Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chirurg zvětšil prsa v přímém přenosu

  11:19aktualizováno  11:19
Německá televize RTL odvysílala v přímém přenosu plastickou operaci prsou. Už před vysíláním si za to vysloužila ostrou kritiku. Přenos komentoval sám operatér a diváci mohli vidět celý průběh zákroku od uspání pacientky až po její opětovné probuzení.
Lékaři při zákroku

Lékaři při zákroku - Pacientku před televizními kamerami operoval zkušený chirurg Joachim W. Hecker. (14. září 2004) | foto: RTLiDNES.cz

HLASUJTE V ANKETĚ:
Uvítali byste, kdyby se v Česku vysílaly plastické operace v přímém přenosu?

Na operační stůl si před televizní kamery lehla jednadvacetiletá studentka Michaela. Se svým poprsím byla sympatická tmavovlasá dívka nespokojena už delší dobu. Operaci zvažovala asi rok, během kterého sbírala informace z internetu.

Ještě přes začátkem přenosu operace mohli diváci vidět záznam první návštěvy Michaely u zkušeného plastického chirurga Joachima W. Heckera. Lékař s pacientkou mluvil asi hodinu o tom, jaká by její prsa po operaci měla být. Michaela si nepřála gigantická ňadra, chtěla prsa "tak akorát".

"Chci to podstoupit," ujistila Michaela z operačního stolu redaktora RTL na začátku živého vysílání. Chvíli poté ji anestezioložka dala injekci, po které pacientka během pár sekund "usnula". Hned nato přerušil přenos reklamní blok, první spot propagoval zubní pastu.

Sval musel ustoupit implantátu
Samotná operace trvala necelou hodinu. Doktor Hecker nejdřív udělal asi čtyři centimetry dlouhý řez v pacientčině podpaží. Otvorem pak zabořil prsty do těla. Musel odtrhnout prsní sval od žeber, aby vznikl prostor pro implantát. Zkušební implantát o objemu 270 mililitrů pak vsunul do ňadra.

Po vyzkoušení správného umístění implantátu lékař zkušební "polštářek" vyndal a do těla pacientky dal definitivní implantát, který je stejně velký jako zkušební. Podle lékaře vydrží nejméně dvacet let. Stejný postup použil doktor Hecker i při zvětšení pravého ňadra pacientky.

Operatér po celou dobu mluvil o tom, co právě dělá a zdůvodňoval svůj postup. Další informace přidávali redaktor RTL a jeho "spolukomentátor", kterým byl další plastický chirurg doktor Klaus Exner. Posledním krokem operace bylo zašití řezů v podpažních jamkách.

Pacientka se z narkózy probrala asi deset minut po operaci. Měla zavřené oči, usmívala se a slabým hlasem požádala o vodu.

"Dosáhli jsme výsledku, jaký si pacientka přála. Jsem spokojený," zhodnotil bezprostředně po operaci svou práci doktor Hecker. Michaela bude podle něj mít ještě dva až tři dny bolesti.

Nebereme každého, tvrdí lékaři
Hecker i Exner v rozhovoru se reportérem zdůraznili, že plastická a estetická chirurgie nejsou jen zvětšování prsou. Zmínili například rekonstrukci prsu u žen, které prodělaly rakovinu prsu.

Lékaři obhajovali i takové zákroky, jaký mohli diváci vidět v přímém přenosu. "Chceme usnadnit člověku život a pomoci mu k tomu, aby vypadal podle svých představ," řekl Exner.

Oba chirurgové také zdůraznili, že například zvětšení prsou je poměrně složitý chirurgický zákrok. Každá žena by si podle nich měla takovou operaci pořádně rozmyslet. Dobrý plastický chirurg by zase naopak neměl bezpodmínečně operovat každou ženu, která není spokojená s nějakou částí svého těla.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Poznali se v psychiatrické léčebně, teď čekají osmého potomka

František a Monika se potkali v psychiatrické léčebně.

Monika a František, protagonisté dokureality Malé lásky, mají hodně společného. Oba padli na dno a díky tomu, že...

Další z rubriky

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz