Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete být alespoň den princeznou ze zámku? Zkuste to na vlastní svatbě

  8:47aktualizováno  8:47
Kdy jindy se stát obletovanou princeznou v dlouhých šatech než na vlastní svatbě! A kde jinde se projíždět v kočáře taženém párem bílých koní! Vítejte na skorokrálovské svatbě na Zbirohu.

Projížďka v historickém kočáře - Svatba na zámku Zbiroh | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Sobotní odpoledne je napínavé. Hodinu po poledni bojuje nad zámkem slunce o nadvládu s mraky. Ve chvíli, kdy parkem přijíždějí svatebčané, se zdá, že pršet nebude. Jenomže později začne, a to právě v nejméně vhodný okamžik.

Nevěstě až pod sukně

Z vozu vystupuje otec nevěsty, pro dnešní odpoledne pan král s chotí, a za nimi jejich tři dcery na vdávání. Nejstarší Daniela, prostřední Denisa a nejmladší Karolína. A náhodní návštěvníci zámku, který ještě do minulého desetiletí patřil armádě, netuší, která z tří dcer stane za hodinu před oltářem.

Všechny tři a s nimi další dvě družičky utíkají nádvořím. Probíhají kolem jaspisové věže a už za nimi zapadají těžké dveře hradního apartmá. Nevěsta neboli princezna půjde do gala. Jedna družička utahuje šněrovačku, druhá ladí líčení, třetí obouvá nastavenou nožku do bílých střevíčků...

Její vyvolený ji teď nesmí vidět, proto zatím čeká s přáteli v restauraci na nádvoří. I on je královského původu. Pochází ze Spojeného království Velké Británie. Angličan si za chvíli vezme Češku z malé vísky poblíž Opočna.

Takový pár, skoro jak z pohádky o Popelce, není zdaleka výjimkou. A nejen na Zbirohu. Na českých zámcích tvoří smíšené dvojice minimálně čtvrtinu klientů. Někde, například na zámku Jemniště, prý dokonce až sto procent. Společné mají jediné: romantický sen o nevěstě v krásných bílých šatech.

Šestadvacetiletá Denisa se zná se svým nastávajícím už šest let. Mark pracuje jako technický projektant, ona studuje při zaměstnání ekonomii a žijí spolu v Anglii. Berou se ale na českém zámku. "Chtěla jsem odmala být alespoň na chvíli princeznou," stačí prozradit během příprav, kdy jí právě jedna z družiček vlezla pod sukni a upravuje jí tam spodničku. "Mám teď o zámcích docela přehled, ale Zbiroh byl nejlepší," odpovídá na otázku, proč si vybrala právě tenhle zámek v Plzeňském kraji, ačkoliv pochází zpod Orlických hor.

Kde je varhanice?

Místní hradní kaple ze 14.století, v níž se bude Denisa vdávat, je prý nejstarší v Čechách. Připravit svatební prostory trvá pokaždé několik hodin. K hostině je tentokrát prostřeno v Erbovním sále. Na výběr byl i sál Muchův s proskleným stropem, v němž malíř Alfons Mucha namaloval devadesát procent své tvorby, včetně kompletní Slovanské epopeje.

Do obou sálů se vejde více než stovka hostů, pro stejný počet lidí nabízí zámek i stylové ubytování. Samozřejmě nechybí ani luxusní patrové svatební apartmá v zámecké hlásce určené výhradně pro novomanžele. Denisa s Markem ale na zámku první svatební noc nezůstanou. Nicméně ve stejný den se tu koná ještě druhá svatba, která tu nocuje.

Blíží se druhá hodina. Matrikářka na nevěstu valí pravidla ceremoniálu, kdo půjde s kým a kdo zleva či zprava... Není moc pravděpodobné, že Denisa všechno vnímá. Je přece jen nervózní a skrývá trému.

"Kde je varhanice?" Řeší se náhle nastalý problém. "Průšvih," panikaří matrikářka. "No tak já třeba něco zazpívám," vtipkuje nevěsta. I takové situace výjimečně nastanou. Nicméně svatební koordinátorka a manželka majitele zámku Renata Páchová má i varhanici pod kontrolou a hudba v pravý čas zazní.

V kapli už čekají všichni hosté, když po schodech stoupají družičky s družbami, ženich s maminkou nevěsty, která v tomto případě zastoupila Markovu matku, protože jeho rodiče žijící na Jamajce nemohli přijet. Po nich vcházejí svědci a hradní kaple se na pár minut uzavře. Všichni netrpělivě očekávají nevěstu v doprovodu otce. Konečně přichází, hosté vstávají, hudba hraje.

Yes místo ano

Nevěstina o dva roky starší sestra Daniela tlumočí obřad do angličtiny. "Mark se narodil v Anglii a žije tamtéž," říká oddávající a nervózní Daniela najednou omylem překádá češtinu do češtiny. Hosté se zasmějí, mají dobrou náladu.

"Berete si zde přítomnou Denisu... dobrovolně za manželku?" Zní konečně. "Ano," natrénoval si Mark. "Berete si zde přítomného Marka... dobrovolně za manžela?" Opakuje se otázka směrem k nevěstě. Sestra Daniela statečně tlumočí. "Yes...," zapomene se nevěsta od Opočna a hned se opraví: "...ano." Drobné "nehody" jsou fajn.

Následují gratulace a šťastný pár schází po schodech za doprovodu svatebního zvonu, obklopen bílými okvětními plátky a duhovými bulblinami z bublifuků. Na řadě je první přípitek pro novomanžele a nejbližší rodinu. Na společnou pouť tu pod schody čekají v kleci i dvě bílé hrdličky, které Denisa a Mark společně vypustí k nebi. "Legenda říká, že odletí-li společně, bude mít manželství dlouhého trvání, " vysvětluje svatební koordinátorka, která je pokaždé přiváží od pražského chovatele poštovních holubů.

"Až do poloviny října máme pátky i soboty pro svatby téměř obsazené," říká svatební koordinátorka Renata Páchová a manželka majitele zámku Zbiroh. "Právě proto je potřeba si termín zarezervovat klidně i rok dopředu, zvláště u číselně zajímavých termínů, třeba takových, jaký vychází právě na pátek 8.8. 2008. Nespornou výhodou je pohodlí, kdy mají svatebčané veškerý svatební servis pod jednou střechou a nepřeberný výběr doprovodných akcí, včetně třeba ohňostroje, ochutnávky vín, privátní prohlídky zámku, turnaje v lukostřelbě, průvodu císaře Rudolfa a podobně..."

 

Princezna fotbalistka

Než se celý průvod přesune z hradního na zámecké nádvoří ke společné fotografii, začíná pršet. Brzy se rozprší tak, že Renata Páchová musí operativně měnit program. Welcome drink původně plánovaný venku u altánku se přesouvá do hlavního zámeckého foyer a zámecké chodby s obrazy a zrcadly.

Naštěstí neprší dlouho a nevěsta s ženichem mohou konečně odjet v historickém kočáře taženém párem bílých koní na projížďku anglickým parkem spojenou s privátním focením. Ostatní hosté se posilňují na zámecké terase u altánu a sokolník jim čekání na novomanžele krátí ukázkou výcviku několika dravců.

"Holky jsme rozhodně nevychovávali jako princezny," svěřuje se nevěstin otec. "Spíš hrály venku s klukama fotbal," dodává s tím, že Denise do přípravy svatby nemluvili. A jestli se i druhé dvě dcery budou vdávat taky na zámku? "Uvidíme," usmívá se.

Družičkám i dalším dámám na vysokých podpatcích už umdlévají nohy, takže návrat kočáru a přesun svatebčanů ke slavnostní hostině přichází jako záchrana. Je před pátou hodinou a na novomanžele čeká v Erbovním sále přípitek, malé překvapení a také "náhodou" upuštěný talíř, střepy a napětí, kdo bude zametat a kdo podrží lopatku... Smetáček popadl ženich, lopatky se chápe nevěsta, přesně tak, jak tradice velí ženám, které "mají být svým mužům nápomocny."

Pak už zbývá jen přenést nevěstu symbolicky přes práh - v tomto případě přes bílou stuhu - do sálu přímo ke svatební tabuli. Sál je plný květin na zlatých svícnech, svatební menu včetně tradiční české polévky s knedlíčky, přípitky, čtyřpatrový svatební dort. A také překvapení v podobě malých lahví slivovice s vinětou, na níž jsou oba novomanželé.

Hostina se protáhne až do večera. Ženich vzpomíná, jak se s Denisou seznámili, a promítá fotky z celého světa, který už stačili procestovat. Než zámek na kopci zlatem olemuje romantika západu slunce, stačí nevěsta odhodit svou svatební kytici mezi nezadané. Štěstí přeje právě její mladší sestře Karolíně, která přiběhla k této tradiční ceremonii právě na poslední chvíli.

V deset večer začíná na zámeckém nádvoří s novorenesanční kašnou přímo propojeném s Erbovním sálem ještě grilování selete, tanec a pravá veselice. Teprve pak jdou postupně dolů všechny vysoké podpatky a málo pohodlný luxus. Slavnostní zámeckou atmosféru dokreslují svíce a louče kolem fontány. Až teprve ve dvě ráno Denise končí její princeznovský sen. Sen tolik podobný představám nejedné budoucí nevěsty.

Líbí se vám svatby na zámku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. srpna 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 1403
NE 454

ZÁMEK ZBIROH - první zmínky o původně gotickém hradu se objevují již v roce 1193. Jedním z prvních vlastníků byl král Přemysl Otakar II. Hrad byl v průběhu století přestavěn do současné podoby na novorenesanční zámek. Žili zde i římští císaři Karel IV., Zikmund a Rudolf II., proto se o něm mluví jako o zámku tří císařů. V letech 1914-1928 tu bydlel malíř Alfons Mucha s rodinou. Od roku 1943 do roku 1945 byl zámek sídlem štábu SS. Po roce 1945 přešel zámecký areál do majetku Československého státu a do roku 1997 jej využívala armáda. Poté připadl ve velmi zdevastovaném stavu městu Zbiroh, které jej odprodalo v roce 2004 společnosti Gastro Žofín. Pro veřejnost byl po náročné rekonstrukci poprvé v historii otevřen od 18.6. 2005.

Čtěte také:
CHCI KRÁLOVSKOU SVATBU!
CENY ZA SVATBU NA ZÁMKU ZBIROH
podle rozsahu služeb: od 30 000 do 500 000 korun

SVATBA DENISY:
1. Cena za obřad v kapli: 10 000 Kč
V ceně je pronájem, živě varhany, červený koberec přes celé nádvoří, koordinace svatebních hostů – parkování (zdarma), uvádění do kaple, přípitek. Kaple i nádvoří na cca hodinu bez turistických prohlídek.
2. Fotograf, kameraman: 5 - 15 000 Kč 
3. Erbovní sál: pronájem sálu 25-30 tisíc Kč (dle požadavků na mobiliář)
4. Svatební menu:   790 Kč/os
5. Doprovodné služby:
- vypouštění hrdliček  1000 Kč
- projížďka v kočáře s dvěma páry bílých koní  15 000 Kč
- koktejl na zámeckém nádvoří 120 Kč/os
- přehlídka výcviku dravců - zdarma
- barbeque + opékání selete  550 Kč/os
- hudba večer  DJ – 10 000 Kč
6. Ceny za svatební apartmá:
Luxusní patrové svatební apartmá v zámecké hlásce..... 15 000 Kč 
Svatební apartmá hradní …..9 000 Kč
Svatební zámecký De Luxe ….. 6 000 Kč
7. Zámecké a hradní pokoje: 3 600 Kč pro 2 osoby
Autoři:


Nejčtenější

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Hubněte efektivně, pomocí správně zvoleného pohybu
Devět pravidel, které vám pomohou zhubnout jednou provždy

Vyzkoušeli jste už nespočet různých „zaručených“ metod, jak zhubnout, ale stále vás trápí kila navíc? Pak je nejspíš nejvyšší čas začít hubnout s rozumem a...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Další z rubriky

Výměna prstýnků při obřadu je prastarý zvyk, který se objevil už ve starém...
Příběh Vandy: Přítel se chce ženit, ale já o svatbu nestojím

S přítelem máme hezký harmonický vztah. Jsme spolu už tři roky a zatím jsme jeden na druhém neobjevili nic, co by nám zásadně nevyhovovalo. Oba jsme tolerantní...  celý článek

ilustrační snímek
Jak sdělit špatnou zprávu? Nechoďte kolem horké kaše, radí vědci

Nikdo nechce být poslem špatných zpráv, ale někdy se tomu nedá ani při nejlepší vůli vyhnout. Nejčastěji je to třeba v případě rozchodu s partnerem, ale třeba...  celý článek

(Ilustrační foto)
Příběh Ivety: Po porodu se k nám tchyně nastěhovala, její péče mě ničí

Po návratu z porodnice mě doma čekala tchyně. Nadšená z prvního vnoučka a připravená mi pomáhat. První dva dny jsem byla ráda, ale po mnoha týdnech neustálé...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná
11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná

Trocha řasenky, rtěnky, pudru a najednou si říkáte, že vypadáte i jako člověk. Tak toho zkuste někdy nanést trochu víc, ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.