Čeští vědci testují lék proti rakovině

  23:33
Čeští vědci dokončují originální lék proti rakovině, od něhož si slibují záchranu dosud beznadějně nemocných pacientů a rovněž miliardy dolarů zisku z jeho prodeje či z licenčních poplatků do pokladen Akademie věd, farmaceutické firmy Zentiva i do státní kasy.

Ředitelka Mikrobiologického ústavu Blanka Říhová opatrně připouští, že nadějné testy nového preparátu na zvířatech přiměly Zentivu k uvolnění značných částek na dokončení vývoje unikátního léku.

Nyní přijdou klinické testy nové generace protinádorového léčiva, při němž si vědci ověří všechny další vlastnosti preparátu. Měl by být velmi šetrný k pacientům, zejména k jejich imunitnímu systému.

"Náš nový lék se dá srovnat s pošťákem, který donese lék až k nádoru, a teprve až když je zásilka doručena, adresát - nádor - obálku převezme a je léčen. Říkám to velmi zjednodušeně," vysvětluje profesorka Říhová. Pokud

budou klinické testy úspěšné, může se český unikát v léčbě rakoviny objevit na trhu do několika let. Na podobných preparátech pracují i Američané, Japonci či Britové. I jejich bádání však využívá principu českého objevu.

Stejné ambice má objev vědců z Ústavu experimentální medicíny. "Využíváme léčivých schopností kmenových buněk, které vpravujeme ochrnutým lidem do poškozené míchy. I malé zlepšení jejich hybnosti jim zkvalitňuje život. Naším cílem ale je, aby vstali z vozíčku," říká šéfka ústavu Eva Syková.

I guru světových objevů, chemik Antonín Holý, má nové trumfy - velmi účinné protivirové látky, jež by mohly léčit smrtelné choroby.

Jak čeští vědci objevují nové léky
S úmorným během na desetileté "tratě" lze srovnat cestu léku k pacientovi. Mnozí lidé se tak "svého preparátu" nedočkají. Jiným smrtelně nemocným dává naopak práce českých vědců naději, že budou vyléčeni.

Když mluví chemik Antonín Holý o svých úspěších v medicíně, vždy zdůrazňuje: "Jde o výsledky několika desetiletí tvrdé práce. Na nic jsem nepřišel náhlým vnuknutím."

A v tvrdé práci osmašedesátiletý profesor pokračuje. Ve své laboratoři právě zkoumá nové protivirové preparáty, z nichž by se mohly časem stát další nové léky.

"Zatím se zdá, že jde o mimořádně účinné látky, které by mohly úspěšně hojit i dosud jen těžko léčitelné smrtelné choroby. Například černé neštovice, ale i tak úporně životaschopnou maličkost, jako jsou bradavice," řekl vědec MF DNES na Akademickém sněmu Akademie věd ČR.

Kmenové buňky (možná) pomáhají srdci i míše
S vyčerpávajícím během na dlouhé tratě srovnává objevné léčebné postupy i profesor Michael Aschermann, byť s ojedinělou léčbou poškozených srdcí po infarktu myokardu začal teprve před rokem. "Zásadní výsledky očekávám až tak za pět let," odhaduje kardiolog.

Jedinečnost postupu profesorova týmu tkví v tom, že vpravuje kmenové buňky (získávají se například z embryí či kostní dřeně) do mrtvé tkáně jizvy srdce, jež bylo poškozeno infarktem. "Kmenové buňky vytvářejí v odumřelé tkáni srdce nové cévy a tím do něj vracejí život," vysvětluje profesor.

Ve světě se podobnou metodou léčí asi sto padesát pacientů. Čtyřiatřicet pak v Česku. Aschermann chce skupinu svých pacientů rozšířit na dvě stovky, aby se přiblížil vysněnému cíli: infarktem poškozená srdce "generálkovat" takřka do původní kondice. "Srdíčku prostě vrátit funkci výkonné pumpičky."

Na schopnost kmenových buněk vracet do pochroumaného těla život věří i ředitelka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková. Vyhýbá se sice slůvku "zázračný", nastiňuje nicméně, že kmenové buňky by mohly v budoucnu "rekonstruovat" nejen poškozená srdce, ale i míchu ochrnutých lidí, léčit Parkinsonovu i Alzheimerovu chorobu či roztroušenou sklerózu.

I profesorka Syková nicméně upozorňuje, že jakkoliv její ústav drží krok se světovou špičkou, týmy jeho vědců jsou ve výzkumu možností kmenových buněk vlastně na takřka na startu.

"Dvacet ochrnutých pacientů s poškozenou míchou vracíme do života v motolské nemocnici. Pokud máme být ale i dál opravdu dobří, nepůjde to bez speciálních biolaboratoří. Tedy i investorů, kteří je zaplatí."

Někdy však nejsou miliony potřeba. Například ojedinělou léčbou je sázka na larvy červů, které Jaroslavu Lundákovi zachránily nohu. "Příroda nabízí leckdy léčbu účinnější než nejmodernější vědecké postupy," vysvětluje Petr Vařejka z Aschermannovy kliniky.

Chemik Antonín Holý si jde pro cenu Praemium Bohemiae (4. prosince 2004)

Autoři:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

Období Býka bude přát citlivosti a spravedlnosti. Váhy se zapotí, Lvi zazáří

20. dubna 2024

Premium Počátek putování Slunce znamením Býka by měl být z hlediska hvězdného nastavení celkem příjemný....

OBRAZEM: Plavková inspirace podle sexy slavných krásek

20. dubna 2024

Venku je ještě chladno, ale léto se kvapem blíží. Inspirujte se na nadcházející plavkovou sezonu u...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...