Abyste se zbavili celulitidy, musíte kompletně změnit životosprávu. Jen masáže a víc cvičení nepomůže. Ilustrační foto.

Abyste se zbavili celulitidy, musíte kompletně změnit životosprávu. Jen masáže a víc cvičení nepomůže. Ilustrační foto.

Celulitida je problémem jen tlustých žen aneb mýty o pomerančové kůži

  • 294
Celulitidu tvoří usazený tuk a voda. Mají ji jen obézní ženy a zbaví se jí, když se namažou speciálním krémem a zahřejí si stehna v teple. Seznamte se s největšími pověrami, které kolují o celulitidě.

Celulitida je jen usazený tuk

Celulitida nevzniká nadměrným usazováním tuku a vody v podkoží, jak se domnívá mnoho žen. Vytvářejí ji zvětšené tukové buňky, které obsahují nestrávené toxiny a metabolity. To souvisí s nedostatečnou činností lymfatického systému, který tyto odpadní látky nezvládá odvádět.

Stupně celulititdy

1. stupeň - celulitida je viditelná, pokud ve stoje stáhnete svaly na stehnech nebo hýždě, případně pokud sedíte

2. stupeň - pomerančová kůže se objeví, když stojíte, jakmile si lehnete, zmizí

3. stupeň - celulitida je vidět když stojíte i když ležíte

„Tkáně jsou nedostatečně vyživené. Důsledkem jsou změny podkožního tukového vaziva a tyto změny se projevují jako tzv. pomerančová kůže,“ popsala Kristýna Mládková z Wellness Rooseveltova, kde se specializují na anticelulitické masáže.

Celulitida je „výsadou“ žen

Je pravda, že pomerančová kůže trápí především něžnější pohlaví, a to až z 90 procent. Může za to odlišné uspořádání podkožního vaziva než je u mužů. I ti ale na svém těle mohou celulitidu objevit. „Setkává se s ní asi 5 až 7 procent mužů,“ říká Mládková. Muži ji ale tolik nesledují, takže ji většinou ani nijak neřeší.

Štíhlé ženy nemají pomerančovou kůži

Celulitida není nadbytek tukových buněk, ale vzniká kvůli neschopnosti organismu tuky spalovat. Nezáleží tedy na konstituci těla, na věku ani pohlaví. Celulitidu může mít každý, štíhlý i silnější člověk.

Zbraně proti celulitidě

Pokud se chcete nevzhledných hrbolků zbavit, musíte změnit svůj životní styl. Samozřejmostí je zdravý jídelníček, dodržování pitného režimu a pohyb. Pomůže vám i citron přidaný do vody, masáže a prokrvování pokožky, například střídáním teplé a studené vody při sprchování.

Celulitida je jen na nohou

Nejvíce postižené oblasti bývají opravdu stehna, hýždě a boky, pomerančová kůže se ale může klidně objevit i na břiše nebo na rukou. „Nedá se ale říci, že kdo má celulitidu na nohou, musí ji mít zákonitě i na ostatních výše jmenovaných částech těla,“ doplňuje Mládková.

V boji proti celulitidě nám stačí krém

Několikrát se namazat speciálním krémem proti celulitidě v boji proti ní nestačí. Je potřeba komplexní změna. Zkuste se řídit zdravým jídelníčkem, vypít nejméně dva až tři litry vody denně, a to nejlépe s čerstvě vymačkaným citronem, zařadit více pohybu, přestat kouřit, méně se stresovat, při sprchování střídat teplou a studenou vodu a v neposlední řadě zajít na anticelulitickou masáž nebo lymfodrenáž.

Zvláštní krémy nejsou úplně na nic, jen je dobré všechny zbraně kombinovat. „Můžeme po každém střídavém sprchování vmasírovat krém například z břečťanu. Ale užití krému samotného většinou nestačí,“ říká Mládková.

Ilustrační snímek

Celulitidy se zbavíme masáží

Sama anticelulitická masáž v boji proti pomerančové kůži nestačí, je ale velmi účinnou zbraní. Dochází při ní k rozrušení tukové tkáně, následně k lepšímu vstřebávání tuků a lepšímu odtoku nežádoucích látek.

„Kúru je potřeba podstupovat asi dvakrát za rok, přičemž se pak dochází zhruba dvakrát týdně přibližně pět- až desetkrát,“ popsala Mládková s tím, že je důležité kúru nepřerušovat, aby byla co nejúčinnější. Masírovat lze všechny oblasti těla kromě břicha, na něj se používají zábaly.

Tuk se rozpouští zahřátím

Mnohem lepší než pouhé zahřátí je kombinace tepla a chladu, čímž se prokrví a vypne pokožka. Tepelný zábal můžete aplikovat po nanesení krému, aby se účinné látky rychleji dostaly do pokožky.