Češi se špatně dostávají k lékům

  1:00
Čeští pacienti jsou na tom v porovnání s nemocnými v jiných evropských zemích bídně: mají velmi špatný přístup k moderním lékům. A země navíc dává málo peněz na léky proti rakovině.
Pacienti se mohou o drahý lék soudit se státem. Ilustrační foto

Pacienti se mohou o drahý lék soudit se státem. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Právě to jsou jedny z hlavních důvodů, proč se české zdravotnictví umístilo v žebříčku hodnotícím pětadvacet evropských zemí až na třetím místě od konce.

Jak jsou na tom zdravotnické systémy v jednotlivých státech, hodnotila společnost Health Consumer Powerhouse. MF DNES ověřila, že výtky týkající se nedostupnosti některých léků jsou oprávněné.

Poté, co vyšla nová léková vyhláška, se někteří výrobci rozhodli, že své moderní léky na český trh neuvedou. Nevyplatí se jim to, protože lékaři je vzhledem k množství omezení buď nemohou předepsat, nebo pacientům hrozí vysoké doplatky, a tím je pro ně lék nedostupný.

Příkladem je certican. Lék pomáhá pacientům po transplantaci, aby jejich tělo přijalo cizí orgán. V Česku dostupný nebude.

Jiné léky smějí lékaři předepsat, až když je pacient v posledním stadiu nemoci. "A to už jim život nezachrání, jen prodlouží," popisuje onkolog Luboš Petruželka z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pacienti se však mohou o drahý lék soudit se státem. Že je to možné, ukazuje případ z Anglie, kde pacientka vyhrála a pojišťovna musela platit. "Naše ústava zaručuje právo na léčbu podle nejmodernějších poznatků. Kdyby se někdo, kdo se nedostal k léku, rozhodl stát žalovat, myslím, že má šanci na úspěch," míní právník Jakub Uher.

Čtyřiapadesátileté Anně Marii Rogersové z Anglie lékaři před rokem a půl řekli, že má počáteční stadium rakoviny prsu. Shodou okolností v té době končilo testování nového léku na rakovinu prsu s názvem Herceptin. A výsledky byly skvělé.

Jenže zdravotní pojišťovna ženě oznámila, že její léčbu, která by přišla na dvacet tisíc liber ročně, nemůže zaplatit. Pacientka si to však nenechala líbit. Soudila se a vyhrála: pojišťovna její léčbu zaplatila, a žena dokonce dostala slibný lék dřív, než byl oficiálně uveden na trh.

"Já nemám čas čekat," zdůvodňovala své rozhodnutí soudit se Anna Marie Rogersová. Žije dodnes, ač jí původně lékaři předpodvídali jen několik měsíců života.

Šetříme... Drahá léčba je jen pro někoho
Řada lidí v Česku je v podobné situaci jako žena z Anglie: teoreticky u nás každému ústava zaručuje přístup k nejmodernější léčbě a naši lékaři také často dovedou zázraky. Je však pravda, že se k nákladným lékům a drahé léčbě lidé často nedostanou.

Způsobuje to mimo jiné rostoucí počet omezení, kdo a za jakých okolností drahý lék smí dostat. Za léky totiž zdravotní pojišťovny vydávají stále více peněz a ministr zdravotnictví loni rozhodl, že na lécích musí Česko ušetřit.

Už teď jsou proto u nás léky, ke kterým se čeští pacienti nedostanou: firma Novartis nebude usilovat o to, aby na trh uvedla moderní lék pro lidi, kteří mají transplantovanou ledvinu. Léková bsp;třicet procent méně, než je jeho běžná úhrada jinde v Evropě.

"Pro pacienty by to znamenalo doplácet několik tisíc měsíčně. A na to má málokdo, takže jsme se zatím rozhodli lék na český trh neuvést," řekla zástupkyně firmy Alena Blechová.

Firma Roche zase v Česku nezaregistrovala svůj nový lék na osteoporózu. Vakcínu Prevenar od firmy Whyet, která chrání malé děti proti infekcím způsobujícím například opakované záněty středního ucha, u nás pojišťovny hradí jen necelým dvěma procentům dětí.

A nejnověji se k léku na chronickou myeolidní leukemii čeští pacienti jako jediní v Evropě dostanou později než jinde. "Nová léková vyhláška totiž zpřísnila indikace a lék je zařazen mezi ty, které pacient dostane až v takzvané druhé linii onemocnění," říká ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických firem Jana Mikotová.

Tedy ve chvíli, kdy všechny ostatní léky a léčebné postupy selžou. To však už může být pro řadu pacientů pozdě. Podobné je to i s lékem, kvůli němuž se Anna Marie Rogersová v Anglii soudila.

"U nás ho dostanou jen ženy, které jsou ve čtvrtém, tedy posledním stadiu onemocnění. Těm už však lék život nezachrání. Může jim ho jen prodloužit o pár měsíců. Pak je ale velkou etickou otázkou, nakolik to má smysl," říká onkolog ze Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka.

Právník: Čeká se na prvního odvážlivce
Podle právníka Jakuba Uhra, který se zdravotnickou problematikou zabývá, má pacient, který se bude v Česku kvůli nedostupnosti léku soudit, velkou šanci na úspěch.

Lék na rakovinu prsu, který má stoprocentní účinnost v případě žen, které jsou v první fázi rakoviny prsu a mají určitý gen, na který lék reaguje, čili je jistota, že je vyléčí, u nás dostanou jen ty ženy, které jsou ve čtvrté fázi rakoviny. Avšak ty už nezachrání nic, lék jim jen prodlouží život.

"V Česku by lék mohl pomoci zhruba deseti procentům žen. Dostává ho však jen část z nich," řekl onkolog Luboš Petruželka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...