Ona
Testy na lidech začnou v Česku už na jaře a týkat se budou asi 250 pacientů.

Testy na lidech začnou v Česku už na jaře a týkat se budou asi 250 pacientů. | foto: Profimedia.cz

Češi vyzkoušejí lék na rakovinu

  • 125
Vědci vyvinuli nadějnou látku, která ničí nádory. Bude se testovat v USA a v pěti nemocnicích v Česku.

Tisíce lidí v Česku, kteří každý rok onemocní rakovinou lymfatických uzlin či chronickou leukemií, získávají naději na nový, účinný lék.

A někteří z nich si budou moci preparát z dílny českých a amerických vědců vyzkoušet v pěti českých a moravských nemocnicích už od počátku příštího roku. Tedy o několik let dříve, než může přijít na trh.

Pokud se během testů v Česku a v USA potvrdí doposud velmi nadějné výsledky látky GS9219, bude to znamenat převrat v léčení některých druhů rakoviny.

10 OTÁZEK O TESTECH NOVÉHO LÉKU

„Účinky preparátu jsou při ověřovacích zkouškách na zvířatech a nyní už i na nemocných lidech ohromující, jakkoliv semi jako vědci příčí přehánět,“ říká ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Zdeněk Havlas.

Na vzniku nového léku se podílely právě vědecké týmy Antonína Holého a Ivana Votruby z Havlasova ústavu a také Berta Otová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Zdeněk Havlas vysvětluje, že už jediná injekce aplikovaná pokusným psům zbavila zvířata velkých nádorů na krku či v břiše za pouhých šest dnů. „A obdobné výsledky mají už v počátcích klinické zkoušky na nemocných lidech i v USA,“ říká.

Vědci předpokládají, že testy na lidech začnou v Česku už na jaře a týkat se budou asi 250 pacientů, jimž klasická léčba, jako třeba chemoterapie, nepomohla. To je jedna ze základních podmínek.

Testovaný lék je převratný v tom, že působí jen na buňky zasažené rakovinou a neničí zdravou tkáň. Léčba tedy není tak drastická jako při chemoterapii, která zničí imunitní systém. Několikaměsíční ozařování musel podstoupit například i jeden z nejlepších hokejistů v NHL Mario Lemieux. Rakovinou lymfatických uzlin onemocněl v roce 1993. Na novém léku je ojedinělý i další fakt. A to je právě skutečnost, že jinak velmi obezřetná a na výsledky výzkumu pečlivá americká firma Gilead Sciences přesunuje část klinických zkoušek na lidech do Česka.

Američané tím respektují, že původní preparát testovaného léku pochází z Česka; a co je zřejmě ještě důležitější, některé české vědecké ústavy a kliniky mají dnes takové renomé, že jsou zvány i k citlivým a velmi nákladným projektům, jako je dokončení originálních léků proti rakovině. V Česku tak může časem vzniknout světové vědecké centrum, které se podílí na zcela nových léčebných postupech.

A kdy bude lék GS9219 dokončen? Pokud projde všemi testy úspěšně, do šesti let.