Češi na rakovinu umírají zbytečně

  • 5
Větu "máte zhoubný nádor" si každý den v Česku z úst lékařů musí vyslechnout 163 lidí. Dalších 78 pacientů během tohoto dne na rakovinu zemře. Kdyby lidé nekouřili, zdravě jedli a hlavně k lékaři chodili včas, mnohem víc by se jich podařilo zachránit.

Lékaři chtějí tuto situaci výrazně zlepšit.

Pomoci jim k tomu má nový Národní onkologický program, který v úterý představili.

"Vinni jsou dnes hlavně sami pacienti, kteří se o své zdraví nestarají. Například kuřáci mají oproti nekuřákům sedmnáctinásobnou 'naději', že zemřou na rakovinu plic," upozorňuje šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Plán lékařů počítá mimo jiné s tím, že se o nebezpečí rakoviny a o tom, jak jí předcházet, budou učit už děti v základních školách.

Ordinace praktických lékařů také mají být polepeny letáky vyzývajícími pacienty, aby se nechali preventivně prohlédnout. Navíc by v každém kraji mělo vzniknout centrum, které by se na léčbu nádorů specializovalo.

Důvod je prostý: nemocnice, které mají největší zkušenosti s léčbou rakoviny a jsou vybavené moderními přístroji, si s rakovinou nejsnáze poradí. "Oslovili jsme s naším plánem všechny důležité úřady od ministerstev přes pojišťovny a kraje. Odezva je pozitivní," upozornil Vorlíček.

Nejvíc si slibuje právě od výchovy dětí. "Zkušenosti ze zahraničí naznačují, že prostřednictvím školáků se učí i rodiče. Třeba dítě, které ví, jaké důsledky má kouření, doma nedá pokoj, dokud se tatínek s cigaretami neodstěhuje na balkon."

Jak naučit děti, že cigarety nejsou znakem dospělosti, ale cestou k záhubě, se už učí budoucí kantoři na pedagogické fakultě v Brně. Předmět "výchova dětí ke zdraví" mají od září povinně.

"Recept není jednoduchý," říká proděkanka školy Marie Havelková. Na některé děti platí, když je nejdřív učitel láká, proč by si kouření (nebo třeba alkohol) nezkusily. A pak jim promítne obrázky třesoucích se zažloutlých rukou kuřáka (či blábolení opilce). "Jiné děti zase stačí naučit jednoduchou říkačku: Kouříš, piješ, droguješ, do rakvičky putuješ," říká Havelková.

Lidé se bojí rakoviny, nedají lékařům šanci léčit ji včas
Přestože lékaři už umějí rakovinu čím dál častěji úplně vyléčit, lidí, kteří na ni umírají, neubývá. A odborníci odhadují, že bude ještě hůř. Důvody jsou dva: nádorů valem přibývá a v mnoha případech se je nedaří odhalit včas, i když prostředky k tomu medicína už dávno zná.

Nejčastější typy rakoviny

Muži (počet úmrtí za rok)
rakovina plic - 4536
rakovina tlustého střeva - 2603

Ženy
rakovina prsu - 5378
rakovina tlustého střeva - 1988

Zdroj: Ústav pro informace ve zdravotnictví, údaje za rok 2002  

"Občas musí člověk žasnout, jak zanedbané případy se k nám dostanou. Stává se, že si žena nahmatá obrovskou bulku na prsu a k lékaři nejde jen kvůli obavám, že je to nádor. Když přijde, je už pozdě," zlobí se Jiří Vorlíček.

Statistiky mu dávají za pravdu. Zatímco třeba v roce 1970 lékaři v Česku odhalili zhoubný nádor u třiceti tisíc pacientů a pro skoro stejný počet lidí byla tato diagnóza smrtelná, nyní je to jinak. Kvůli zhoubnému nádoru zemře "jen" každý druhý.

Tak třeba rakovinu varlat, která byla ještě v sedmdesátých letech skoro výhradně smrtelná, už lékaři umějí vyléčit skoro vždycky. Když ovšem pacient přijde hned. "Postihuje muže mezi 25 a 35 lety. A ti jsou v tomto ohledu ještě nezodpovědnější než mladé ženy a dívky," upozorňuje přednostka onkologického oddělení pražské Thomayerovy nemocnice Jitka Abrahámová.

Zrovna nedávno onkologové v této nemocnici jen tak tak zachránili osmadvacetiletého muže. "Když k nám přišel, měl už varle zasažené nádorem zvětšené tak, že si musel kupovat o tři čísla větší kalhoty. A vůbec mu to nepřišlo divné," říká Abrahámová.