Ona

Chrápete? Pozor na mozkové příhody!

Mohutným chrápáním totiž nerušíte jen své okolí, ale vystavujete se i zvýšenému riziku mozkové příhody. Chrápání ve spánku v sedě je ještě nebezpečnější, neboť při zástavě dechu je okysličování mozku menší než v leže.
Vyplývá to ze studie doktora Virgilia Gallaie z univerzity v italské Padově. Něco podobného naznačovaly už starší záznamy, ale doktor Gallai poprvé zkoumal skupinu pacientů dostatečně velkou na to, aby se výsledky studie daly statisticky zpracovat.

Doktor Gallaie sledoval 416 pacientů, z nichž polovina přestála mozkovou příhodu. V této skupině 40,5% sledovaných osob chrápalo, oproti 26,8% ve skupině kontrolní.

Doktor Gallaie upřesňuje, že nebezpečí hrozí osobám, které chrápou pravidelně a velmi silně. Tím se omezuje okysličování krve proudící do mozku. S chrápáním je často spojena úplná zástava dechu, která trvá několik sekund, ale i minutu nebo dvě. Zástava se může opakovat až 30 krát za noc a tím okysličování mozku skutečně ohrozit. Postižení mohou být muži i ženy bez rozdílu věku, převládají však muži s nadváhou. Přesné číslo doktor Gallai diskrétně neuvádí.

Při REM spánku je tělo jako bez života, leží ochromeno s ochablými svaly. Protože přitom pracuje mozek, zvyšuje se jeho teplota, stoupá spotřeba kyslíku, zvyšuje se příliv hormonů, tep a tlak jsou nepravidelné