Chrápající řidiči způsobují nehody

  11:19aktualizováno  11:19
Podceňovat chrápání může mít vážné následky pro zdraví, varují lékaři. Chrápání může být předzvěstí závažných potíží, jako je vysoký tlak a riziko cévních příhod.
Nebezpečné je však periodické chrápání, kdy člověk střídavě chvíli chrápe a chvíli ne (ilustrační foto)

Nebezpečné je však periodické chrápání, kdy člověk střídavě chvíli chrápe a chvíli ne (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Léčbě poruch spánku se proto v českobudějovické nemocnici věnují dvě takzvané spánkové laboratoře, jejichž péčí projde ročně několik set pacientů. Jedna je součástí plicního oddělení a druhá funguje u neurofyziologické laboratoře.

Kvůli únavě musejí skončit

"Diagnostikujeme problémy dýchání ve spánku, od prostého chrápání až po těžký syndrom spánkové apnoe, tedy krátkodobého přerušení dýchání. Právě ten je rizikovým faktorem zejména pro vznik vysokého krevního tlaku a následně akutních srdečních a mozkových příhod. Jeho důsledkem bývá zpravidla i zhoršení průběhu cukrovky," uvedl primář plicního oddělení Václav Šnorek.

Podle statistik trpí chrápáním velká část populace. Nebezpečné je však takzvané periodické chrápání, kdy člověk střídavě chvíli chrápe a chvíli ne. V těchto okamžicích totiž přestává dýchat.

Přestávky v dýchání trvají nejčastěji od 10 do 30 vteřin, mohou být ale i delší. Při apnoe často klesá hladina kyslíku v organismu. Člověk spí neklidně a opakovaně se krátkodobě probouzí.

Mezi denní příznaky apnoe patří palčivé sucho v krku po probuzení, únava, ztráta soustředěnosti, zhoršující se paměť, potíže s erekcí a zejména tendence během dne usínat.

"Sklony k usínání se projevují hlavně při monotónních činnostech, což je například řízení motorových vozidel. Je prokázáno, že lidé trpící apnoe způsobují dvakrát až sedmkrát více nehod než ostatní řidiči," konstatoval primář Šnorek.

Někdy pomůže operace

Právě řidiči patří mezi časté klienty spánkových laboratoří. Některým totiž narůstající únava nakonec zcela znemožnila věnovat se této profesi. Po vyšetření a léčbě se pak vracejí bez problémů ke své práci.

Pacient, u něhož existuje podezření na syndrom spánkové apnoe, přespí několik nocí v nemocnici. Je tam vyšetřen na diagnostickém přístroji, který mapuje průběh spánku. Při zjištění těžších forem onemocnění lékaři zjišťují, jaký léčebný přístroj umožňující přidýchávání během spánku je pro něho vhodný.

Při zjištění lehčích forem nemoci přicházejí v úvahu zákroky v krku na oddělení ORL. "Často lze odstranit či alespoň zkorigovat chrápání tradičním chirurgickým zákrokem či laserem," potvrdil vedoucí lékař neurofyziologické laboratoře Pavel Dohnal.

V rámci Světového dne spánku pořádají v pondělí lékaři v budějovické nemocnici pro veřejnost sérii osvětových přednášek k této problematice.

Autoři:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Latexová svoboda nahých mužů. Na neobvyklé výstavě je orgasmus povolen

Nejmenšímu naháčovi připadla klec.

Po nahých ženách nabídli organizátoři výstavy Voayer skutečně nahé muže. V potemnělých prostorách činžovního domu v...

V mládí ji šikanovali kvůli vzhledu, rozhodla se pro kompletní proměnu

Celine Centino po proměně

Celine Centino (24) ze švýcarského Zurichu byla v mládí šikanována. Děti si ji dobíraly kvůli vzhledu. Tehdy si řekla,...

Další z rubriky

Mýty o chřipce: zima ji zahubí a polévka vyléčí

Ilustrační fotografie

Každý rok se chřipkou v České republice nakazí zhruba pět procent dospělých a dvacet procent dětí. Lidé si ji často...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Jak na ucpaný nos? Zapomeňte na troubení do kapesníku

Rýma, kapesník

Na podzim a v zimě většina lidí počítá s tím, že mohou mít rýmu. I když to často není problém, který by vyžadoval...

Najdete na iDNES.cz