Doporučujeme

„Je rozumné chutě krotit a volit vhodné potraviny,“ říká výživová poradkyně.

„Je rozumné chutě krotit a volit vhodné potraviny,“ říká výživová poradkyně. | foto: Profimedia.cz

Máte chuť na sladké? Chybí vám bílkoviny, tvrdí výživová poradkyně

  • 2
Ženám se mění chutě také podle hladiny hormonů v těle. „Poblázní“ se hlavně kvůli premenstruačnímu syndromu. „Asi nemá význam se jim příliš bránit, ale na druhou stranu je rozumné je krotit,“ tvrdí výživová poradkyně Karolina Hlavatá pro magazín Rodina DNES.

Není lepší podlehnout „hlasu těla“?
Je rozumné chutě krotit a volit vhodné potraviny. Například místo větrníku odpoledne si udělat ráno obilninovou kaši s ovocem, vychutnat si dobrého nanuka – ideálně z tvarohu nebo jogurtu – nebo si koupit koláček s tvarohem místo tatranky.

Co nám chutě na sladké naznačují?
Většinou to, že máme málo bílkovin. Vždy když máte na „něco“ chuť, zapište si svůj jídelníček a zadejte si ho například do kalorické tabulky nebo využijte jiný druh elektronického zápisu jídelníčku se zpětnou vazbou. Optimální příjem bílkovin je 1–1,2 g/kg tělesné hmotnosti za den. Chutě také mohou být signálem, že si jídlem řešíme osobní problémy a že se nám jídlo stává náplastí na bolavou duši.

Dietoložka Karolína Hlavatá

Někdy ale bývá složité ukočírovat svůj mlsný jazyk...
Není to tak strašné. Důležité je jíst pravidelně a zajistit si tak vyrovnanou hladinu krevního cukru. Kdo jí například jen dvakrát denně, nestíhá „ujíst“ všechny potřebné živiny, vitaminy, minerální látky a tělo pak strádá. Důležitá je pestrost a samozřejmě vyváženost. Aby tělo fungovalo, nepotřebuje jen planou energii, ale nutně potřebuje všechny stavební látky.

Proč vlastně máme sladké tak rády?
Sladká chuť navíc bývá spojená s pocitem bezpečí. Kojení se přece odehrává v matčině náručí. Navíc sladké dostaneme, když si rozbijeme koleno nebo když se nám něco povede. Tento mechanismus si spousta z nás zafixuje a ujíždí na něm i v dospělosti...


  • Vybrali jsme pro Vás