Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští lékaři ve vstřícnosti pokulhávají za EU

  17:59aktualizováno  17:59
Tento příběh způsobil před časem v pražské Nemocnici Na Homolce skandál. "Přišla k nám cizinka, Angličanka, na kolonoskopii. Což je nepříjemné vyšetření konečníku v ne zrovna důstojné poloze – v předklonu, kdy je člověk opřený o lehátko se staženými kalhotami," vzpomíná ředitel nemocnice Oldřich Šubrt.
Lékaři v Česku s pacienty málo komunikují a chovají se nadřazeně. Ilustrační foto

Lékaři v Česku s pacienty málo komunikují a chovají se nadřazeně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Prohlídka probíhala, když se otevřely dveře a za lékařem, který ženu vyšetřoval, přišel kolega s kolegyní. Bavili se, kam pojedou na víkend. Teď si představte, že jste v cizí zemi, ničemu nerozumíte, ležíte se staženými kalhotami, netušíte, co se za vámi děje, jen vnímáte, že se lidé smějí. Čemu? Velikosti vašeho pozadí? Nedivím se, že to dámu naštvalo natolik, že si okamžitě stěžovala."

Podobných příběhů má v zásobě několik. Vedení nemocnice se rozhodlo dát zaměstnancům závazné desatero vstřícného jednání k pacientům. Nevstřícné jednání některých lékařů je totiž jedním z hlavních důvodů, proč Česko skončilo až čtvrté od konce ve výzkumu zdravotnických systémů zemí EU.

Lékaři v Česku s pacienty málo komunikují a chovají se nadřazeně. To přiznává i ministr David Rath (ČSSD). "Špatná komunikace je dědictvím minulého režimu. Výzkum má pravdu, že je v ní stále mnoho nešvarů," říká ministr.

"Stalo se mi, že jsem při vizitě mluvil s pacientem, který jen věděl, že nesmí jíst. Nevěděl už ale, na jaké vyšetření jde, proč a k čemu výsledky budou. Největším dluhem českých lékařů je podle mě to, že pacientům málo vysvětlují."

Rath chce změně pomoci mimo jiné podpisem vyhlášky o zdravotnické dokumentaci. "U vyšetření, při kterém mohou pacientovi hrozit komplikace, bude povinností lékaře obšírně ho poučit, proč se dělá, jaká má rizika a výhody a zda výkon lze nahradit něčím jiným," říká ministr.

Významný chirurg Pavel Pafko naopak razí názor, že pacient nemůže mít s lékařem partnerský vztah. "Můžu pacientovi nabídnout sto variant léčby, ale on nemá léta praxe a medicínu. Propagovaný partnerský vztah lékař–pacient nikdy nemůže být rovnocenný," řekl chirurg před časem na semináři v Senátu.

Lékařů, kteří mají stejný názor, je řada. A právě oni jsou podle Davida Marxe, který vyučuje lékařskou etiku, důvodem, proč medici nejsou vůči pacientům příliš přátelští.

"Přednosta kliniky nebo primář v místě, kde tráví praxi, je pro ně vzor. A když on pacientům nic nevysvětluje a odbude je větou 'stejně byste tomu nerozuměl', nebo nezaklepe, když vstupuje do pacientova pokoje, mladí lékaři převezmou stejné vzorce chování," říká Marx. Podle něj potrvá léta, než Česko dožene Evropu.
Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...Najdete na iDNES.cz