Nemocnice, pacient, sádra, noha

Nemocnice, pacient - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čeští pacienti se mají hůř než evropští, tvrdí zpráva

  • 41
Čeští pacienti na tom v porovnání s evropskými nejsou vůbec dobře. Dokazuje to spotřebitelský index, který vydala organizace Health Consumer Powerhouse. Hodnotila zdravotnictví členských zemí EU a Švýcarska - a naše skončilo až páté od konce. Nejlépe si stojí Francie.

Health Consumer Powerhouse stanovila pro hodnocení jednotlivých zdravotnických systému 27 kritérií, která rozdělila do pěti kategorií.

Posuzovalo se tak právo pacienta na informace, čekací doby na léčbu, výsledek péče, velkorysost systému a přístup k lékům.

Nejlépe vyšla z hodnocení Francie. Z možných 750 bodů získala 576. Hned za ní skončilo Nizozemsko s 572 body, Německo s 571, Švédsko (566), Švýcarsko (563) a Lucembursko (546).

Opačný konec žebříčku ovládly hlavě země bývalého východního bloku, mezi něž se trochu překvapivě "probojovalo" Irsko. Dvacáté skončilo Estonsko (421 bodů), za ním Polsko (409), Česko (403), Slovensko (369), Lotyšsko (365), již zmiňované Irsko (359) a úplně nejhůře dopadla Litva (340).

Index, který HCP sestavila poprvé loni (ale Česko do něj nezahrnula), je kombinací veřejných statistik a nezávislého výzkumu.

České zdravotnictví podle něj vyniká v přístupu k vlastním lékařským záznamům, v přímém přístupu k péči specialistů a nízkou úmrtností novorozenců. Trpí však slabou komunikací s pacienty a omezeným přístupem k novým lékům. Také má dlouhé čekací doby na některé zákroky.

"Český systém zdravotní péče se stará o své občany a je téměř na úrovni Japonska, pokud jde o počet návštěv u lékaře na osobu (v průměru 15 ročně). Je dobrý v péči o cukrovku, ale nemůže si dovolit moderní léky," tvrdí Arne Börnbergová, ředitelka týmu, který index sestavoval.

Podle ní by prioritou v ČR měla být snaha "zajistit každému právo na léky zachraňující život". Stejně tak by lékaři měli mít právo obnovovat léčiva na předpis bez nutnosti dalších návštěv.

Obecně zpráva zdůrazňuje, že tři čtvrtiny zemí EU nechávají mnohé pacienty s rakovinou čekat na léčbu přes tři týdny, jen třetina států umožňuje přímý přístup pacienta ke specialistovi a možnost získat názor dalšího lékaře. Zdravotní záznamy jsou nedostupné pacientům v polovině zemí Unie.

Nejlépe jsou práva pacientů na informace zajištěna v Nizozemsku, nejmenší čekací doby na léčbu jsou v Belgii, Francii, Německu a Lucembursku. Nejefektivnější je zdravotnictví ve Švédsku a nejvelkorysejší systém je ve Francii, Maďarsku, na Maltě a ve Švédsku. Přístup k lékům je podle HCP nejlepší v Nizozemsku a Švédsku.

HCP sestavila také další žebříček, který se snaží porovnávat kvalitu zdravotní péče v poměru s penězi, které "spotřebitelé" do systému vkládají. V něm si poměrně dobře vedou chudší nové země unie. Podle tohoto kritéria je v čele Slovinsko před Estonskem, Maďarskem a Polskem.

,