Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Záchod, toaleta

Chodíte v noci často na záchod? Vyhledejte lékaře

  • 19
Poruchami spánku trpí až čtyřicet procent populace. Mnohé lidi přitom vyrušuje běžná tělesná potřeba - až několikrát za noc musí na záchod. Špatné, přerušované spaní přitom může podporovat vznik dalších chorob, jako jsou cukrovka, deprese, obezita nebo snížená imunita organismu.

Vědecké poznatky hovoří o tom, že nekvalitní, přerušovaný spánek rovněž zhoršuje pracovní výkon a zpomaluje reakce. Poruchy spánku jsou podle výzkumů zodpovědné za 35 až 50 procent dopravních nehod a jiných úrazů.

Důležité přitom není to, abychom spali dlouho, podstatnější je kvalita spánku, a to především v jeho první třetině.

Asi u poloviny lidí s poruchou spánku ustoupí potíže spontánně, u každého desátého člověka však obtíže přetrvávají a vyžadují péči lékařů.

Poruchy spánku

Lékaři dělí poruchy spánku především na nespavost a zvýšenou spavost. Mezi další poruchy se řadí krátké zástavy dechu, noční děsy, náměsíčnost či takzvaný syndrom neklidných nohou.

Téměř každý člověk se setkal s krátkodobou nespavostí. Ta trvá pouze několik dní, maximálně tři týdny a neznamená vážnější problém. Vyvolána je nejčastěji stresem, pracovními  a rodinnými problémy, ale i bolestí nebo hormonálními změnami v průběhu menstruačního cyklu.

Pokud nespavost přetrvává déle než jeden měsíc a objevuje se nejméně třikrát týdně, jde o nespavost chronickou. Každá spánková porucha je charakteristická častými probouzejícími reakcemi, které vedou k vyplavování stresových hormonů a k urychlení kornatění tepen.

Důsledkem je zvýšené riziko infarktů, sklerózy, obezity, cukrovky, nerovnováhy imunitního systému nebo vznik deprese.

Močit dvakrát za noc není normální

Spánek často narušuje nutkavá potřeba vstát a dojít si na toaletu. Potřeba močit během nočního spánku podle lékařů není zcela normální.

Zdravý člověk musí v noci na záchod obvykle jen tehdy, když před spaním hodně pil. Zcela negativně v tomto smyslu působí káva, zelený čaj nebo alkohol.

Asi polovina lidí tvrdí, že nezvládají pravidelně pít vodu kvůli vysokému pracovnímu nasazení během celého dne, a tak deficit tekutin dohánějí večer, nebo dokonce v noci. A to má na kvalitu spánku také vliv.

Podle únorového průzkumu agentury STEM/Mark, kterého se zúčastnilo přibližně tisíc občanů, si největší skupina dotázaných - 36 procent - myslí, že riziko pro organismus představuje, když se v noci probudí třikrát. "Dvě a více vstávání za noc už lze považovat za patologické," říká urolog Radovan Vrtal z Fakultní nemocnice v Olomouci.

Vstát jednou za noc kvůli močení by nemělo představovat problém, vždy jde ale o subjektivní záležitost. V případě, že i jedno vstání dotyčného člověka obtěžuje, je možné ho léčit.

“Mám potíže, ale za lékařem nepůjdu”

Na přerušované spaní si často stěžují starší lidé. Například ve věku 50 až 55 let trpí tímto problémem bezmála 60 procent žen a 66 procent mužů.

Takzvaná nykturie – syndrom opakovaného buzení kvůli tomu, že musím na záchod – navíc přináší u starších lidí i další nebezpečí: když jdou ve tmě, rozespalí na toaletu, mohou upadnout a zlomit si třeba ruku. Některé studie také dokládají, že starší osoby, které musely třikrát a častěji na záchod, měly vyšší úmrtnost než osoby bez potíží.

Co vlastně nykturii způsobuje? Nejčastěji jde o noční polyurii, tedy produkci většího množství moči, než je močový měchýř schopen pojmout. Méně častou příčinou bývá nízká kapacita močového měchýře. U žen navíc bývá nykturie spojená s příznakem hyperaktivního měchýře.

Průzkum také poukázal na další negativní skutečnost: většina lidí, zvláště ženy, nepovažuje za nutné vyhledat kvůli svým nočním potížím lékaře.

Podle urologa Vrtala stojí za přehlížením a bagatelizací problému především názor, že vstávat v noci kvůli močení je normální projev stárnutí člověka. Dotázaní, především tedy starší lidé, vysvětlují, že na pravidelné noční vstávání si člověk časem zvykne.

Lékaře navštíví jen zlomek lidí

Je ovšem i spousta lidí, kteří si uvědomují, že je časté vstávání v noci obtěžuje a snižuje jejich výkonnost. Lékařské statistiky ale dokládají, že kvůli potížím navštíví lékaře jen zlomek lidí.

Urologové tvrdí, že není třeba se ničeho obávat. Lékaři s pacientem přesně proberou jejich potíže, nechají udělat rozbor moči a provedou další vyšetření.

Pokud se prokáže, že pacient musí v noci často chodit na záchod kvůli nevhodnému pití, doporučí mu lékař, aby před spaním omezil alkoholické a kofeinové nápoje. Někdy musí lékař předepsat pacientovi léky, které dokážou tlumit potřebu dojít si na záchod, a to až o polovinu.

Pokud vás trápí obtíže spojené s častým nočním močením, je možné učinit první krok přes on-line poradnu www.nykturie.cz, kde vaše dotazy zodpoví urolog Aleš Vidlář.