Ona
Město Budva, pláž Mogren

Město Budva, pláž Mogren | foto: www.faiyo.cz

Černohorské delikatesy

  • 2
Pestrobarevné voňavé louky, překrásná horská úbočí, koupání ve sladkovodních jezerech i v moři. To vše turistovi nabízí Černá Hora. Je také tím pravým místem pro toho, kdo zatouží po ojedinělém kulinářském zážitku.
Pro přímořskou černohorskou kuchyni jsou stěžejní ryby a plody moře. Ve vnitrozemí si potrpí na jehněčí, skopové a vepřové maso a na sýry. Jí se zde také hodně zeleniny a luštěnin. Tradiční přílohou k masu je bílý chléb. Vyhlášenou černohorskou pochoutkou je sušená a starodávným způsobem uzená, vepřová šunka - známá jako pršut.

Turisty zatím příliš neobjevená Černá Hora je plná nádherným míst, která stojí za to navštívit. Z téměř tří set kilometrů dlouhého pobřeží připadá necelá třetina na překrásné (převážně písčité) pláže a romantické zátoky. Pobřeží je rájem pro koupání, plachtění, potápění a další vodní sporty.

Výlet do Černé Hory je možné podniknout na vlastní pěst. Černohorci jsou proslulí svou srdečností a pohostinností, ceny v zemi jsou pro našince velmi příznivé.

Zájezd spojený s kulinářskými zážitky nabízejí některé cestovní kanceláře, například CK Poznání. S tou se můžete vydat na dvanáctidenní putování za krásami země, které začíná v Národním parku Durmitor. Výprava, během které se nocuje ve stanech, srubech či hotelu, je koncipována tak, aby člověk ochutnal to nejlepší nejen z balkánské kuchyně, ale poznal i něco z přírodních krás a historických památek Černé Hory.

Národní park Durmitor

Národní park Durmitor, který je od roku 1980 zapsán v seznamu světového přírodního dědictví UNESCO, je nejvyšším pohořím Černé Hory. Můžete se zde kochat zatím stále ještě nedotčenou přírodou.

V rámci zájezdu je na třetí den připravena ochutnávka vynikajícího sýru a pršutu, vína a tradiční pálenky (prý má léčivé účinky, což se sluší otestovat). Kdo to s debužírováním přežene, může si své tělo alespoň částečně udobřit sportovním výkonem v podobě výšlapu na nejvyšší horu Durmitoru - Bobotov Kuk (2523 metrů nad mořem). Pro méně motivované jedince by mohlo být povzbudivou informací, že až téměř na vrchol hory vede lanovka. (Dá se zkrátka "pokořit" podobně snadno, jako naše Sněžka). Čtvrtý večer zájezdu je zasvěcen hodování. Podává se tradiční jehněčí pečínka a ryby.

Vidět z Černé Hory jen Durmitor (i když je překrásný) by byla škoda. Pátý den se proto zájezd přesune k Biogradskému jezeru, které je obklopeno jedním ze tří nejzachovalejších pralesů Evropy. Poté bude na programu výlet po pohoří Bjelasica, vypínajícího se v severovýchodní části Černé Hory, a dále tři noci na úpatí pohoří Komovi.

Pohoří Komovi

Odtud se budou podnikat mimo jiné výlety k malebnému ledovcovému Plavskému jezeru, které leží mezi pohořími Prokletije a Visitor, a do tajemného, nedostupného a divokého pohoří Prokletije. Nikde jinde na Balkáně nezanechaly ledovce tak výrazné stopy, jako zde. Po Alpách patří Prokletije k nejvíce zaledněným pohořím v Evropě.

Devátý den přichází na řadu rybí hostina u Skadarského jezera obklopeného vysokými horami na černohorsko-albánském pomezí. Skadarské jezero je na ryby velmi bohaté. Daří se zde ale i vodním rostlinám a ptákům. Milovníky fauny by mohlo zajímat, že se zde nachází jedno z posledních přírodních hnízdišť pelikánů (alespoň někde se jim ještě daří).

V posledních dnech zájezdu přijde na řadu lenošení u moře, prohlídka historického centra města Budva, jehož vznik se datuje před více než 2600 lety, a také prohlídka "perly Jadranu", kterou je pochopitelně Dubrovník. Procházka v Dubrovníku opravdu stojí za to. Ve městě je řada paláců, kostelů, malebných uliček a náměstí. Můžete se zde kochat nádhernými výhledy na okolí města a členité jadranské pobřeží se zálivy a okolními ostrůvky. Dubrovník je asi nejkrásnějším městem na pobřeží východního Jadranu. Jeho návštěva se nabízí jako dokonalá tečka na závěr labužnického černohorského putování.