Co obnáší Chi Running: poznejte běh inspirovaný Tchaj-ťi

Od dob Emila Zátopka se v běhání změnilo mnohé, od vybavení po doporučované techniky. Přečtěte si, co obnáší mezi běžci dnes často diskutovaný přístup Chi Running i to, jak jeho zásady správně aplikovat.
Takto by měl vypadat běh, který využívá principů Chi Runningu. Krok je souběžný...

Takto by měl vypadat běh, který využívá principů Chi Runningu. Krok je souběžný s osou těžiště a noha dopadá na střed. | foto: Rungo.cz

Bolavá kolena, holeně, achilovky nebo třeba lýtka. I tyto nepříjemné pocity může mít běhání na svědomí. Podle lektora běhu Josefa Švermy jim můžeme velmi snadno předejít právě díky Chi Running.

Exkluzivní vánoční nabídka

Hledáte tréninkovou inspiraci? Nebo snad dárek pro vašeho blízkého běžce? Do 18. 12. nabízíme vánoční zvýhodněný balíček běžeckých závodů s voucherem na zboží Craft v hodnotě 1000 korun. Více se dozvíte ZDE.

„Jeho zakladatel Danny Dreyer ve své době velmi aktivně cvičil Tchaj-ťi a aplikoval jeho harmonické principy na běh. Ty zahrnují správné a uvolněné držení těla, využívání svalů kolem páteře a propojování mysli s tělem. Ve výsledku bychom tak při běhání měli být schopni povolit svaly, které máme mít při pohybu uvolněné, a naopak adekvátně zapojit ty, které mají být v daný moment aktivovány,“ vysvětluje Josef Šverma. Hlavním smyslem techniky není získání rychlosti, ale především uvolněnost a přirozený pohyb.

Zásady Chi Runningu

Podstatou Chi Runningu je především správné držení těla, které dělá řadě sportovců problém. Běžci se při pohybu lámou v pase nebo běhají v lehkém přídřepu, jako by si chtěli sednout. Kvůli tomu pak více zatěžují posturální svaly, které se podílejí na udržení vzpřímené pozice těla. „Další problémy mohou vznikat tím, že běžci nevyužívají náklonu vpřed. Náklon totiž usnadňuje náš pohyb, díky němu se nemusíme tolik odrážet. Tímto způsobem nejen šetříme energii, ale také méně zatěžujeme lýtkové svaly, stehenní svaly nebo achilovky,“ vysvětluje další z principů Josef Šverma.

Co si myslí o Chi Runningu trenér Petr Soukup:

„Dopad na patu, střed nebo špičku nohy záleží na mnoha faktorech a myslím si, že nelze říci, co je špatně a co dobře. Podle mého názoru je dobré zvládat všechny tři typy došlapů. Nicméně osobně preferuji dopad na střed, protože tak s největší pravděpodobností došlapuji přesně v místě těžiště, což je efektivní a energeticky přijatelné. Osobně s principy Chi Runningu souhlasím, avšak nevidím přílišný rozdíl od současného pojetí správné techniky běhu.“

Častou chybou, která může způsobit řadě z nás nepříjemné zdravotní potíže, je otevření kroku před osou těžiště a následné propnutí nohy v koleni s dopadem na patu. „Tak vystavujeme dolní končetiny a páteř velkému náporu při tlumení dopadu. Ideální je proto nepropínat nohu v koleni před dopadem,“ ujasňuje Josef Šverma.

Zároveň ale připomíná, že vhodný není ani nášlap na špičku, to kvůli nadměrné zátěži lýtkových svalů, svalů plosky a úponů v hlezenním kloubu. Proto se při Chi Runningu klade důraz na dopad chodidla na střed. Jen tak se totiž hmotnost těla rozloží na celou plosku nohy.

Jak na to

Nejprve se postavte rovně a zkuste z místa vyběhnout tak, jak jste zvyklí. Všímejte si, jestli se při výběhu nakláníte v pase dopředu. Zaměřte se i na to, jestli dopadáte před osu svého těžiště, která je na obrázku znázorněna žlutou čárou. Uvědomte si, jestli nohou dopadáte na patu, případně špičku nohy. „Pokud běháme tímto způsobem, příchozí cesta zastavuje náš běh. To znamená, že při každém kroku vlastně brzdíme a síly, které působí proti nám, musíme tlumit našimi klouby, vazy a úpony,“ vysvětluje Josef Šverma.

špatné držení těla

Na první fotografii je červeně vyznačena jedna z nejčastějších chyb, kterou je lámání v pase. Na druhém obrázku je vidět dopad na patu a také otevírání kroku před osou těžiště (noha dopadá za žlutou čáru).

1. Správné držení těla

Nyní si vyzkoušejte běhání metodou Chi Running. Před vyběhnutím se postavte rovně, vytáhněte se z pasu, podsaďte lehce pánev, kolena mírně pokrčte a špičky směřujte rovně před sebe. Hlava, ramena, kyčelní klouby a kotníky by měly být v jedné ose. Jestli tomu tak je, můžete při nácviku doma snadno zkontrolovat v zrcadle. Zároveň je ale důležité nebýt v této pozici křečovití, ale naopak velmi uvolnění, což může některým z nás dělat ze začátku problém.

2 Náklon

Nyní si vyzkoušejte náklon, který pomáhá běžcům ke snadnějšímu pohybu vpřed. Stůjte patami na zemi a začněte celé tělo naklánět dopředu, jako byste chtěli spadnout. Mějte na paměti, že naklánět se musí celé tělo, nikoliv pouze trup (jako na obrázku výše). 

Náklonu využijte i při samotném běhu. Díky němu vás nebude síla tlumit a získáte daleko větší rychlost. Abyste docílili požadovaného efektu, je nutné dbát také na to, aby vaše noha byla souměrná s osou těžiště a dopadala na střed, nikoliv na patu.

dobré držení těla

Takto by měl vypadat běh podle zásad Chi Runningu. Noha dopadá na střed, krok se neotevírá před osou těžiště. Na druhém obrázku můžeme vidět, že ramena, kyčelní klouby a kotníky jsou v jedné rovině.

Tento rychlý manuál přibližuje pouze základní principy Chi Runningu, velmi důležitý je však trénink. Některým z nás tato technika bezesporu může pomoci nalézt vhodnou cestu k pohybu bez bolesti, ale neustále je třeba mít na paměti, že každé tělo je jiné a potřebuje individuální přístup.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...