Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

'Céčko' je nebezpečná choroba

  20:45aktualizováno  20:45
Hepatitida C je važné chronické onemocnění. Dochází při něm k poškození jater, vyvinout se může cirhóza či nádor. Na dotazy spojené s hepatitidou odpovídal MUDr. Petr Urbánek z hepatologické poradny IV. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. Odpovědi najdete ZDE.

Lékařská věda rozlišuje poměrně mnoho druhů hepatitidy neboli zánětu jater. Označují se písmeny (A, B, C, atd.)

"Áčku" se také říká nemoc špinavých rukou. Přenáší se potravinami i vodou. Proto je třeba například na cestách do exotických zemí dávat pozor, co jíme a pijeme a dodržovat osobní hygienu.

Zánět jater existuje ve dvou základních formách - akutní a chronické. "Áčko" do chronické formy nepřechází. Obvykle mívá poměrně mírný průběh a symptomy postupně odezní samy. Jaterní onemocnění se objeví málokdy.

"Béčko" se přenáší krví a může přejít do chronické podoby. Drtivá většiny nakažených se však infekce zbaví a získá celoživotní imunitu. Proti hepatitidám A a B je navíc možné se nechat očkovat.

Hepatitida typu C je však vážná choroba. Způsobuje ji hepatotropní virus C, který se přenáší krví (například při transfuzi či sdílení injekční jehly). U 85% nakažených jde o chronickou infekci. Necelá třetina z nich pak dostává i cirhózu jater, u čtyř až osmi procent lidí z této skupiny vzniká nádor.

Tolik fakta. Léčba "céčka" bývá dlouhá a náročná. Je třeba si uvědomit, že jde o smrtelně nebezpečnou nemoc! Mezinárodně uznávaným standardem v léčbě je kombinovaná léčba pomocí tzv. interferonů a ribavirinu. 

Interferony jsou malé bílkoviny přirozeně produkované buňkami imunitního systému. Pomáhají tělu bránit se před "cizími nájezdníky", brání například množení virů v buňkách.

Existují tři typy interferonů - alfa (používaný v léčbě hepatitidy C), beta a gama. Při podávání v dávkách mnohem vyšších než v jakých jej tvoří samotný organismus dokáže interferon hubit viry a zastavit jejich množení.

Interferony se obvykle podávají ve formě podkožních injekcí. Léčba trvá 11 až 12 měsíců (48 týdnů).  Vysoké dávky interferonu však mají i nežádoucí účinky. Objevuje se řada komplikací, například:

Flu-like syndrom - s příznaky jako při chřipce (zvýšená teplota, bolesti v kloubech a svalech, bolest hlavy, únava, snížená chuť k jídlu, nevolnost...)

Krevní poruchy - snížení počtu krevních destiček a bílých krvinek, což způsobí větší sklon ke krvácení

Psychické poruchy - deprese, sebevražedné sklony

Potíže se štítnou žlázou - snížení nebo naopak zvýšení její funkce

Kožní vyrážky a dočasná ztráta vlasů

Výskyt těchto vedlejších reakcí je u každého jiný. Obtíže často vznikají po zahájení léčby a postupem času mizí. Jde s tím něco dělat? Existují postupy jak tyto nepříjemnosti zvládat. V některých případech však mohou tvořit nepřekonatelnou překážku další léčby.

 Podrobné informace o hepatitidě typu C včetně popisu virů, léčby i  prevence 
 najdete na 
Céčko.cz.

Autor:Nejčtenější

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....

Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Další z rubriky

Tuberkulóza ročně zabije dva miliony lidí. Začíná únavou, hubnutím a kašlem

Mycobacterium tuberculosis - bakterie, která způsobuje tuberkulózu.

Tuberkulóza je nejčastější smrtící infekční onemocnění na světě. Česko může být relativně v klidu, protože patří mezi...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz