České děti jsou nejčilejší kuřáci na světě

  • 84
Podle Světové zdravotnické organizace začínají české děti s pitím a kouřením nejdřív. První cigaretu ochutnají o půl roku dřív, alkohol o rok a čtvrt v porovnání s průměrným věkem zjištěným v ostatních zemích. Organizace prozkoumala 35 vybraných států z celého světa.

Výsledky průzkumu oznámil Ladislav Csémy z Psychiatrického centra Praha, který se podílel na vypracování podkladů o situaci v Česku.

Čeští chlapci se setkávají s alkoholem, ještě než oslaví 11. narozeniny. Průměrný věk chlapců ze všech zemí v době, kdy začínají s alkoholem, je 12,3 roku.

Časový rozdíl zkušeností s první opilostí je mezi Čechy a světovým průměrem minimální. Opakovaně se opilo 14 procent třináctiletých českých chlapců.

Výsledky nepřekvapují primáře oddělení léčby závislostí bohnické psychiatrické léčebny Karla Nešpora. "Protože přístup společnosti k alkoholu, zvlášť co se týče dětí, je trestuhodný," řekl iDNES.

Připomněl, že Česko má jednu světovou zvláštnost. Pivo je tu levnější než balená voda a to může být pro děti a mladistvé velkou "motivací".

Své rovněž dělá podle Nešpora i všudypřítomná reklama na alkohol. Například v sousedním Slovensku ji omezili a spotřeba alkoholu tam klesla, uzavřel.

Přibývá mladých kuřaček
Csémy považuje z hlediska zdravotních důsledků v chování mladých lidí za nejzávažnější zjištění, že v zemi od roku 1994 trvale stoupá procento pravidelných kuřáků mezi dospívajícími. Podíl pravidelných kuřáků ve věkové skupině patnáctiletých od roku 1994 do roku 2002 se dokonce zdvojnásobil, kouřilo 30 procent dotázaných.

Znepokojivý je růst počtu kuřaček mezi dívkami. Za pravidelné kuřáctví se považuje kouření nejméně jednou týdně.

Zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) se zabývala také obezitou dětí a dospívajících. Prokázala, že české děti zdaleka nepatří mezi nejobéznější. Češi ve věku 13 let se umístili na 26. místě a patnáctiletí zaujali 27. místo v tabulce 35 zemí.

,