Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České děti zbytečně moc solí

  0:01aktualizováno  0:01
Vysoký krevní tlak, nemocné srdce a také potíže s ledvinami. To všechno může v dospělosti čekat dnešní malé Čechy kvůli tomu, že se na jejich talířích objevují moc slaná jídla. Čím dál více dětí trpí vysokým krevním tlakem.

Kolik soli je v potravinách? Malý přehled ZDE
"Většinou přitom nenajdeme žádnou příčinu v podobě hormonálních problémů nebo třeba nemocí ledvin, jsou to potíže s tlakem jako důsledek způsobu života dětí," říká dětská lékařka Zuzana Urbanová z dětské kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Příliš slaná svačina
Zdroje problémů? Výživa, zejména velký kalorický příjem s vysokým obsahem živočišných tuků, nadbytek soli v jídle a také sedavý způsob života. Právě sůl označují lékaři za největšího viníka. "Děti by měly denně sníst maximálně tři gramy soli, jenže v Česku snědí 12 až patnáct gramů," vyčísluje pediatrička.

Tři gramy, to není ani jedna malá lžička, je to něco málo přes její půlku, patnáct gramů je více než polévková lžíce soli... "V mnoha výrobcích je totiž skrytá sůl, a proto nelze ani zdaleka počítat jen tu, kterou solíme jídlo," vysvětluje lékařka.

Stává se tak, že rodiče se třeba snaží omezit uzeniny, protože tam o přítomnosti soli není pochyb, ale jiná, neméně slaná jídla dětem dávají v hojné míře dál. Mezi jídla, kde není sůl na první pohled patrná, a přece jí tam je více než dost, patří sýry nebo třeba kukuřičné lupínky neboli cornflakes.

Návyk na sůl
Nevýhodou v boji proti zbytečně slaným pokrmům je fakt, že slaná chuť je návyková, a pokud si na ni člověk zvykne, je těžké se naučit konzumovat pokrmy slané méně.

"Jenže dneska se na slanou chuť učí už děti ve školních jídelnách. I v nich se totiž objevují slánky nebo maggi, což sice svědčí o lepším stolování, zároveň to však vede k nesprávným návykům," říká Urbanová.

Zvláště tehdy, pokud doma otec nebo matka automaticky sahají po slánce, aniž jídlo předem ochutnají. Přitom děti, které mnoho solí, si často tento zvyk odnesou i do dospělosti.

"Už v dětství mohou mít vysoký krevní tlak, což je může provázet celý život. Navíc jim bude dost možná hrozit ischemická choroba srdeční a také mozková mrtvice," varuje pediatrička.

Má vaše dítě potíže s vysokým krevním tlakem? Dávejte pozor na možné příznaky. Patří mezi ně bolest hlavy a zamlžení před očima, na které si dítě občas stěžuje.

DĚTI A VYSOKÝ TLAK

Jak se dětem měří tlak? 
•  je to těžší než u dospělých, měření je třeba pro kontrolu několikrát opakovat 
• dětští lékaři by se měli zajímat o rodinnou anamnézu a sledovat děti z rizikových rodin

Léčba vysokého krevního tlaku u dětí 
• Pokud má dítě vysoký tlak, musí se hledat příčina, může to být onemocnění ledvin, hormonální porucha, vrozená srdeční vada, pak je třeba léčit tyto potíže.
• Přibývá však dětí, které mají vysoký tlak sám o sobě, lze to ovlivnit změnou životního stylu. Je třeba jim méně solit, ubrat nasycených tuků, podávat více zeleniny a pomoci jim snížit hmotnost.
• Je rovněž potřeba zabránit tomu, aby děti prožívaly zbytečný stres.
• Farmakologická léčba se nasazuje, když je tlak extrémně vysoký, nebo když nezabírají režimová opatření.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Vínové líčení pro všechny milovníky červené

Vínové líčení pro všechny milovníky červené

Arome.cz Patříte mezi příznivce všech odstínů červené a rádi byste je nosili nejen na rtech, ale i na očích? Nebojte se odvázat a...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz