Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chyběla mi vůně trávy, říká geodetka o pobytu na ledoborci

aktualizováno 
Ve třetím ročníku ČVUT odjela do Hannoveru, kde se zamilovala do mořské geodézie. "Chtěla jsem poznat více než jen teorii z přednášek, a tak jsem dostala šanci odjet sbírat data přímo na moře," vzpomíná Markéta Pokorná.

Geodetka Markéta Pokorná | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz


A odjela jste na expedici do Arktidy.
Na zpracování dat jsme byli tři "operátoři sonaru Hydrosweep DS-2". Střídali jsme se po čtyřech hodinách čtyřiadvacet hodin denně 45 dní v kuse. Spánkový režim byl naruby, ale za polárních dní si na spánek při stažených roletách rychle zvyknete.

Co konkrétního jste na expedici dělala?
Batymetrii a geologii. Mapuje se skrze programy v operačním systému Solaris. Sonar běží stále a musí se hlídat, aby hloubku nepřestřelil. Pokud přejíždíte nad kaňonem a hloubka skočí z pár set metrů do tisíců, sonar Hydrosweep má někdy problém s rozpoznáním hloubky. Vy přibližnou hloubku znáte z jiných přístrojů, a tak mu hloubkový interval napovíte. Jedním okem sledujete aktuální stav mapování a napovídáte, druhým provádíte transformace dat předchozího dne z jednoho formátu do druhého a editujete, plánujete a zadáváte souřadnice oblastí, které se budou mapovat následující den. Mapy jsme průběžně vytvářeli v programu GMT (Generic Mapping Tools). A co se týče geologie, zpracovávali jsme multicorerové (z angl. Multicorer - sada 16 průzračných plastových válců o průměru 10 cm a délce 0,6 m s přítlačným zařízením, která se na dno spouští na ocelovém laně) odběry hornin, nerostů a minerálů z mořského dna.

Kolik lidí bylo na lodi?
Na lodi bylo kolem 120 lidí. Asi 70 vědkyň a vědců, zbytek byla posádka, kterou tvořili námořníci, oficíři, kuchaři, palubní stevard a stevardky. Námořníci zajišťují technický chod lodi a pomáhají vědcům manipulovat s přístroji, například se speciální sondou na měření hloubky, vodivosti a teploty. Měření se používá ke kalibraci sonaru.

Markéta Pokorná

Na ledoborci Polarstern jste strávila 45 dní, jak jste se tam kromě práce zabavila?
Poznala jsem nové lidi a spoustu důmyslné technologie - třeba jak se čistí olej nebo jak se získává voda do sprch... V polovině expedice mají někteří vědci již první výsledky a grafy svého bádání, a tak je prezentují a dychtí po diskusi nebo povídají třeba o tom, jak si přihlásit patent. Psala jsem lodní deník, fotila a pozorovala na palubě okolí. Po pěti týdnech mi v té tříšti běloby začala chybět vůně trávy a zelené stromy. Občas jsem navštívila oficíry na můstku. Nejsou to žádní machři ani frajeři, pobytem na lodi jsou úžasně socializováni, umí naslouchat, krásně se s nimi povídá. Na ledoborci si můžete také zaplavat nebo zajít do sauny či posilovny. V růžovém salonu se můžete dívat na filmy a v kajutě máte palubní rádio.

Co děláte nyní?
Nyní pracuji na svém doktorátu v oboru oceánografie v Hamburku. Jsem v polovině svého tříletého stipendia. Moje téma je bílé, zkoumám tloušťku mořského ledu a sněhu pomocí satelitních dat. Používám data snímačů pasivních mikrovln a laserového výškoměru. Programuji teď v jazyce IDL, což je pro mě nová dimenze, ale pokud chce člověk poznat něco nového, nesmí se bát. Začala jsem s oblastí Weddellova moře v Antarktidě a jakmile program dokončím, použiji ho i na ostatní oblasti kolem Antarktidy. Je to malý střípek k otázce globálního oteplování.

Jaký je tedy váš názor na globální oteplování?
Globální oteplování je nesporným faktem. Je to velmi komplexní problém a roli hraje celá řada faktorů, hlavně skleníkové plyny, jejichž podíl v atmosféře souvisí i s tím, jak lidé zacházejí s energií. Zabývám se jen velice úzkou oblastí celé mozaiky a ze satelitních dat mohu konstatovat, že letní pokrývka mořského ledu v sedmdesátých letech byla 7 milionů km2. Ve srovnání s tím klesla tato hodnota pro rok 2007 na 4 miliony km2. Profesor Holdren v Paříži 2007 řekl: "Čím více snížíme emise, tím méně se budeme muset přizpůsobovat nové situaci, a tím méně trápení vše přinese." V Německu se situace velmi vážně diskutuje. Hysterie ale není na místě.

Máte se svou profesí možnost uplatnit se v Česku?
Se znalostí programování určitě ano. Spolupráce by mohla vzniknout i s ministerstvem průmyslu a obchodu, které spravuje naše moře. Uvažuje se o těžbě polymetalických konkrecí a ve spolupráci s německou stranou se chystá expedice do zóny Clarion-Clipperton.

Geodetka Markéta Pokorná

Kde se české moře nachází?
V podrovníkové části severovýchodního Pacifiku, 1 200 mil jižně od Mexika. Česko má jako člen organizace IOM (Interoceanmetal Joint Organization) statut průkopnického investora společně s Bulharskem, Kubou, Polskem, Ruskem a Slovenskem, naše část představuje asi 75 000 km2 .

Velkou část svého studia žijete v Německu, v čem se vám tam školství více zamlouvá?
Líbí se mi přístup na univerzitách. Profesoři se snaží o to, aby studenti látku pochopili a přemýšleli. Zdá se mi, že němečtí studenti jsou angažovanější, více se o látku zajímají. Ženy ve vědě dostávají větší prostor, podporu i respekt od kolegů. Vysoké školy technického zaměření pořádají "Girls Day“, tedy den otevřených dveří jenom pro dívky. Je to kampaň na zvýšení počtu dívek ve studiu technických oborů. A je úspěšná. Třeba obory matematika, meteorologie a geofyzika studuje dnes v Německu mnohem více žen než dříve. Existuje také mnoho středoškolských programů na zapojení studentů do různých oblastí výzkumu. To se mi zalíbilo, a tak jsem do Česka zprostředkovala projekt Ice Climate Education 2007. Podařilo se mi do něj zapojit dvě česká gymnázia. Jednalo se o literární soutěž na téma globální oteplování. Studenti texty v angličtině poslali německému polárníkovi Arvedovi Fuchsovi, který je vyhodnotil. První cenou byla cesta na Špicberky a letní kemp s přednáškami o změnách klimatu, o arktické flóře a fauně a její ochraně.

Pozorujete nějaké zásadní rozdíly mezi Češkami a ženami ostatních národností?
Téměř všechny české ženy, které jsem poznala, trpí nedostatkem sebevědomí. Zažila jsem prezentace českých studentek, kde se na začátku omlouvaly za případné chyby - ony podkoply svou autoritu ještě dříve, než vůbec začaly něco vykládat. Při diskuzích zřídka hlasitě argumentují, nechtějí se dostat do sporů, někdy jsou až moc hodné a chápavé. Málokterá česká žena se veřejně ozve, když zažívá bezpráví. Německé ženy jsou suverénnější, mnohé si nenechají líbit. Myslím si, že u českých dívek by se měla více pěstovat sebedůvěra a sebeúcta - doma i ve školách. Když moje kamarádka z Itálie dostala první menstruaci, její maminka zabila kohouta a celá rodina slavnostně povečeřela. To bylo důležité gesto. V Latinské Americe slaví "quinceaneru“ (pozn. redakce - velká oslava patnáctých narozenin, kdy se z dívky stává žena) a na jednom senegalském ostrově stojí Muzeum ženy. Pokud společnost ukáže, že si žen váží, a dívky budou hrdé na to, že se stávají ženami, budou si více věřit, budou šťastnější, dokážou se lépe obhájit a prosadí se v politice i ve vědě.

Geodetka Markéta Pokorná

Ing. Markéta Pokorná vystudovala obor geodézie a kartografie na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Studijně pobývala na Univerzitě v Hannoveru, na Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum a na Univerzitě Nový Brunšvik v Kanadě. Po získání DAAD stipendia pracuje na své doktorské práci v Centru pro atmosférický a mořský výzkum na Univerzitě v Hamburku. Zúčastnila se vědeckých expedic v Irsku, Grónsku, západní Africe a Kanadě. Ve volném čase píše a přednáší o svých cestách a věnuje se fotografii mužských aktů.

Autoři:


Nejčtenější

Iva Frühlingová (11. října 2017)
Iva Frühlingová: Každá máma si občas potřebuje odpočinout od dětí

Bývalá modelka a zpěvačka Iva Frühlingová (35) se ukázala po delší době ve společnosti. Rozpovídala se o mateřství na plný úvazek, nové knize a nápadech na...  celý článek

Ilustrační fotografie
Nechte děti se nudit, podpoříte jejich rozhodnost, radí odborníci

Není dobře, když se dnešní rodiče snaží od rána do večera zabavovat svoje děti. Ony se totiž nenaučí nudit, což pro ně později může být na škodu, varuje...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

Další z rubriky

Sarah Fergusonová v Cannes (2011)
Hrdá jsem jen na to, že jsem dobrá matka, říká vévodkyně z Yorku

Skandály proslulá Sarah Fergusonová (57), vévodkyně z Yorku, se po rozvodu s princem Andrewem (57) stáhla na jistý čas do ústraní. Nedávno se ale stala...  celý článek

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)
Měla jsem deprese a navštěvovala jsem terapeuta, přiznala DeGeneresová

Ellen DeGeneresová (59) patří mezi nejúspěšnější ženy Hollywoodu. Má vlastní televizní show, je šťastně zadaná a nebojí se mluvit o své sexuální orientaci....  celý článek

Cara Delevingne (New York, 1. srpna 2016)
Za deprese jsem se nenáviděla, říká modelka Cara Delevingne

Cara Delevingne (25) patří k nejvyhledávanějším modelkám. Má před sebou slibnou kariéru a dokonce se objeví v několika filmech. Nyní promluvila o svém boji s...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce
Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce

Patříte mezi milovnice třpytek, ale nemůžete si dovolit nosit do práce příliš výrazné líčení? Sáhněte po metalických očn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.