České ženy zbytečně umírají na rakovinu, nechodí k doktorovi

  1:09
Rakovina děložního čípku patří mezi velké strašáky českých žen, hned po nejrozšířenější rakovině prsu jde o nejčastější nádor. Podle gynekologa Vladimíra Dvořáka se u nás vyskytuje tolik také proto, že na pravidelné prohlídky k ženskému lékaři chodí jen polovina žen ve věku 25 až 59 let.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Čím to, že například v Británii chodí ženy ke gynekologovi méně často, ale přitom se u nich nádory na děložním čípku vyskytují méně?
V Británii mají delší tradici screeningového programu a zároveň více dbají o své zdraví. Lékaři si mohli dovolit roztáhnout interval preventivních prohlídek na tři roky, protože se mohou spolehnout, že ženy k lékaři opravdu přijdou. Kromě toho tam funguje aktivní zvaní žen, které se na prohlídku nedostavily. Také my se snažíme ženy k lékaři dostat, pojišťovny začínají uvažovat, že by cíleně obesílaly pacientky, aby chodily na prohlídky pravidelně. Roli hraje ještě jeden důležitý fakt. V Británii už léta fungují jen laboratoře, které splňují náročná kritéria pro vyhodnocování cytologických vzorků a podrobují se pravidelným kontrolám. U nás je tato záruka teprve v několika posledních letech.

poraďte se na babinci

s ostatními čtenářkami

Jak často se naše laboratoře dříve spletly?
Takto se to říct nedá, ale dostatečně vypovídající je výběr ministerstva zdravotnictví: kritéria splnilo jen devětačtyřicet z více než sta laboratoří. Zatímco dříve nebyly nijak kontrolovány a vyskytovaly se mezi nimi takové, které nevyhovovaly současným požadavkům, nyní už by tomu tak být nemělo, protože ty "špatné" laboratoře byly vyřazeny ze screeningu. Ženy se mohou více spolehnout, že výsledek preventivní prohlídky je skutečně důvěryhodný.

35 let

V tomto věku nádory na děložním čípku ženy nejčastěji zabíjejí. Mnohdy zbytečně. Stačilo by chodit na pravidelné kontroly.

V Británii uvažují, že cytologické vyšetření nahradí testem na lidské papilomaviry (HPV), které rakovinné bujení na čípku vyvolávají. Bylo by to dobré řešení i pro Českou republiku?
Test, při němž se sleduje, jaké viry má žena v sobě, je velmi citlivý, nicméně často vychází pozitivní i u zdravých žen, to je jeho nevýhoda. Navíc je dražší než cytologie. Každá země má program nastavený jinak, také podle toho, kolik žen onemocní. U nás zatím vychází nejlépe cytologické vyšetření každý rok. Je ale možné, že do budoucna se interval zvětší.

Proti lidským papilomavirům se lze nechat očkovat. Je vakcína účinná i u starších žen, které viry mnohdy mají v sobě?
Většina žen v době očkování infikována není. A očkování není zbytečné ani v případech, kdy už se žena potkala s některým z virů. Jedna z vakcín na našem trhu je kvadrivalentní, to znamená, že chrání proti čtyřem typům viru, druhá - bivalentní - chrání proti dvěma. Takže i když je nakažena třeba jedním z virů, pořád bude profitovat z ochrany proti těm dalším.

Je tedy pro starší ženy lepší vakcína chránící proti čtyřem typům viru?
Není to tak, že by se jim doporučovala jen tato vakcína. Ale zatím jen kvadrivalentní vakcína má data, která prokazují, že vakcína účinkuje i u starších žen. Na druhé straně není důvod pochybovat, že by druhá vakcína u starších žen účinná nebyla.

Rakovina děložního čípku

Po rakovině prsu jde o nejrozšířenější nádorové onemocnění u českých žen, ročně onemocní více než 1 000 žen, na následky nemoci zemře 400 z nich.

Na vzniku nádorového bujení se podílejí takzvané lidské papilomaviry (zkratka HPV), které se přenášejí pohlavním stykem.

V Británii při plošném očkování školaček zaznamenali nežádoucí účinky, jako například epileptický záchvat nebo jiné neurologické či kožní potíže. Procházejí u nás ženy a dívky nějakým speciálním vyšetřením, než se nechají očkovat?
Při sledování desítek tisíc žen v rámci klinických studií byly nežádoucí účinky u pacientek, které dostaly vakcínu, zcela výjimečné a jejich frekvence se prakticky shodovala se skupinou dostávající placebo. Lze jednoznačně prohlásit, že tyto vakcíny patří k nejbezpečnějším očkovacím látkám.

Má očkování smysl pro starší monogamní ženu?
Nemá, jestliže je důsledně monogamní a je si jista, že bude už navždy. Zároveň by si měla být jista, že stejně se bude chovat také její partner, protože právě ten ji může nakazit. Samozřejmě je zbytečná pro ženy, které vůbec nežijí sexuálním životem, jiný způsob přenosu viru než pohlavní styk víceméně nepřipadá v úvahu. Pochopitelně je zbytečná také pro muže a ženy, kteří spolu začnou sexuálně žít, aniž by předtím intimně poznali někoho jiného, a jsou si oboustrannou monogamií jistí i do budoucna. Takových ale moc není.

Kromě očkování je důležitá také prevence. Jak žena pozná, že gynekolog provedl všechna vyšetření, která provést měl? Patří třeba kolposkopie (vyšetření děložního čípku speciálním přístrojem) mezi standardní vyšetření?
U nás zatím ano, všude ve světě tomu tak není. Některé změny na děložním čípku díky němu lékař může zaznamenat ještě dříve, než se objeví na cytologii. Žena se na tuto možnost může svého lékaře zeptat, provádět by ho měl.

Vakcína

Rakovina děložního čípku je jediným nádorovým onemocněním, proti kterému se lze chránit pomocí očkování. Na trhu jsou k dispozici dvě vakcíny: Silgard chrání před čtyřmi typy lidských papilomavirů, Cervarix proti dvěma nejčastějším. Navíc obsahuje pomocné látky, které podle studií prodlužují odolnost organismu proti virům. Očkování je nejvhodnější pro mladé dívky, které neměly pohlavní styk.

Ilustrační fotografie

Ženy si často stěžují, že se jim lékař nevěnuje dostatečně dlouho...
Žádný univerzální časový limit, podle něhož by se dala poznat důkladná prohlídka, neexistuje. Na každém pracovišti to funguje jinak, záleží i na tom, jak dělají administrativu. Snad nejspolehlivějším vodítkem, podle kterého lze posoudit, jak moc je lékař dobrý, jsou reference známých a příbuzných. Pokud lékař praxi provozuje dostatečně dlouho, tak nějaké negativní výstupy už by byly vidět. Myslím, že v České republice už není lékař, který by při preventivní prohlídce neodebíral cytologický stěr.

Cytologické vyšetření

Na cytologii gynekolog posílá vzorky, které setře z děložního čípku ženy při preventivní prohlídce. Laboratoř vyšetří, zda se buňky od minulé prohlídky nezměnily. Pokud ano, žena by měla absolvovat další vyšetření. I když je cytologie pozitivní, nejde o tragédii - dostane-li se žena s nálezem na čípku včas do rukou lékařů, je velká šance na vyléčení.

  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Trend pickuperství je fenomén i byznys. Ženy se však mohou cítit jako kořist

11. dubna 2024

Nedávno mě na zastávce oslovil muž. Se sebevědomým úsměvem se zeptal, jestli bych s ním nezašla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fiflena, hysterka, věčně nespokojená. Sedm typů žen, o které muži nestojí

9. dubna 2024

Najít lásku může být mnohonásobně těžší, než objevit jehlu v kupce sena. A když už se zadaří,...

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka rozhlasového dokumentu Šorelová

16. dubna 2024

Rozstřel Dramaturgyně Českého rozhlasu, Magdalena Šorelová, natáčela s Evou Pavlovou třídílný rozhlasový...

Lepší realita. Retuše nejsou nic nového, propaganda je využívá desítky let

16. dubna 2024

Premium „Nežádoucí“ lidé sice mizeli z politických snímků už před 80 lety, s aplikací v mobilu však dnes...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Žena si vysnila dokonalý pupík, ale po plastické operaci málem zemřela

16. dubna 2024  8:21

Padesátiletá právnička Ana Paula Oliveira, která chtěla vypadat jako Kim Kardashianová, a proto si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...