Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České děti zbytečně moc solí

  0:01aktualizováno  0:01
Vysoký krevní tlak, nemocné srdce a také potíže s ledvinami. To všechno může v dospělosti čekat dnešní malé Čechy kvůli tomu, že se na jejich talířích objevují moc slaná jídla. Čím dál více dětí trpí vysokým krevním tlakem.

Kolik soli je v potravinách? Malý přehled ZDE
"Většinou přitom nenajdeme žádnou příčinu v podobě hormonálních problémů nebo třeba nemocí ledvin, jsou to potíže s tlakem jako důsledek způsobu života dětí," říká dětská lékařka Zuzana Urbanová z dětské kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Příliš slaná svačina
Zdroje problémů? Výživa, zejména velký kalorický příjem s vysokým obsahem živočišných tuků, nadbytek soli v jídle a také sedavý způsob života. Právě sůl označují lékaři za největšího viníka. "Děti by měly denně sníst maximálně tři gramy soli, jenže v Česku snědí 12 až patnáct gramů," vyčísluje pediatrička.

Tři gramy, to není ani jedna malá lžička, je to něco málo přes její půlku, patnáct gramů je více než polévková lžíce soli... "V mnoha výrobcích je totiž skrytá sůl, a proto nelze ani zdaleka počítat jen tu, kterou solíme jídlo," vysvětluje lékařka.

Stává se tak, že rodiče se třeba snaží omezit uzeniny, protože tam o přítomnosti soli není pochyb, ale jiná, neméně slaná jídla dětem dávají v hojné míře dál. Mezi jídla, kde není sůl na první pohled patrná, a přece jí tam je více než dost, patří sýry nebo třeba kukuřičné lupínky neboli cornflakes.

Návyk na sůl
Nevýhodou v boji proti zbytečně slaným pokrmům je fakt, že slaná chuť je návyková, a pokud si na ni člověk zvykne, je těžké se naučit konzumovat pokrmy slané méně.

"Jenže dneska se na slanou chuť učí už děti ve školních jídelnách. I v nich se totiž objevují slánky nebo maggi, což sice svědčí o lepším stolování, zároveň to však vede k nesprávným návykům," říká Urbanová.

Zvláště tehdy, pokud doma otec nebo matka automaticky sahají po slánce, aniž jídlo předem ochutnají. Přitom děti, které mnoho solí, si často tento zvyk odnesou i do dospělosti.

"Už v dětství mohou mít vysoký krevní tlak, což je může provázet celý život. Navíc jim bude dost možná hrozit ischemická choroba srdeční a také mozková mrtvice," varuje pediatrička.

Má vaše dítě potíže s vysokým krevním tlakem? Dávejte pozor na možné příznaky. Patří mezi ně bolest hlavy a zamlžení před očima, na které si dítě občas stěžuje.

DĚTI A VYSOKÝ TLAK

Jak se dětem měří tlak? 
•  je to těžší než u dospělých, měření je třeba pro kontrolu několikrát opakovat 
• dětští lékaři by se měli zajímat o rodinnou anamnézu a sledovat děti z rizikových rodin

Léčba vysokého krevního tlaku u dětí 
• Pokud má dítě vysoký tlak, musí se hledat příčina, může to být onemocnění ledvin, hormonální porucha, vrozená srdeční vada, pak je třeba léčit tyto potíže.
• Přibývá však dětí, které mají vysoký tlak sám o sobě, lze to ovlivnit změnou životního stylu. Je třeba jim méně solit, ubrat nasycených tuků, podávat více zeleniny a pomoci jim snížit hmotnost.
• Je rovněž potřeba zabránit tomu, aby děti prožívaly zbytečný stres.
• Farmakologická léčba se nasazuje, když je tlak extrémně vysoký, nebo když nezabírají režimová opatření.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?Najdete na iDNES.cz