Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi se špatně dostávají k lékům

  1:00aktualizováno  1:00
Čeští pacienti jsou na tom v porovnání s nemocnými v jiných evropských zemích bídně: mají velmi špatný přístup k moderním lékům. A země navíc dává málo peněz na léky proti rakovině.
Pacienti se mohou o drahý lék soudit se státem. Ilustrační foto

Pacienti se mohou o drahý lék soudit se státem. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Právě to jsou jedny z hlavních důvodů, proč se české zdravotnictví umístilo v žebříčku hodnotícím pětadvacet evropských zemí až na třetím místě od konce.

Jak jsou na tom zdravotnické systémy v jednotlivých státech, hodnotila společnost Health Consumer Powerhouse. MF DNES ověřila, že výtky týkající se nedostupnosti některých léků jsou oprávněné.

Poté, co vyšla nová léková vyhláška, se někteří výrobci rozhodli, že své moderní léky na český trh neuvedou. Nevyplatí se jim to, protože lékaři je vzhledem k množství omezení buď nemohou předepsat, nebo pacientům hrozí vysoké doplatky, a tím je pro ně lék nedostupný.

Příkladem je certican. Lék pomáhá pacientům po transplantaci, aby jejich tělo přijalo cizí orgán. V Česku dostupný nebude.

Jiné léky smějí lékaři předepsat, až když je pacient v posledním stadiu nemoci. "A to už jim život nezachrání, jen prodlouží," popisuje onkolog Luboš Petruželka z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pacienti se však mohou o drahý lék soudit se státem. Že je to možné, ukazuje případ z Anglie, kde pacientka vyhrála a pojišťovna musela platit. "Naše ústava zaručuje právo na léčbu podle nejmodernějších poznatků. Kdyby se někdo, kdo se nedostal k léku, rozhodl stát žalovat, myslím, že má šanci na úspěch," míní právník Jakub Uher.

Čtyřiapadesátileté Anně Marii Rogersové z Anglie lékaři před rokem a půl řekli, že má počáteční stadium rakoviny prsu. Shodou okolností v té době končilo testování nového léku na rakovinu prsu s názvem Herceptin. A výsledky byly skvělé.

Jenže zdravotní pojišťovna ženě oznámila, že její léčbu, která by přišla na dvacet tisíc liber ročně, nemůže zaplatit. Pacientka si to však nenechala líbit. Soudila se a vyhrála: pojišťovna její léčbu zaplatila, a žena dokonce dostala slibný lék dřív, než byl oficiálně uveden na trh.

"Já nemám čas čekat," zdůvodňovala své rozhodnutí soudit se Anna Marie Rogersová. Žije dodnes, ač jí původně lékaři předpodvídali jen několik měsíců života.

Šetříme... Drahá léčba je jen pro někoho
Řada lidí v Česku je v podobné situaci jako žena z Anglie: teoreticky u nás každému ústava zaručuje přístup k nejmodernější léčbě a naši lékaři také často dovedou zázraky. Je však pravda, že se k nákladným lékům a drahé léčbě lidé často nedostanou.

Způsobuje to mimo jiné rostoucí počet omezení, kdo a za jakých okolností drahý lék smí dostat. Za léky totiž zdravotní pojišťovny vydávají stále více peněz a ministr zdravotnictví loni rozhodl, že na lécích musí Česko ušetřit.

Už teď jsou proto u nás léky, ke kterým se čeští pacienti nedostanou: firma Novartis nebude usilovat o to, aby na trh uvedla moderní lék pro lidi, kteří mají transplantovanou ledvinu. Léková bsp;třicet procent méně, než je jeho běžná úhrada jinde v Evropě.

"Pro pacienty by to znamenalo doplácet několik tisíc měsíčně. A na to má málokdo, takže jsme se zatím rozhodli lék na český trh neuvést," řekla zástupkyně firmy Alena Blechová.

Firma Roche zase v Česku nezaregistrovala svůj nový lék na osteoporózu. Vakcínu Prevenar od firmy Whyet, která chrání malé děti proti infekcím způsobujícím například opakované záněty středního ucha, u nás pojišťovny hradí jen necelým dvěma procentům dětí.

A nejnověji se k léku na chronickou myeolidní leukemii čeští pacienti jako jediní v Evropě dostanou později než jinde. "Nová léková vyhláška totiž zpřísnila indikace a lék je zařazen mezi ty, které pacient dostane až v takzvané druhé linii onemocnění," říká ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických firem Jana Mikotová.

Tedy ve chvíli, kdy všechny ostatní léky a léčebné postupy selžou. To však už může být pro řadu pacientů pozdě. Podobné je to i s lékem, kvůli němuž se Anna Marie Rogersová v Anglii soudila.

"U nás ho dostanou jen ženy, které jsou ve čtvrtém, tedy posledním stadiu onemocnění. Těm už však lék život nezachrání. Může jim ho jen prodloužit o pár měsíců. Pak je ale velkou etickou otázkou, nakolik to má smysl," říká onkolog ze Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka.

Právník: Čeká se na prvního odvážlivce
Podle právníka Jakuba Uhra, který se zdravotnickou problematikou zabývá, má pacient, který se bude v Česku kvůli nedostupnosti léku soudit, velkou šanci na úspěch.

Lék na rakovinu prsu, který má stoprocentní účinnost v případě žen, které jsou v první fázi rakoviny prsu a mají určitý gen, na který lék reaguje, čili je jistota, že je vyléčí, u nás dostanou jen ty ženy, které jsou ve čtvrté fázi rakoviny. Avšak ty už nezachrání nic, lék jim jen prodlouží život.

"V Česku by lék mohl pomoci zhruba deseti procentům žen. Dostává ho však jen část z nich," řekl onkolog Luboš Petruželka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz