Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete zhubnout? Vyhněte se chybám

  0:01aktualizováno  0:01
Hubnutí vás bude stát velké úsilí. To není nic nového. Co je ale důležité: nechtějte trhat rekordy. "V pohodě a klidu hubněte dvě kila do měsíce a v dubnu budete o víc než pět kilo lehčí a budete měnit jarní šatník," říká Iva Málková ze sdružení Stop obezitě.

Poradnu Ivy Málkové najdete ZDE

 


Jinými slovy, nenamlouvejte si, že za půl roku zhubnete o pět konfekčních velikostí, protože to byste nejspíše vzdali.

Leden
"První sousta vychutnáte, další jsou už jenom setrvačnost," říká Iva Málková.

Mnoho lidí s nadváhou jí velmi rychle. Dávají si do úst velká sousta, rychle je polykají a myslí si, že čím méně času jídlu věnují, tím méně ho snědí. Ostatně, kdo nezažil situaci, kdy je ten, kdo první dojí, označen jako "král".

Přitom správně je to naopak, jíst se má pomalu. Zkuste se proto na jídlo soustředit, nedělejte při něm tisíce jiných činností. Jezte pomaleji, než jste zvyklí, vychutnejte si jídlo plnými doušky. Už to by vás mohlo přimět k tomu, že toho sníte méně.

Pokuste se jíst jen polovinu toho, na co jste byli zvyklí. Vezměte si místo dvou rohlíků jeden, v restauraci nebo v jídelně v práci si řekněte o dva knedlíky místo čtyř, pizzu si dejte s někým na půl. Pijete pivo? Tak si také místo dvou dejte jen jedno.

Hubnutí ovšem neznamená hladovění. Neochuzujte se o požitek z jídla - naopak. "Heslo tohoto měsíce - Jezte pomalu, a tudíž méně - by vás mělo přivést zhruba k úbytku půl kila za týden. Výjimku tvoří zelenina, v jejíž konzumaci se vůbec neomezujte," upřesňuje Iva Málková. Zároveň se už v lednu začněte víc hýbat: ideální je nějaké účinné cvičení třikrát týdně.

Únor
"Spřátelte se s kilojouly," radí Iva Málková. Neboli počítejte, kolik toho sníte. Už jste se nejspíše odnaučili jíst bezmyšlenkovitě a jíte méně a naopak se více hýbete. Pokuste se trošku zorientovat v energetických hodnotách potravin.

Jen pro představu: zatímco zelenina má v průměru 120 kilojoulů na deset deka, i libové hovězí maso až 1000, uzeniny kolem 2000 a tuky až 3600. Pokud chcete hubnout půl kila týdně, což je optimální, měli by muži přijmout denně nejvýše pět až osm tisíc kJ, ženy čtyři až šest tisíc.

Březen
Nyní byste se měli naučit sestavit si zdravý a nízkokalorický jídelníček. "Měl by obsahovat všechny základní živiny ve správném poměru, dále vitaminy, minerály, vlákninu a dva až tři litry nekalorických tekutin," vysvětluje Iva Málková.

Dr. Málková přijde
13. ledna ve 12:30 do
iDNES na on-line rozhovor.

Konzumovat byste měli tedy především potraviny energeticky méně vydatné, zato však biologicky cenné. Naopak zařazujte čím dál více zeleniny a celozrnných obilovin.

Bílkoviny jsou potřeba stále, ale lepší než uzeniny a tučné maso jsou ty ukryté v mase libovém, ideálně drůbežím, rybím a králičím, a také v mléčných výrobcích, nikoli však smetanových jogurtech. Jezte pravidelně, nejlépe pětkrát denně. 

TŘI NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI HUBNUTÍ

1. Nereálná předsevzetí

Chyba
Představa, že člověk zhubne například 25 kilo za půl roku, nebo závazky typu "už nikdy si nevezmu žádnou sladkost".

Jak se jí vyhnout
Vypusťte ze svého slovníčku "nikdy", stačí používat slovo "většinou". Naplánujte si například, že za půl roku shodíte pět až deset procent své váhy, už to se na vašem zdraví projeví kladně, pak si můžete dát další plán.

2. Víra v zázraky

Chyba
Pocit, že hubnout lze i bez námahy pomocí nějakého potravinového doplňku nebo stroje na cvičení

Jak se jí vyhnout
Nevěřte na podobné zázraky, jsou to jen reklamní triky. Připravte se na to, že se s podobnými nabídkami setkáte. Pokuste dát si spíše předsevzetí, že se budete snažit najít si takový životní styl, který vám vyhovuje.  

3. Výmluvy

Chyba
Hodně lidí po krátké době pokusy zhubnout vzdá a argumentuje tím, že to, co jiným pomáhá, u nich nezabírá, případně že nemají čas jíst zdravě nebo cvičit.

Jak se jí vyhnout
Připravte se dopředu na demoralizující myšlenky, které vám kazí vaše úsilí. Připravte si protiargumenty. Nemá například smysl vymlouvat se, že nemáte dost pevnou vůli.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté dítě a začaly jí selhávat orgány a...

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Romy Schneiderová v roli císařovny Sissi, Alžběty Bavorské.

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech zazářila jako císařovna Sissi, našla...

Další z rubriky

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...Najdete na iDNES.cz