Ona

Chytrá náplast ukáže přítomnost infekce

Američtí vědci vypracovali základní variantu speciální náplasti, která je schopná zjistit přítomnost infekce a podle typu některých bakterií změnit barvu. Vedoucí projektu profesor Benjamin Miller doufá, že náplast pomůže pacientům i lékařům rychle zjistit nebezpečí a včas zasáhnout. Někteří vědci se domnívají, že tento objev je neméně důležitý, jako byl v roce 1884 Gramův test, který se stal základem pro laboratorní zjišťování jednotlivých typů bakterií.

"Tímto novým způsobem získáme potřebnou informaci už během několika málo sekund," řekl novinářům profesor Benjamin Miller z rochesterské univerzity. Je přesvědčen, že se aplikací těchto náplastí podaří výrazně snížit riziko i takových onemocnění, jako je tetanus.

Použití náplasti je jednoduché: jakmile náplast přelepující ránu změní barvu, je to signál pro zraněného, že jsou v ráně přítomné nežádoucí bakterie. Urychlené vyhledání lékaře, který už pak za pomoci dalších potřebných kroků zjistí druh a rozsah infekce, pak může velmi snížit závažnost onemocnění.

"Nemám k tomu dostatek informací, protože se jedná o zcela novou záležitost, takže bych se k tomu nerada předčasně vyjadřovala," řekla primářka infekčních klinik z Fakultní nemocnice Bulovka MUDr. Hana Roháčová. "Jsou různé metodiky vyšetření těchto infekčních záležitostí, ale prozatím, v tuto chvíli nemám dojem, že by šlo pro nás o zásadně přínosnou záležitost."