Laboratoř - (c) profimedia.cz/corbis

Laboratoř - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Češi našli unikátní lék proti rakovině

  • 47
Čeští vědci jsou před dokončením unikátního léku proti některým typům zhoubných nádorů. Předpokládá se například, že by mohl být velmi účinný při léčbě rakoviny prsu. Ve středu se experti z Mikrobiologického ústavu Akademie věd dohodli s firmou Zentiva

Bude se podílet na financování závěrečné fáze vývoje.

Půjde zejména o testování na dobrovolnících a přípravu na průmyslovou výrobu léku ve velkém.

"Pokud vše půjde dobře, někdy kolem roku 2012 až 2014 by se lék mohl dostat k pacientům," řekl šéf klinických studií Zentivy Tomáš Hauser.

O částce, kterou bude muset firma do dokončení léku ještě vložit, nechce Hauser hovořit. Budou to však zřejmě stamiliony korun. Podle ředitelky Mikrobiologického ústavu Blanky Říhové spočívá ojedinělost léku v tom, že lokálně ničí jen zhoubný nádor a zdravé buňky lidského organismu nechává "na pokoji".

Lék tedy ani dočasně nenarušuje imunitu člověka postiženého rakovinou, což je typické pro chemoterapii, jakkoliv bývá podle onkologů i ona v léčbě nádorů mnohdy úspěšná. Ojedinělý preparát se dosud zkoušel jen na zvířatech a výsledky byly mimořádně slibné. U pokusných myší zlikvidoval nádory.

A i když byly myši po vyléčení opakovaně nádorem "infikovány", u většiny z nich se už zhoubné bujení znovu nerozvinulo. I to je jeden z důvodů, proč se Zentiva podílí na financování závěrečného vývoje.

Mimořádně přísné klinické zkoušky spočívají například i v tom, že kromě dalších rozsáhlých testů nového léku na zvířatech budou podle přesně definovaných kritérií vybíráni i dobrovolníci, na nichž bude ověřována účinnost preparátu. Stane se to možná už koncem příštího roku.

Tomáš Hauser ze Zentivy však vysvětluje, že firma nemůže nijak ovlivnit výběr pacientů, kteří mohou do objevu vkládat poslední naděje.

Nový lék útočí přímo na nádor
Balíku, který dojde na správnou adresu a lidem změní život - tomu se podobá nejnovější objev českých vědců v léčbě rakoviny.

Lékař totiž pošle "obálku", která putuje po pacientově těle tak dlouho, dokud nedorazí k nádoru, kde se "rozbalí" a zlikviduje ho.

Právě to, že nový lék ničí jen nádor a nijak dál neoslabuje organismus, je jeho největší výhoda. Firmě Zentiva, která se včera rozhodla, že výzkum preparátu finančně podpoří, potrvá podle odhadů alespoň ještě sedm či devět let, než bude moci lidem nemocným rakovinou oznámit: Máme pro vás spolehlivý lék, který odstraní jen váš nádor a nebude mít zničující účinky pro zdravou tkáň vašeho těla.

Šéf oddělení klinických studií Zentivy Tomáš Hauser upozorňuje, že nepůjde nejspíše o univerzální lék proti rakovině, ale jen proti některým zhoubným nádorům. Až klinické testy nám spolehlivě řeknou, na jaké nádory náš preparát platí a kterých si naopak nevšímá. Je ale pravděpodobné, že klinické testy ukážou, že náš lék je účinný i proti nádorům, které až dosud nejsou léčitelné," odhaduje Hauser.

Nyní je však největším oříškem, jak přejít od výroby gramů unikátního preparátu na léčbu rakoviny k desítkám kilogramů a později i tunám pro potřebu všech.

"My jsme sice v laboratořích vyvinuli mimořádně nadějný preparát, ale umíme ho vyrábět jen v gramech. Na Zentivě teď je, aby ve stejné kvalitě dokázala vyrábět desítky kilogramů. A pokud se lék osvědčí i v klinických testech, čeká Zentivu produkce obrovského množství. A opět - musí mít prvotřídní účinky, jako v našich laboratořích," vysvětluje ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová.

I když jsou vědci v očekávání účinku testovaného léku proti rakovině optimističtí, obávají se přílišných očekávání lidí, které nemoc sužuje. Preparát bude lidem poprvé aplikován nejdříve při nadcházejících testech v klinických centrech. Do nich budou pacienti-dobrovolníci zařazováni podle předem stanovených kritérií.

Tyto testy na lidech Petru Příhodovi, jenž přednáší lékařskou etiku, nevadí.
"I kdyby jim to mělo jen prodloužit či na čas zkvalitnit život." Stejného názoru je advokátka Dagmar Raupachová, která doplňuje: "I z právního hlediska je to v pořádku."