Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chcete dokonalou pleť? Tři kroky k bezchybnému make-upu

  • 48
Dávno neplatí, že by make-upy pleti škodili, naopak. Pokožku hydratují a chrání ji před stárnutím způsobeným slunečním zářením a nečistotami z ovzduší. Aby váš obličej vypadal po nanesení krycího krému dokonale, ale hlavně přirozeně, je důležitý správný výběr a použití.

Jaké jsou plusy používání make-upu? Vyhladí povrch pleti, takže vypadá jemněji. Sjednotí barvu, a tak působí zdravěji.

poraďte se na babinci

s ostatními čtenářkami

Při nanášení používejte co nejmenší množství, ať se vaše tvář nezmění v nepřirozenou masku. Správná vrstva make-upu je ta, když jsou vám pořád vidět světlé pihy, např. na nose.

Ilustrační foto.

Při nakupování pamatujte, že každá pleť potřebuje něco jiného. Existují krycí krémy, které udržují rovnováhu u smíšené pleti a nebo hojí akné.

Důležitá je i správná volba odstínu. Nový přípravek zkoušejte na denním světle, zářivky jsou většinou nažloutlé, a tak barevný odstín mohou zkreslit.

Tři kroky ke správnému make-upu

1. Vyberte si make-up

Krémový
Bývá hustší a dobře kryje nedostatky pleti. Seženete ho také coby praktickou tyčinku. Přípravku stačí tenká vrstva a nezapomínejte část rozetřít i na krk, aby nevznikly nehezké barevné přechody.

Pěnový
Našlehaný fluid nebo pěnový krém se na trhu objevily v posledních letech. Na pleti vytvoří lehký a sametový film. Absorbující pudrové částečky svědčí spíš mladší, mastnější pleti.

Tekutý
Barevné make-upy jsou klasikou. Jejich výhodou je, že se snadno roztírají. Bývají obohacené o složky, které pleť zmatňují a snadno s ní splynou. Vyberete si většinou z 6 až 8 odstínů.

2. Prozkoumejte pleť

Na každý typ pleti jiné složení

Normální:
Není třeba nic zakrývat, není ani suchá, ani příliš mastná. Vhodné jsou proto všechny druhy make-upů, ať krémový, tuhý, pěnový či tónovací.

Mastná:
Potřeba je zakrýt akné, velké póry, potlačit mastnou pleť. Hodí se pro ni přípravky bez oleje, s protizánětlivými přísadami, vstřebávající kožní maz, vhodný je např. krémový pudr.

Suchá:
Bývá méně pružná, proto jsou nejvhodnější lehčí hydratující make-upy, které navíc neulpí na vráskách.

Citlivá:
Projevuje se červenými flíčky, bývá alergická. Vhodný je hydratující krém bez parfemace, UV filtru.

3. Usnadněte si nanášení

Nejsnadnějším nástrojem jsou vaše prsty. Make-up jimi nanesete i vetřete do kůže. Z hlediska hygieny je nejlepší použít latexovou houbičku – můžete ji pak vyprat nebo vyhodit. Štětcem se make-up rozetře rovnoměrně, šikovný je ten přímo zabudovaný na tubě s make-upem. Snadno s ním poupravíte vizáž i během dne. Po každém použití ho umyjte.

Ilustrační foto.

Maskovací desatero

1. Zkoušejte odstín
Testování barvy make-upu je nejlepší na spodní části tváře nad čelistí.

2. Správná volba
Vybírejte ze tří odstínů, které se nejvíc přiblíží přirozené barvě vaší pleti.

3. Jak se trefit
Každý odstín nanášejte postupně a ponechejte čas na to, aby mohl reagovat s vaší pokožkou – dozrát. Zkontrolujte se v denním světle. Skvrnka make-upu, odstín. která "zmizí", bude ten správný odstín.

4. Léto, nebo zima
Odstín, který sluší vaší barvě pleti uprostřed zimy, se může zdát na opálené letní kůži bledý a fádní.

5. Překrývejte
Potřebujete-li zamaskovat drobné jizvičky nebo pupínky, použijte o odstín tmavší make-up, než je barva vaší pleti.

6. Pozor na barevné tóny
Většina make-upů je tónována do žluta a vizážisté je doporučují více než ty laděné dorůžova.

7. Pleť v barvě oliv
Pro nazelenalý podtón barvy pleti zkuste make-up s nádechem žluté.

8. Světlé tóny ne
Mají totiž tendenci zvýraznit nedostatky a zviditelnit rozšířené póry.

9. Růžové líce
Make-upy s růžovým nádechem jsou vhodné pro mladé romantické dívky. Je-li vám nad pětadvacet, vybírejte spíše z béžových odstínů.

10. Péče před a po
Než se pustíte do nanášení přípravku, pleť hydratujte oblíbeným krémem s UV faktorem, pokožka make-up lépe přijme. Na závěr dne se vždy dokonale odličte mlékem, tonikem a ošetřete kůži nočním krémem.