Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští odborníci: Bod G existuje, ale většina žen ho nemá

aktualizováno 
Existenci specifického místa v pochvě, které má ženám přinášet vrcholné sexuální uspokojení, nedávno zpochybnila studie britských vědců. Čeští sexuologové ale tvrdí, že existuje.

Orální sex | foto: Profimedia.cz

Podle studie, která zahrnovala 1 800 žen, není možné bod G identifikovat a popsat jeho reálné vlastnosti. Spíše než skutečný útvar jde o subjektivní pocit, tvrdí autoři studie. Dva oslovení čeští sexuologové ovšem tvrdí, že bod G skutečně označuje oblast, kde některé ženy prožívají zvýšenou citlivost a sexuální vzrušivost. Těchto žen je však přibližně pouhá jedna třetina.

Ukrytý klitoris

Bod G byl před šedesáti lety pojmenován podle gynekologa Gräfenberga. "Je to oblast na přední stěně pochvy, tři až osm centimetrů za poševním vchodem. Anatomicky ovšem neexistuje," říká MUDr. Ondřej Trojan ze serveru www.sexuologie.com.

"V současnosti se mnozí sexuologové přiklánějí k názoru, že drážděním přední stěny pochvy se stimuluje okolí močové trubice, která je na rozdíl od pochvy velmi citlivá. Navíc jsou v ní žlázky, které mohou produkovat sekret, takzvaný ženský ejakulát. Zároveň se dráždí vnitřní část poštěváčku. Málo se totiž ví, že z klitorisu vidíme jen malou část. Většina je skryta uvnitř malé pánve, obemyká močovou trubici a takto může být přístupný dráždění z vaginy," vysvětluje doktor Trojan.

Také další přední sexuolog, MUDr. Jaroslav Zvěřina, tvrdí, že přestože bod G není žádnou doložitelnou anatomickou strukturou, nepochybně existuje. "Pro některé ženy je bod G skutečně místem intenzivních sexuálních prožitků. Jiné zase tvrdí, že nic takového ve svém těle neobjevily," říká Zvěřina.

Jak na orgasmus v režii bodu G?

Faktem zůstává, že většina žen (asi 80 %) dosahuje orgasmu drážděním klitorisu zevně a bod G u nich buď chybí, nebo je citlivost v něm malá, nebo ho dosud neobjevily. Jak hledat?

"Jestliže při dráždění uvnitř pochvy, hlavně na přední stěně, cítí žena vzrušení, je pravděpodobné, že oblast bodu G u ní hraje nějakou roli," říká Ondřej Trojan. "U vaginálního orgasmu přitom nemá bod G zásadní roli, protože aby jej penis dráždil, musel by být zahnutý," upozorňuje sexuolog.

Orgasmus, který je navozen drážděním bodu G, vzniká mechanickým drážděním přední stěny pochvy, močové trubice a kořenů poštěváčku. "Lze toho dosáhnout spíše cílenou stimulací prsty nebo speciálními vibrátory. Některé ženy popisují takto vyvolaný organismus jako zvláště intenzivní," uvedl Jaroslav Zvěřina.

Některé ženy kromě orgasmu dosáhnou navíc už zmíněné ženské ejakulace, tedy vypuzení většího množství tekutiny z močové trubice. Podstatnou část této tekutiny tvoří moč, ale obsahuje i stopy kyselé fosfatázy – enzymu produkovaného mužskou prostatou. "Je tomu tak proto, že periuretrální žlázky žen jsou tkáně embryologicky odvozené od mužské prostaty," vysvětluje tento jev Zvěřina.

Sexuologové se shodují, že subjektivní prožitky z obou typů orgasmu (vaginálního a klitoridálního) jsou odlišné, ale žádný z nich není "kvalitnější" než ten druhý.

Pane doktore, jeden bod G…

Na klinikách plastické chirurgie je možné nechat si bod G zvětšit, a to bezbolestně a pod lokálním znecitlivěním, a to vstříknutím tukové tkáně nebo jiné výplně do kýženého místa. Ondřej Trojan tyto metody zpochybňuje: "Nemá smysl plýtvat energií a penězi. Lepší je znát, co oba partnery opravdu vzrušuje."

"Jednoznačně více žen je vzrušivých výlučně nebo převážně na poštěváčku a v pochvě nemají žádnou výrazně citlivější oblast typu bodu G. Pokud ano, spíše je vzrušuje dráždění poševního vchodu," dodává Trojan.

Minianketa – ženy a bod G

Lenka N. (34): "Mám dojem, že objevení bodu G jsem byla párkrát blízko - při sexu zezadu. Měla jsem zvláštní pocit, trochu jako kdyby se mi chtělo na malou, ale bylo to příjemné. Bohužel se to nijak nestupňovalo… Takže vlastně nevím."

Soňa R. (41): "Měla jsem poměrně hodně sexuálních partnerů a každý z nich pro mě znamenal naději, že už konečně zažiju, jaké je mít vaginální orgasmus. Nikdy se to nepovedlo. Už jsem se smířila s tím, že orgasmus mi zajistí jedině klitoris. Ale i to je fajn. A mimochodem, v den mých čtyřicátých narozenin jsem si řekla, že jsem dost stará na to, abych vaginální orgasmus předstírala."

Zlata Z. (29): "Nějaký bod G mě vůbec netrápí. Sex mám ráda, a to i tehdy, když při něm žádný orgasmus nezažiju. Je super pocit vůbec to dělat a mít partnera tak maximálně blízko. A cítím uspokojení, když on vyvrcholí. Přiznám se, že nejlepší orgasmus je stejně ten, ke kterému se přivedu já sama. Vím prostě absolutně přesně, jak na to."

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Anorexie ničí sportovkyně, modelky i obyčejné dívky. Léčba je obtížná

Ilustrační fotografie

Anorexie je závažné psychiatrické onemocnění, které může postihnout kohokoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví. Naposled...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz