Centrum Paraple se rozrůstá

- Pražské Centrum Paraple je jediné zařízení svého druhu v zemi, které hledá cesty pacientům po těžkých úrazech vrátit se do běžného života.
Až dosud pracovalo centrum ve stísněných prostorách - než bylo otevřeno nově zrekonstruované patro, v němž se bude více cvičit, více se učit pohybovat v kuchyni. Nebo se třeba jen obyčejně scházet.

Rok co rok přibudou v zemi dvě stovky lidí, které těžký úraz usadí na vozík. Náročná pouúrazová léčba paradoxně bývá tou nejsnazší etapou, ta nejobtížnější přichází v následujících měsících, kdy potřebují intenzívně rehabilitovat a vrátit se k normálnímu života. Mnozí dnes stále netuší, kde hledat pomoc i radu.
"Někdy potřebují i tak obyčejnou informaci, jako třeba jak si složit vozík do auta," uvedla Zdena Faltýnková z pražského Centra Paraple. Právě Paraple, jediné zařízení svého druhu v zemi, hledá cesty: poskytuje konzultace, cvičí fyzickou kondici, ale taky půjčuje pomůcky zdravotnickým zařízením, která je dodnes nemají, třeba matraci, která zabraňuje vzniku proleženin.
"Mám tenhle dům rád. Jestli jsme na něco pyšnej, tak na tohle stavení," prohlásil Zdeněk Svěrák, který je už léta patronem projektu.
Aktivity Centra Paraple podporuje také MF DNES.

V nově otevřeném pražském centru Paraple je také kuchyňka, kde se mohou vozíčkáři učit pohybovat a pracovat.

Na vozíčku se lze pohybovat i po kuchyni.

Dlouholetým patronem projektu je Zdeněk Svěrák, který se otevření nového centra také zúčstnil.

Zdeněk Svěrák se otevření nového centra také zúčastnil.