Očkování je jedinou skutečně účinnou prevencí proti chřipce (ilustrační snímek)

Očkování je jedinou skutečně účinnou prevencí proti chřipce (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Chřipka není nachlazení. Rozhodně ji nepřecházejte, varují lékaři

  • 23
Chřipka není banální záležitost, jak si většina Čechů myslí. Lékaři upozorňují, že přecházet chřipku znamená nejen riziko zdravotních komplikací, ale také fakt, že nakazíte spoustu ostatních lidí. Začíná se objevovat v podzimních měsících a vrcholí obvykle v lednu nebo v únoru. Jedinou účinnou prevencí je očkování.

Protože většina původců nachlazení a chřipky je virového původu, antibiotika na ně neúčinkují a používají se až k léčbě případných bakteriálních komplikací, jako je zánět dutin, středního ucha nebo průdušek. Ty mohou vzniknout i na základě toho, že se chřipka už od počátku pořádně nevyleží.

Jak se vyhnout chřipce:

- Dbejte na hygienu, ruce si myjte mýdlem nejen před jídlem
- Nemněte si obličej a oči
- Dlouhodobě se otužujte, jezte pestrou stravu a dodržujte pravidelnou fyzickou aktivitu
- Zvažte očkování proti chřipce

"Většina české populace chřipku dlouhodobě podceňuje, normálně chodí do zaměstnání, jezdí MHD a nemyslí na to, že virová onemocnění jsou kapénkové infekce a rychle se mezi lidmi šíří," upozorňuje praktická lékařka Jana Vojtíšková.

Nachlazení nebo chřipka?

Mnoho lidí stále zaměňuje chřipku s nachlazením. "Pokud vás potká pouhé nachlazení, jde o poměrně banální záležitost, se kterou není nutné navštěvovat lékaře, nachlazení lze zvládnout pomocí volně prodejných přípravků," konstatuje Vojtíšková.

Jiným typem onemocnění je takzvaná akutní respirační infekce, kterou provázejí svalové bolesti, rýma a zvýšená teplota, ovšem nepřesahuje 38 stupňů Celsia.

Projevy chřipky:

- horečka nad 38 °C
- bolesti hlavy, kloubů a svalů
- suchý dráždivý kašel
- malátnost, třesavka
- může se vyskytnout i průjem a zvracení

"Pokud ovšem na teploměru naměříte teplotu vyšší než 38 stupňů, máte zimnici, bolesti svalů a kloubů a jste abnormálně unavení, pravděpodobně jde o chřipku," vysvětluje Jana Vojtíšková.

Klid na lůžku

Dodává, že horečnatý stav vždy vyžaduje tělesný klid na lůžku včetně dostatku chladných tekutin nebo studené zábaly.

"Při prvních příznacích onemocnění doporučuji léky na bázi aspirinu, který obsahuje účinnou látku kyselinu acetylsalicylovou," uvádí lékařka.

Umře až 2 tisíce lidí

V období chřipkové epidemie onemocní v České republice akutní infekcí dýchacích cest jeden až dva miliony osob a ročně na následky chřipky umírá až 2000 lidí, z čehož většinu tvoří starší lidé. Proto odborníci zejména seniorům doporučují očkování.

"Očkování je jedinou skutečně účinnou prevencí," upozorňuje lékař Jan Kynčl z Odboru epidemiologie infekčních činností Státního zdravotního ústavu.

, pro iDNES.cz