Jen málo rostlin jiných než česnek obsahuje látky potřebné pro vznik sirovodíku.

Jen málo rostlin jiných než česnek obsahuje látky potřebné pro vznik sirovodíku. | foto: Profimedia.cz

Česnek nic nenahradí

  • 37
Ať už se některé reklamy na mléčné výrobky snaží sebepřesvědčivěji tvrdit opak, blahodárné účinky česneku v lidském jídelníčku nemůže nic nahradit.

Potvrdili to experti z University of Alabama. Česnek totiž obsahuje jako jediná z námi konzumovaných potravin látky, které blahodárně působí na cévní a oběhovou soustavu.

Červené krvinky tyto látky mění na sirovodík, který uvolňuje krevní cévy a zvyšuje průtok tkáněmi. Pokud konzumuje člověk tuto zeleninu v dostatečném množství, pak dodává tělu potřebné množství látek ke snížení rizika onemocnění chorobami oběhové soustavy. A tohle nedokáže žádný mléčný nápoj či jogurt ani jiná potravina.

Gloria Benavidesová z University of Alabama v Birminghamu studovala se svými kolegy účinky česnekového výtažku na červené krvinky. Zjistili, že tyto krevní buňky začaly produkovat sirovodík již po přidání velmi malého množství česneku. Účinná dávka pak odpovídá v běžných podmínkách konzumaci dvou stroužků česneku u dospělého člověka.

Další výzkum prokázal, že sirovodík se tvořil nejvíce na membránách červených krvinek, ale malé množství vznikalo i uvnitř.

Jen málo rostlin jiných než česnek obsahuje látky potřebné pro vznik sirovodíku, který má tyto blahodárné účinky na zdraví. Česnek je jediná běžně využívaná rostlina s těmito účinky v lidské stravě.

Výsledky studie Benavidesová vydala ve sborníku americké Národní akademie věd.