Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi a sex: milování v řeči čísel

  0:01aktualizováno  0:01
Co pro Češky a Čechy znamená milostný život? Průzkum, který pro MF DNES před časem exkluzivně zpracovala agentura SC&C, přináší dobré zprávy. Příklad? Třeba, že přes devadesát procent dotázaných spojuje sex s láskou.

Pro naprostou většinu lidí je pak synonymem dalších příjemných pocitů, jako jsou něha či fantazie.

"Naše zjištění jsou skoro stejně pozitivní jako atmosféra, v níž jsme průzkum dělali,! říká Jana Hamanová z agentury SC&C.

Studie pro MF DNES se nesoustředila jen na standardní kritéria intimního chování Čechů. Nezkoumala pouze počty sexuálních partnerů nebo frekvenci pohlavních styků.

Zaměřila se i na oblast pocitů, v Česku dosud nezmapovanou, které v oblasti sexu prožíváme. "Nepamatuji si, že by u nás v minulosti vznikla podobná práce, která by se takto soustředila i na emocionální stránku vnímání sexu," říká sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Neprozraďte Ornellu
Podle průzkumu se jen necelých patnáct procent lidí ve svých sexuálních fantaziích zaměřuje na manžela či manželku. Proto je velmi pravděpodobné, že když vám dlouholetý partner při milování šeptá sladká slůvka, ve skutečnosti myslí na někoho jiného.

Třeba na slavnou herečku, servírku z baru odnaproti nebo sousedku. Obdobné je to i obráceně ženy v představách často padají do náruče populárního zpěváka, špičkového sportovce či manželova kamaráda z vojny.

Je to nechutné a depresivní? Experti to tak nevidí. "Považoval bych za patologické, kdyby si v normálně fungujícím vztahu člověk promítal do sexuálních fantazií pouze svého dlouhodobého partnera," uklidňuje zkušený manželský poradce Petr Šmolka. Domnívá se, že občasné popuštění uzdy fantazii je zdravé.

Psychiatr Miroslav Plzák dokonce prohlašuje, že erotická fantazie je nakonec to jediné, co muži po pětiletém manželství zbude: "Musí si pomáhat představou někoho jiného. Poprvé to nepotřebuje, ale potisící určitě."

U žen je to podle Plzáka podobné: "Ale přestože na tom není nic chorobného či urážlivého, budou tvrdit, že fantazii při pohlavním styku se svým partnerem nepotřebují."

Ačkoliv herečka Jitka Asterová, která moderuje odvážný rozhlasový blok Sexy život, na sebe posluchačům prozrazuje ledacos, při milování prý na nějakého vysněného muže nemyslí: "To se mi nestává, tím si sex kořenit nepotřebuji."

A pokud by se dozvěděla, že její partner má takové představy? "Snažila bych se ho pochopit. Určitě bych si vážila toho, že mi to přiznal," tvrdí. "Přiznat se? Nikdy!" děsí se psychiatr Miroslav Plzák. "Když nějaký sexuolog prohlašuje opak, hluboce se mýlí."

Stejně smýšlí psycholog Petr Šmolka: "I sexuální fantazie spojené s legálním partnerem mu odkrývejte hodně opatrně." Další pravdomluvnost však zakazuje: "Manželce nelze přiznat, že když se s ní milujete, představujete si, jak by to bylo krásné s Ornellou Mutiovou."

Něha i nezájem
V Česku jsou si muži a ženy rovni. To, co platí před zákonem, však neplatí v našich ložnicích. "Výsledky průzkumu potvrzují trend, že roste počet žen, které v sexu nacházejí uspokojení. Naopak počet spokojených mužů mírně klesá," říká Jaroslav Zvěřina.  "V posteli se zkrátka slabší pohlaví stává tím silnějším."

Muži na rozdíl od žen spojují sex v daleko větší míře se zábavou a relaxací. Tomu zasvěcení říkají konzumní vztah. "Je jasné, že se Peříčko a podobné pořady dělají hlavně pro muže," říká Zuzana Belohorcová, moderátorka erotické show na Nově.

Vedle těch, kdo sex prožívají s hlubokým citem nebo ho jen konzumují, je v Česku malé, ale nezanedbatelné procento lidí, kteří milování spojují i s vyloženě nepříjemnými prožitky. Na každého jednou přijdou léta, kdy ztrácí apetyt.

"Problém nastane ve chvíli, kdy jeden z partnerů začne ztrácet zájem rychleji. To se pak pro něj sex může stát pouhou povinností," vysvětluje Petr Šmolka jeden z důvodů, proč si každý desátý člověk intimní chvíle příliš neužívá.

Srovnání se světem
A jak jsme na tom ve srovnání se světem? Pokud by se Česko hodnotilo jen podle kritérií týkajících se sexu, pak už dnes patříme do Evropské unie. Podle celosvětové srovnávací studie firmy Durex se milujeme stejně často jako Francouzi.

S pohlavním životem začínáme stejně jako Nizozemci. A sexuálně přenosných nemocí se obáváme jako Italové. Na Spojené státy zatím ovšem nemáme. Tamní milenci a milenky nás přesahují snad ve všech kategoriích. I když nás může uklidnit, že rozdíly nejsou nijak výrazné.

Časy se mění
"Dříve bývali muži dobyvatelé a ženy pevnosti, ale tyhle časy jsou pryč," říká Petr Šmolka. Podle jeho názoru se z mužů stali sběratelé, a dnes jsou někdy dokonce i ženiným úlovkem.

"Souvisí to s tím, že ženy jsou v seznamování a navazování kontaktů daleko aktivnější než dřív," vysvětluje Šmolka. Ženy se tedy více emancipují, mění se jejich role.

Některé se nebojí přiznat, že měly více partnerů. To, co bylo dříve společensky nepřijatelné, může být v současnosti předmětem přátelské konverzace. Odborníci však tvrdí, že všechny bariéry dosud nepadly a ženy jsou nejen v průzkumech pořád zdrženlivější než muži.

Sexuální symboly Čechů a Češek

Nejvíc sexy herec
Ano, je to tak! I v české kotlině bodují američtí krasavci z Hollywoodu. Nejvíce respondentek průzkumu SC&C chová ve svých srdcích elegantně prošedivělého Richarda Gera. I to je důkazem, že mládí a hory svalů nemusí vždy bodovat. Na rozdíl od tak trochu drsňácké romantiky v podání Brada Pitta. Čest našich mužů na bodovaných pozicích hájí jen Jiří Bartoška.

1. Richard Gere 5,8 %
2. Brad Pitt 4,9 %
3. Jiří Bartoška 4,0 %

Nejvíc sexy herečka
Čeští muži oceňují Julii Robertsovou podobně jako producenti v amerických filmových studiích. Vždyť ti "Pretty Woman" postavili nejvýše na výplatní listině svých hereček. K podobným úspěchům koneckonců míří i latinskoamerická diva Jenny Lo. Bylo by zvláštní, kdyby mezi třemi sexy ženami chyběla blondýnka, a je dobré, že v této speciální kategorii obstála Češka Kateřina Brožová. Trochu zvláštní je fakt, že Dana Medřická skončila šestá a až za ní na sedmém místě Angelina Jolieová a Sharon Stoneová.

1. Julia Robertsová 6,7 %
2. Kateřina Brožová 4,6 %
3. Jenifer Lopezová 3,4 %

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté dítě a začaly jí selhávat orgány a...

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Romy Schneiderová v roli císařovny Sissi, Alžběty Bavorské.

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech zazářila jako císařovna Sissi, našla...

Další z rubriky

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...Najdete na iDNES.cz