Na hmotnost nemají vliv jen geny a jídelníček, ale také délka vašeho spánku. (Ilustrační snímek)

Na hmotnost nemají vliv jen geny a jídelníček, ale také délka vašeho spánku. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Chcete zhubnout? Skončete s ponocováním a pořádně se prospěte

  • 27
Když se večer dokážete odpoutat od televizní obrazovky nebo zaklapnete včas rozečtenou knihu a dopřejete si dlouhý a kvalitní spánek, možná se vám podaří i ošálit vaše "tlusté" rodinné geny a konečně shodíte pár nadbytečných kil, slibují vědci na základě nedávného výzkumu.

Výzkumný tým z University of Washington v Seattlu pod vedením neurologa Nathaniela Watsona zkoumal spánkové návyky a hmotnost 1 088 párů dvojčat (604 párů jednovaječných a 484 dvojvaječných) a došel k zajímavým závěrům.

Z výsledků studie uveřejněných na webových stránkách Time.com vyplynulo, že ti z účastníků výzkumu, kteří spali v noci méně než 7 hodin, byli nejen více při těle, ale také měli menší kontrolu nad svou váhou. Geny těchto lidí přitom mají až sedmdesátiprocentní vliv na index jejich tělesné hmotnosti (BMI) na rozdíl od životního stylu, který se u nich na výsledné váze podílí pouze 4 %.

Naopak u těch, kdo si v noci dopřávají nejméně devítihodinový spánek, se podle studie jejich genetické dispozice podílejí na tělesné hmotnosti pouze z 32 %, zatímco životní styl jako diety nebo cvičení mají na jejich tělesné proporce 51 % vliv.

"Čím méně spánku si dopřejete, tím více vaše geny ovlivní to, kolik vážíte," tvrdí doktor Nathaniel Watson. Výsledky výzkumu podle něj naznačují, že kratší spánek poskytuje tolerantnější prostředí pro rozvoj genů souvisejících s obezitou, nebo naopak delší spánek působení těchto genů účinně omezuje.

Vliv spánku na tělesnou hmotnost sledovaly i předchozí studie, tato je ale ojedinělá tím, že si vzala na paškál dvojčata, a mohla se tak lépe zaměřit na genetické dispozice. Ačkoliv vědci v tomto výzkumu nepojmenovali konkrétní geny, je už z dřívějších výzkumů zřejmé, že genetická výbava ovlivňuje tělesné mechanismy člověka, jako je metabolismus cukrů, využívání energie, ukládání tuků nebo chuť k jídlu.

Ještě nedávno se dokonce ve vědeckých kruzích spekulovalo o tom, že příliš mnoho spánku může vést naopak k nadváze, tento výzkum doktora Watsona však podobná tvrzení staví na hlavu. Přesto odborníci upozorňují, že je třeba ještě provést další zkoumání, aby se zjistilo, jaké biologické mechanismy a kolik přesně spánku je třeba k tomu, abychom se nemuseli vymlouvat, že my za nic nemůžeme, protože máme tloušťku prostě v rodině.

"To ovšem neznamená, že jen spánkem samotným můžeme zhubnout," dodává vedoucí výzkumu. "Ale rozhodně je dobré vědět, že změny životního stylu, jako je vhodný stravovací režim, pohyb a kvalitní spánek, jsou při určování tělesné hmotnosti důležitější než genetické dispozice."