Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi mají větší sklon k rakovině než jiní

  1:00aktualizováno  1:00
Češi jsou náchylnější k rakovině víc než mnohé jiné národy, oznámili čeští lékaři na gastroenterologickém kongresu v Praze, na nějž se o víkendu sjelo deset tisíc lékařů z celé Evropy. A hned to doložili statistikami.

Češi nejčastěji na světě onemocní rakovinou tlustého střeva a konečníku. A nejčastěji na ni také umírají, denně je to 16 lidí.

Za posledních čtyřicet let se počet lidí s touto chorobou téměř ztrojnásobil, počet úmrtí bezmála zdvojnásobil.

Smutný primát drží Česko též v rakovině slinivky, kterou onemocněl i ministr kultury Pavel Dostál. Ten také vůbec poprvé svou diagnózu oficiálně potvrdil.

"Česká populace je velmi náchylná ke zhoubným nádorům. Nezdravý způsob stravy a životosprávy se jí už, zdá se, otiskl do genetické výbavy," prohlásil Miroslav Zavoral z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Rakovinou tlustého střeva a konečníku ročně onemocní 7500 Čechů a přes 5000 jich zemře. "Tato tragédie se tak ročně dotkne třinácti tisíc lidí - to je jedno okresní město," podotkl docent Zaoral.

Rakovina je mnohdy léčitelná, když se na ni přijde včas. To byl ostatně i případ ministra Dostála, jehož operaci označili lékaři za úspěšnou. Jenže obecně chodí Češi k lékařům pozdě.

Například na testy krvácení do stolice, jež mohou rakovinu střeva včas odhalit a na něž má nárok jednou za dva roky každý člověk po padesátce, přijde jen polovina lidí. "Chyba je i na straně lékařů, kteří jsou někdy neteční a testy stále nedostatečně nabízejí," řekl Zaoral. Testování podle něj snižuje počet úmrtí až o polovinu.

Paradoxní je, že Češi vědí o této nemoci relativně dost (podobně jako třeba Finové či Portugalci), a přesto dvě třetiny přijdou k lékaři pozdě. Bojí se a stydí. Ukázal to i nejnovější evropský průzkum, který vedl profesor Michael Keigley z univerzity v Birminghamu. "Jste stoický národ. Hodně vydržíte, než se s podezřením na nádor odvážíte do ordinace," podotkl Keigley.

Ministr Dostál kromě toho potvrdil, že patřil k lidem, kteří si myslí, že "jim se to stát nemůže". "A pak to najednou přijde," řekl MF DNES. Lékaři mu nádor objevili náhodou při vyšetření před operací kolena.

Léčba je stále snazší. Jen přijít včas
Rakovina tlustého střeva a konečníku zabije denně 16 Čechů. Je to prapodivný paradox: tenhle typ rakoviny je totiž nejlépe léčitelný vůbec. Nádor roste v těle sedm až deset let, a na léčbu je tak relativně dost času.

Jenže dlouho nebolí - a když už se objeví problémy, lidé se o nich zase stydí mluvit. Vždyť se obvykle týkají něčeho tak intimního, jako je vyměšování. "Stud je pro sedmdesát procent Čechů překážkou, proč nejdou k lékaři," prohlásil Michael Keigley.

Operace bez skalpelu 
Lékaři na gastroenterologickém kongresu stále dokola opakovali: umíme léčit leccos a stále dokonaleji, pokud pacient přijde včas, abychom mu ještě dokázali pomoci.

Jedním z "hitů" doby jsou například operace bez skalpelu, a tedy i jizev - operuje se pomocí endoskopů, což jsou ohebné hadice, jež lékaři zasunou do pacientova těla. Mohou fungovat i jako skalpel.

"Je to pro pacienty šetrnější. Pro mnoho nemocných je dnes klasická operace příliš riziková," řekl Jan Martínek, který pracuje v pražském IKEM a v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi.

Mnozí lidé jsou tak ušetřeni i toho, co by je čekalo při klasické chirurgické operaci: umělého vývodu střeva. "Pomocí endoskopů dnes dokážeme odstranit z jícnu, žaludku či střeva nádory velké kolem pěti centimetrů," řekl Martínek a dodal, že například Japonci si troufají i na nádory dvakrát větší.

"Jsem přesvědčen, že za takových patnáct let budeme rakovinu těchto orgánů operovat prakticky jenom zevnitř," dodal lékař.

Ve světě se už zkoušejí i takzvané "transgastrické" operace: například operace slepého střeva či žlučníku přes žaludek - a opět endoskopem. "Zatím ještě ne na lidech, ale očekávám, že to bude co nevidět," uvedl lékař Jan Martínek.

Vědí, ale nepovědí 
Zatímco lékaři na kongresu sbírali novinky, postěžovali si: Pokud jde o informace, jimiž oplývají pacienti, není to nic moc. Z evropského srovnání vyšli Češi v již zmiňovaném průzkumu jako slabší průměr.

Tak například většina Čechů ví, že v rakovině tlustého střeva drží primát a že riziko nemoci stoupá s věkem. Ale jejich znalosti už (stejně jako u Maďarů) silně pokulhávají v tom, že se dá nemoc dobře léčit, když se na ni přijde včas. "Jenomže Češi, i když už potíže mají, o nich lékařům často neřeknou," podotkl profesor Keigley.

Dostál: Myslíte si, že vás to nepotká. Pak to přijde

Ministr kultury Pavel Dostál poprvé veřejně potvrdil to, co už se delší dobu neoficiálně vědělo: Ano, měl jsem rakovinu slinivky břišní.

Lékaři Ústřední vojenské nemocnice v Praze mu před dvěma týdny odstranili třetinu slinivky. Říkají, že se na nádor přišlo včas a dál už by se zhoubné onemocnění v těle šířit nemělo.

"Cítím se opravdu dobře. Nebyla to ale žádná sranda," řekl Dostál MF DNES. A dodal: "Nejzábavnější na tom je, že se celý život domníváte, že rakovina se vás netýká. A najednou jste postaven do okamžiku, kdy se s tím musíte nějak vyrovnat."

V nemocnici bude ležet ještě týden, ale už chce postupně řídit z lůžka svůj resort. Dostál zdůraznil, že měl štěstí, protože rakovinu lékaři odhalili včas. A vlastně jen náhodou: při vyšetření před operací kolene.

"Navíc nádor narostl na místě, které bylo snadno přístupné. Dvě třetiny slinivky mi zůstaly," řekl jedenašedesátiletý politik. Pochválil i tým chirurgů a internistů. "Když ležíte na jipce, tam nerozlišují, kdo je ministr a kdo ne," řekl.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Novorozený princ bude zajímavé princátko, myslí si astroložka

Svého třetího potomka přišla vévodkyně představit veřejnosti v červených šatech...

Třetí potomek prince Williama a jeho ženy Kate se narodil 23. dubna v 11 hodin a jednu minutu, podle astrologického...

Zdravé exhibicionistky jsou i mezi ženami, říká sexkoučka

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Je to umění, anebo porno? Výstava Voayer v pražském Tančícím domě rozbouřila diskuze. Že se na místě modelky svléknou,...

Chození naboso se hodí jen pro 15 procent lidí. Jste mezi nimi?

Ilustrační fotografie

V poslední době je v módě vracet se k přírodě v mnoha oblastech - a nevyhnulo se to ani obouvání. Řada lidí přísahá na...

Další z rubriky

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Chození naboso se hodí jen pro 15 procent lidí. Jste mezi nimi?

Ilustrační fotografie

V poslední době je v módě vracet se k přírodě v mnoha oblastech - a nevyhnulo se to ani obouvání. Řada lidí přísahá na...

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Arome.cz Do postele byste se s make-upem neodvážily, pleť poctivě drhnete gelem i peelingem, a tvář máte přesto plnou "nedokonalo...

Najdete na iDNES.cz