Od chrápání může odpomoci nová metoda plzeňských lékařů. Ilustrační foto

Od chrápání může odpomoci nová metoda plzeňských lékařů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čeští lékaři mají nový lék na chrápání - magnety

  • 31
Chrápání nemusí vadit jen těm, kdo musí sdílet lože se "zvukově neprůstřelnou" osobou. Hlasité chrápání je také příznakem syndromu, který nedovolí hluboký spánek ani chrápajícímu, a navíc způsobuje dýchací potíže. Čeští lékaři teď jako první na světě provedli jeho léčbu pomocí magnetů.

Probouzel se unavený, při spánku si neodpočinul tak jako ostatní, přes den usínal, nemohl se soustředit.

Václav Žítek trpí obstrukčním syndromem spánkové apnoe - jeho hlavním projevem je hlasité chrápání a natolik výrazná blokáda dýchacích cest, že nemocného donutí probudit se.

Jazyk, který během spánku zapadne, se opět posune vpřed a nemocný nemůže dýchat. "Pacient si taková probuzení v noci nepamatuje, ale tělu je odepřen potřebný hluboký spánek. Tělo zůstává unavené," vysvětluje lékař Václav Pavelec.

Magnetky udrží jazyk na místě
Způsoby léčby této nemoci jsou různé. Čeští experti jako první na světě provedli zákrok novou metodou pomocí magnetů. Nová metoda, která je dílem amerických odborníků, je založena na implantaci magnetu operační cestou ukotveného pod kůži na jazyku.

Před tím, než jde člověk spát, si pod bradu neoprenem přichytí zevní magnet. "Magnet, který je v jazyce, a druhý zevní se vzájemně přitahují. Jazyk tak nezapadá a dýchací cesty zůstávají průchodné," popsal princip lékař Václav Pavelec, který metodu ve světové premiéře v dubnu v Domažlicích předvedl.

Operaci se před čtrnácti dny podrobil i Václav Žítek - jazyk se mu však ještě pořádně nezahojil, nemá ještě zevní magnet. "Doufám, že mi to pomůže a vyspím se já i manželka," usmívá se rodák z Kdyně.

Podle odborníků trpí poruchami spánku vlivem spánkové apnoe přibližně 4 procenta Evropanů. Její vážná forma může výrazně zvyšovat riziko úmrtí, výskyt vysokého krevního tlaku a mozkových příhod.

Novou metodu vyvinuli američtí odborníci asi před půldruhým rokem. "Doktora Pavelce jsme našli podle jeho odborných publikovaných studií, které se nám velice zamlouvaly. Dnes již víme, že má i velice šikovné ruce," uvedl Nat Bowditch, ředitel firmy Apneon, která metodu vyvinula. V Česku je naplánována operace 15 pacientů, stejný počet lidí se bude operovat i v Německu a Nizozemsku.

Zákrok je zdarma, pacienty však čeká konkurz
Lékařský zákrok i náklady spojené s léčbou mají pacienti úplně zadarmo. "Všechno platí americká strana. Platby jdou mimo naše zdravotní pojišťovny," vysvětlil Pavelec.

Lékaři z plzeňské fakultní nemocnice jsou k nové metodě zatím zdrženlivější. "Vše je teprve na začátku. Těžko zatím dělat závěry. Každopádně pacienty, kterým lze takto implantovat magnet, je třeba pečlivě vybírat," upozornil přednosta Otorhinolaryngologické kliniky v Plzni Jaroslav Slípka.

Podmínkou musí být odpovídající zdravotní stav, zjištěné problémy se spánkem a také nemožnost použít při léčbě ventilátor. To je jedna z osvědčených cest, jak léčit poruchy spánku.

Zařízení si nemocní před spánkem nasadí na ústa. Ventilátor poté žene přes masku vzduch pod tlakem do dýchacích cest, tak aby zůstaly v noci otevřené. "Padesát až sedmdesát procent pacientů však tuto léčbu netoleruje. Ne každý může mít celou noc na obličeji ventilátor," vysvětluje Pavelec.


Dělení obstrukcí spánkového syndromu

mírný - 5-15 blokád za hodinu
středně těžký - 15 - 30 blokád za hodinu
těžký průběh - nad 30 blokád dýchacích cest za hodinu