nakupování, potraviny

nakupování, potraviny | foto: Profimedia.cz

Celiakie je běžnější, než myslíte

  • 95
Bolí vás břicho, trpíte průjmem, nebo zácpou, cítíte se unavení, nesoustředění, bolí vás klouby, máte afty, nemůžete otěhotnět nebo se zkrátka už delší dobu necítíte ve své kůži? Možná máte celiakii.

Přestože se dnes již o této nemoci hodně mluví, mnoho nemocných stále není diagnostikováno. Celiakií je odhadem postiženo asi pět lidí z tisíce, ale jen jeden z nich o své nemoci ví.

Celiakie je autoimunitní onemocnění, způsobené tvorbou protilátek proti buňkám tenkého střeva. Postižení tenkého střeva je způsobeno nepřiměřenou imunitní reakcí pacienta na lepek (bílkovina obsažená v zrnech některých obilovin). Bílé krvinky již šest hodin po setkání s lepkem napadají a ničí tenké střevo. Asi po 96 hodinách se střevo znovu obnoví, pokud se samozřejmě nesetká s dalším lepkem.

Průjem, únava a potraty
Celiakie byla dříve považována za onemocnění dětského věku. Dnes ale víme, že toto onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku a může se projevovat řadou příznaků. Podle studií publikovaných v posledních letech se u většiny osob na celiakii přijde víceméně náhodně.

Mezi příznaky celiakie patří bolesti břicha, průjem, nebo zácpa, únava, porucha nebo zpomalení růstu, poruchy imunity, neplodnost, zvýšené riziko potratu, vyrážky, bolesti kloubů, chudokrevnost z nedostatku železa, osteoporóza z nedostatku vápníku a další. Postižené střevo totiž není schopno vstřebávat vitaminy, minerály, živiny ani vodu.
Vše se upraví až dodržováním bezlepkové diety. Nerozpoznaná celiakie může vyústit až v nádorové onemocnění trávicí soustavy.

Nechte se otestovat
„Základním vyšetřením je odběr krve a stanovení autoprotilátek ke tkáňové transglutamináze. Při pozitivním výsledku je indikována biopsie sliznice tenkého střeva. Doporučuje se provádět vyšetření s použitím vhodného sedativa. Výkon trvá většinou 10 minut. Mikroskopické vyšetření dovoluje nejen bezpečně stanovit diagnózu, ale posoudit také tíži postižení střevní sliznice.

Screening celiakie zůstává základním úkolem lékařů i příslušných institucí, protože přibližně 85-90% jedinců s touto chorobou zůstává v ČR nediagnostikováno,“ uvedl Prof. MUDr. Přemysl Frič DrSc pro internetový portál www.bezlepkovadieta.cz.

Od srpna 2006 je v České republice k dostání také domácí test na celiakii Biocard TM, který během pěti minut stanoví protilátky z kapky krve z prstu. Výsledek testu je srovnatelný se současnými testy na celiakii, ale při pozitivním výsledku je nutné obrátit se na gastroenterologa, který provede další nezbytné vyšetření.

Život s celiakií
Celiakie se nedá léčit jinak než celoživotní přísnou bezlepkovou dietou. To znamená vyloučení pšenice, žita, ovsa a ječmene z jídelníčku celiaka. Nemocný nesmí jíst rohlíky, chleba, housky a vlastně všechno pečivo, zákusky, sušenky, některé druhy uzenin a čokolád, instantní výrobky jako jsou polévky, nudle, dále těstoviny, knedlíky, kečupy a mnoho dalšího.

Základem stravy celiaka jsou brambory, rýže, proso, pohanka a mouky vyrobené z těchto surovin, dále luštěniny, ovoce a zelenina.

Zavedení bezlepkové diety do života je obratem o 180 stupňů. Vždyť kolik lidí si běžně čte složení na etiketách potravin? Navíc bývá lepek skryt pod různými „éčky“.

Dalším problémem je vysoká cena bezlepkových potravin. Jejich prodej se už sice rozšířil z prodejen se zdravou výživou i do supermarketů, ale cena je stále vysoká. Bezlepková mouka se pohybuje v ceně od 60 Kč za kilogram a bezlepkový chléb od 70 Kč za 400g. Pokud si celiaci chtějí dopřát špagety, musí zaplatit asi 70 Kč za balíček.

V České Republice celiaci na své stravování ani rodiče na péči o své nemocné děti nedostávají žádné přídavky. Podle našich zákonů jsou totiž děti, které drží dietu, zdravé a jídlo není považováno za lék.