Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští zdravotníci si někdy pletou pacienty s nábytkem

  1:00aktualizováno  1:00
Zuzana Svobodová ležela polonahá na nemocničním lůžku a čekala na ultrazvukové vyšetření prsu. Sestra otevřela dveře, do místnosti vešel cizí muž a začal se s doktorem bavit na nesouvisející téma.
Lékař - ilustrační foto

Lékař - ilustrační foto - Lékař - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Po chvíli si nově příchozí všiml, že tam ležím, konstatoval, že doktor vyšetřuje, a odešel. Kdo to byl, nevím. Styděla jsem se na něj v této pozici ‚slabšího' i jen podívat."

Tak popsala Zuzana Svobodová svůj čerstvý zážitek z ženského oddělení mostecké nemocnice, když redakce MF DNES minulý týden vyzvala čtenáře, aby jí sdělili své zážitky z komunikace s lékaři.

Vyléčili jsme ji přece, ne?
Jak moc jsou pro některé lékaře podobné příběhy banální denní rutinou a pocity pacientů je v podstatě nezajímají, dokazuje i reakce nemocnice na zmíněnou událost ze 13. července letošního roku.

"Já vám neodpovím," řekl MF DNES vedoucí lékař místního ultrazvukového oddělení Jiří Krhounek na dotaz, zda se něco takového mohlo u něj na oddělení stát, a se slovy: "Děkuji, věnoval jsem vám tři minuty," se rozloučil.

Podobná reakce však není výjimečná. A podle odborníků na lékařskou etiku svědčí o tom, že mnozí zdravotníci si nejsou ochotni připustit, že by jejich chování vůči pacientům bylo špatné.

"Vyléčili jsme ji přece, ne? Že nejde jen o léčbu? A co se stalo tak strašného? Plivali na ni lékaři? Nebo jí trhali vlasy?" reagovala nedávno mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová na případ, kdy lékařka bez zábran vběhla do koupelny pro hadr k pacientce, která se koupala.

Příklady ze zahraničí však ukazují, že to jde i jinak. A že třeba není normální vyslechnout si svou diagnózu na chodbě, před ušima desítek dalších pacientů.

Zjistila to i Alice Smejkalová v Hannoveru, pravda - na soukromé klinice. Zaplatila si tu operaci své dcery, která narazila do železného mostu a prakticky si rozdrtila půlku obličeje.

Nejdřív dívku léčili čeští lékaři, později její obličej operovali ještě i v zahraničí. "Vůbec si na české lékaře nemůžu stěžovat, dělali, co mohli, ale rozdíl nám stejně vyrazil dech," říká.

Stačí jeden malý detail. Den před operací navštívili dívku anesteziologové. Když viděli, jak je vystrašená, zeptali se, jestli si chce na operační sál vzít oblíbenou hračku. "Druhý den ji přebírala sestra z operačního sálu, a už měla v papírech napsáno, že plyšák jede s Terezkou," líčí žena.

I rodiče zaznamenali změnu: šéf kliniky s nimi strávil hodinu a půl, na počítači vysvětloval každou kůstku obličeje. "Sám nás vybízel: Máte otázky? Když vás ještě něco napadne, pošlete nám je klidně e-mailem."

Jsem nemocný, ale ne blbec
Německý pacient má mnoho důvodů cítit se před lékařem jako člověk: ti, kteří nejsou upoutaní na lůžko, se po nemocnici pohybují v civilu, ne v pyžamu a županu. Vstoupit do jejich pokoje bez zaklepání je nemyslitelné: pro uklízečku, sestru i lékaře. To v české nemocnici má člověk občas pocit, že je jen kus nábytku.

Když s Alicí Smejkalovou před nástupem do nemocnice sepisovala lékařka rodinnou anamnézu, přišla za ní kolegyně a začala jí svěřovat důvěrnosti uplynulé noci. Jako by pacientka ani nebyla rovnocenný člověk, před kterým by se lékařka mohla stydět sdělovat intimní detaily ze svého života.

Přitom by leckdy stačilo málo, aby pacient neztratil důstojnost. Petr Bíma z Bohunic například popisuje, že jeho rekordní čas strávený v čekárně neurologického oddělení tamní nemocnice je sedm hodin.

"Ale to už byla atmosféra v čekárně velice hustá. Přitom myslím, že je velice jednoduché pacienty uklidnit. Stačí se přece s úsměvem vymluvit na nějaký akutní případ a vypadalo by to jinak," říká Bíma. "To by si ale musel personál pacienta vážit," dodává.

MF DNES se ozvali i lidé, kteří ve zdravotnictví sami pracují: zdravotní sestry, lékaři i ředitelé nemocnic. A všichni se shodují na dvou věcech.

Uznávají, že ne vždycky je jejich chování k pacientům ideální, ale zároveň upozorňují na to, že je chyba často i na straně pacientů. "Na rozhovoru se musí podílet dvě strany," říkají.

"Často se setkávám s lidmi, kteří si mi postesknou, že jim pan doktor nic neřekl. A já se jich vždycky ptám: A zeptal ses?" podotýká zdravotnice ze Zlína Světlana Jančaříková.

ČTĚTE TAKÉ:
Medici se učí na hercích, jak se chovat k nemocným

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...Najdete na iDNES.cz