Ona

Červené víno prý před infarktem nechrání

- Pití červeného vína neochraňuje před kardiovaskulárními nemocemi, i přestože je o opaku přesvědčeno mnoho lidí, uvedli ve čtvrtek dva britští badatelé. Teze o příznivém účinku červeného vína je velmi rozšířena právě v Británii, kde podle statistik umírá na kardiovaskulární nemoci čtyřikrát více lidí než například ve Francii, o níž je známo, že se tam jí stejné množství tuků živočišného původu jako ve Spojeném království a kouří se více cigaret.
Britové si proto myslí, že účinnou ochranou proti cholesterolu je červené víno, jež se hojně pije právě v zemi za Lamanšským průlivem.
Dva britští badatelé z Wolfsonova ústavu preventivní medicíny ale naopak soudí, že jde o pouhou shodu okolností.
Doktor Malcolm Law s doktorem Nicholasem Waldem se domnívají, že tato shoda spočívá v prostém faktu, že se nasycené tuky konzumovaly v Británii po několik desetiletí mnohem více než ve Francii. Francouzi dohonili své sousedy za průlivem až v 70. a 80. letech, ale toto zpoždění prý vysvětluje nynější rozdíl v úmrtnosti na infarkt.
"V zemích, kde se pije mnoho vína, jako jsou například Francie, Itálie, Španělsko a Švýcarsko, byla v minulosti slabá spotřeba nasycených tuků a zvýšila se až v posledních letech," zdůrazňují badatelé v nejnovějším vydání odborného časopisu British Medical Journal s tím, že červené víno hraje pouze "nepřímou úlohu".
Rozdíl v úmrtnosti podle nich může vysvětlit také jiný faktor, a to skutečnost, že nemoci, o nichž se v Británii tvrdí, že mají kardiovaskulární původ, se ve Francii za takové nepokládají