Ona

Při baňkové masáži se z těla vyplaví škodlivé látky a povzbudí lymfatický systém. | foto: www.wellneo.cz

Celé tělo se uvolní pomocí speciálních baněk

  • 10
Slečna Alena čelila otázkám, jestli nemá problémy se svým přítelem. Podlitiny na jejích zádech byly více než výmluvné. Domácí násilí ji však opravdu nepotkalo, za vše mohly jen baňkové masáže.

Alena totiž pracuje v kanceláři a po večerech vydatně sportuje, takže má neustále zablokovaná záda. Bolestí ji prý zbaví pravidelné baňkové masáže.

Masér nejprve najde problematická místa a na ně přiloží baňky. Aplikace je prý příjemná. Člověk cítí, jak se postupně uvolňují svaly od napětí.

Pravda - na nejbolavějších místech může být přisávání baňky nepříjemné. Baňka se ani nemusí hned přichytit, protože kůže bývá na kritických bodech napjatá. Teprve po uvolnění začíná vlastní masáž. Masér si tím ušetří spoustu dřiny s rozehříváním ztuhlých svalů.

Masáž baňkami trvá maximálně 20 minut a zaplatíte za ni asi 300 korun. Terapeut nechá po 10 až 15 minut působit několik baněk, nebo vám jednou baňkou přejíždí po dobře namazaných zádech.

Účinnější je kombinovaná masáž, kdy masér několikavteřinovou aplikací baněk rozehřeje zatuhlá místa, aby si ušetřil spoustu práce. A potom začíná s klasickou masáží. Hodina kombinované masáže vyjde přibližně na 500 korun.

"Špatná krev" musí pryč
Baňkování se u nás řadí mezi techniky alternativní medicíny. Většina klasicky vzdělaných lékařů dnes již uznává i tyto léčebné postupy.

Tato technika vznikala ve starověké Číně ještě před zrozením akupunktury. Zpočátku se místo baněk používaly zvířecí rohy, nádobky z bambusu, kovů a slitin.

Dnes můžete mít na zádech přisáté buď skleněné baňky nebo baňky s gumovým balónkem. Oba typy se ke kůži přichytí díky podtlaku uvnitř.

Ve skleněné nádobce se vytvoří vakuum, pokud masér k jejímu hrdlu přiloží hořící smotek nebo svíčku. Okraje baňky musí zůstat chladné, k léčebné metodě nepatří popálení vaší kůže.

Gumový balonek stačí jednoduše zmáčknout a přiložit ke kůži. Díky podtlaku baňka nasaje vaši kůži i s podkožím, dojde k popraskání drobných žilek a malému výronu krve a lymfy do okolí bolavého místa.

Vzniká podlitina, která je v tomto případě žádoucí, protože zatvrdlina se tím prokrví, okysličí a zbaví nahromaděných škodlivin. Tak lze vysvětlit účinnost baňkování logicky, jak si žádá evropský způsob myšlení.

Číňané říkají, že špatná krev prostě musí z těla ven. Spolu s ní se zbavíte i potíží a bolesti. Bez ohledu na to, k jaké interpretaci se přikloníte, povede opakovaná odborná aplikace k úlevě od bolesti zad a dokonce i k úpravě funkce vnitřních orgánů.

Modřiny? Tvoří se jen některým
Téměř všem klientům ale stojí za to oblékat dva nebo tři dny rolák, aby zakryli modřiny. Za tuto dobu nehezké "ozdoby" zmizí a tělo vděčně funguje, jak má.

Modřiny po aplikaci baněk se nemusí tvořit každému klientovi. Záleží na typu kůže, akutnosti problému nebo množství toxinů v těle.

Aleně například opuchly záda jen po prvních dvou masážích. Později už je snášela bez viditelných následků.

Baňkování působí léčebně na systém pohybový, hormonální i lymfatický. Doporučuje se také během nemoci, může pomoci při dýchacích potížích nebo při migréně.

Dostatečný příjem tekutin podpoří rychlejší odplavení škodlivin z těla i zhojení modřin. Masér ukládá svým klientům za domácí úkol pít týden po masáži alespoň 3 litry vody (polévka, káva či černý čaj se nepočítají). Masáží se totiž toxiny odplaví do lymfatických cest a odsud se musí vyplavit z těla ven jedině s vodou.

Kromě zmiňované "suché" metody baňkování existuje ještě "krvavý" postup. Užívá se na výrazně bolestivých, sulcovitých útvarech, do nichž se jehlou učiní otvor a na něj přiložená baňka vysaje krev. Při intenzivnějším nasazení lze docílit i efektu puštění žilou.

Krvavé baňkování je účinnější. Lze aplikovat pouze lokálně, nikoli na celá záda a už vůbec ne na citlivé oblasti jako jsou třísla, kolena či lokty. Žádat jej ale můžete jen po lékaři, masér do klienta píchnout nesmí.
 
Většina lidí, kteří baňkování vyzkoušeli, na něj prý nedají dopustit. Někteří, stejně jako Alena, jsou odhodlaní čelit zkoumavým pohledům i v létě, kdy jen těžko skryjí modrozelená záda.

Baňkování provádí celá řada masážních salonů, stačí se porozhlédnout třeba na internetu. Maséra vám může doporučit také váš ortoped či ošetřující lékař.