Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chcete zdravě hubnout? Zkuste Středomořskou dietu

  • 23
Neexistuje mnoho diet, kterou by doporučovali i skuteční výživoví odborníci. Patří mezi ně Středomořská dieta, pro níž by se možná více hodilo označení životní styl. Jejím prvotním cílem totiž není okamžitě zhubnout několik kilogramů. Hlavním smyslem je především zdraví a dlouhověkost.

"Pokud budete dodržovat pravou Středomořskou dietu, určitě se budete cítit dobře. Pochutnáte si, budete mít správný poměr živin a pokud to nebudete přehánět s obrovskými porcemi, tak i přiměřený energetický příjem," říká Iva Málková ze sdružení STOB (Stop obezitě).

"Středomořská dieta ostatně splňuje to, co hlásí i STOB - polovinu talíře by měla tvořit zelenina, čtvrtinu bílkovina (optimálně v podobě ryb či libového masa) a čtvrtinu sacharidy, což znamená omezení příloh. A ideálně zeleninu ke každému chodu," dodala Málková.

Přesný jídelníček neexistuje

Základem Středomořské diety je vláknina, tedy zelenina, ovoce, ořechy, ryby, olivový olej a lehká masa. Ovšem žádný přesný návod, co jíst který den, budete hledat jen těžko. Středomořská dieta jsou spíše zásady zdravého jídelníčku než přesný popis toho, co byste měli v kterou hodinu sníst.

Jaké jsou tedy ony zásady?

1. Snažte se veškerý tuk - olej, máslo, margarín či sádlo - nahradit extra panenským olivovým olejem.

2. Čím více zeleniny, pokud možno čerstvé, tím lépe. Jezte syrovou zeleninu během dne, jako přílohu k masu, nebo si z ní připravujte saláty.

3. Dáte-li si maso, měla by mít přednost drůbež a ryby. Hovězí či vepřové si dopřejte opravdu jenom zřídka. Důležitá je i příprava. Pokud maso pečete, nejlepší je extra panenský olivový olej. A jako koření používejte raději čerstvé bylinky.

4. Jako pití se k jídlu nejvíce hodí červené víno, ženy jednu skleničku, muži mohou i dvě.

5. Na co byste měli zapomenout, jsou zákusky a dorty. Pokud máte neodolatelnou chuť na sladké, dejte si šťavnaté ovoce.

Závěry odborníků, kteří studují tradiční kuchyni ze zemí v okolí Středozemního moře skutečně dlouho, jsou jednoznačné: jídelníček z této oblasti prospívá zdraví a napomáhá k tomu, aby na těle nebyl ani jeden přebytečný gram tuku.

Ilustrační fotografie

Potvrzeno vědeckou studií

Příznivý vliv Středomořské diety na lidský organismus potvrdila před pár lety i studie týmu Denise Lairona z lékařské fakulty v Marseille.

Vědci vybrali skupinu 212 mužů a žen, u nichž existovalo jen mírné riziko srdečního onemocnění. První skupina měla jíst tři měsíce středomořskou stravu a druhá odlehčenou dietu. První skupině bylo doporučeno konzumovat čtyřikrát týdně rybu a jen jednou za týden červené maso. Muži mohli denně vypít dvě sklenky červeného vína, ženy jednu.

Druhá skupina měla jíst raději drůbež než hovězí. Ryba byla doporučena dvakrát či třikrát v týdnu. Lidé z této skupiny se měli vyhýbat nasyceným tukům, dávat přednost zelenině a ovoci a nízkotučným mléčným výrobkům. Jídla měla být připravována na rostlinném oleji.

Účastníci výzkumu se sice doporučením neřídili bezvýhradně, ale v obou skupinách se postupně snížila konzumace kalorií, zvýšil se příjem bílkovin a sacharidů a snížil příjem tuku.

Všichni účastníci mírně zhubli. Výsledky se lišily v hlavním faktoru, který ovlivňuje riziko kardiovaskulárního onemocnění - v úrovni cholesterolu. Ve "středomořské" skupině hladina cholesterolu klesla o 7,5 procenta, ve druhé o 4,5 procenta. V přepočtu na riziko onemocnění srdce je to snížení o devět procent.

Češi si dietu vykládají špatně

Na druhou stranu ani Středomořská dieta není všemocná. Člověk lehce sklouzne k jídelníčku, který si z toho "pravého" bere jen část. Češi sice obvykle jedí více těstovin a zeleniny, ale zalévají je nepříliš zdravými smetanovými omáčkami.

Takové jídlo ovšem bývá podobně kalorické jako tradiční knedlo zelo vepřo, které se ještě zapije několika pivy.