Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České děti mají nejraději marihuanu, odhalila zpráva

  18:45aktualizováno  18:45
Nějakou drogu by chtěla vyzkoušet více než desetina školáků, kteří dosud žádnou neokusili. Informuje o tom Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v ČR v roce 2005. Z těch, kteří již s nějakou drogou zkušenost mají, chce asi polovina pokus opakovat.
Drogy již okusila podle studií asi třetina patnáctiletých. Ilustrační foto

Drogy již okusila podle studií asi třetina patnáctiletých. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nejpopulárnější nelegální látkou je mezi dětmi marihuana. Druhé místo v pomyslném žebříčku obsadily těkavé látky, které děti přitahují svou nízkou cenou a snadnou dostupností. Drogy podle studií již okusila asi jedna třetina patnáctiletých.

Výroční zpráva, kterou připravilo Národní centrum pro drogy a drogové závislosti, vychází z několika výzkumů mezi žáky od 11 do 15 let.

S nelegálními návykovými látkami má podle nich zkušenost až 14 procent třináctiletých a dvě až tři procenta jedenáctiletých. Vedle zmíněných drog experimentují i s extází či pervitinem.

Ročně je v souvislosti s drogami hospitalizováno 120 dětí. U čtrnáctiletých a patnáctiletých je nejčastějším důvodem kombinace několika drog a užívání marihuany, mladší přivádí do rukou lékařů častěji čichání rozpouštědel, čistidel či lepidel. Objevuje se i vdechování plynu ze zapalovačů.

"Užívání těkavých látek je třeba nepodceňovat," uvádí autoři letošní zprávy. Ročně kvůli němu zahyne jedno až dvě děti. Vdechování plynů ze zapalovačů stálo vloni život dvanáctiletého chlapce, letos při této zábavě zahynul patnáctiletý chlapec v Praze.

Těkavé látky okusilo v Praze asi sedm až osm procent třináctiletých, jejich počet podle odborníků v posledních letech narostl. Holdují jim zejména děti a mládež v chudších komunitách a na velkých sídlištích.

Alkohol a cigarety
"Počet specializovaných zařízení, která by se věnovala léčbě dětí mladších 15 let, je v ČR omezený," konstatuje zpráva. Jednotlivá zařízení nejsou dostatečně provázána, často se problémové děti také nedaří dobře diagnostikovat.

Průzkumy ukazují, že mezi českými dětmi je rozšířené i kouření a pití alkoholu. Pravidelně kouří téměř jedna třetina patnáctiletých, pivo pije pravidelně téměř 37 procent chlapců a 23 procent dívek v tomto věku, uvádí dále zpráva.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Čekám miminko a chci pro něj lepší start, než jsem měla já, říká Radka

Těhotenství (ilustrační foto)

Radka otěhotněla do nepříznivých podmínek a neumí si se situací poradit. Díky včasné pomoci a podpoře se však bez...

Pět užitečných triků, jak předejít sourozeneckým hádkám na dovolené

rodina dovolená stan mapa

Vstávají vám vlasy hrůzou, když si představíte, jak se vaše vytoužené volno mění ve válečnou vřavu a váš draze...

Léto s dětmi: pět tipů na aktivity, které vás nebudou stát ani korunu

Ilustrační fotografie

Prázdniny jsou v polovině a vy už máte prázdnou peněženku? Vstupy do zábavních i edukačních center stojí dost peněz,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz