Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

'Céčko' je nebezpečná choroba

  20:45aktualizováno  20:45
Hepatitida C je važné chronické onemocnění. Dochází při něm k poškození jater, vyvinout se může cirhóza či nádor. Na dotazy spojené s hepatitidou odpovídal MUDr. Petr Urbánek z hepatologické poradny IV. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. Odpovědi najdete ZDE.

Lékařská věda rozlišuje poměrně mnoho druhů hepatitidy neboli zánětu jater. Označují se písmeny (A, B, C, atd.)

"Áčku" se také říká nemoc špinavých rukou. Přenáší se potravinami i vodou. Proto je třeba například na cestách do exotických zemí dávat pozor, co jíme a pijeme a dodržovat osobní hygienu.

Zánět jater existuje ve dvou základních formách - akutní a chronické. "Áčko" do chronické formy nepřechází. Obvykle mívá poměrně mírný průběh a symptomy postupně odezní samy. Jaterní onemocnění se objeví málokdy.

"Béčko" se přenáší krví a může přejít do chronické podoby. Drtivá většiny nakažených se však infekce zbaví a získá celoživotní imunitu. Proti hepatitidám A a B je navíc možné se nechat očkovat.

Hepatitida typu C je však vážná choroba. Způsobuje ji hepatotropní virus C, který se přenáší krví (například při transfuzi či sdílení injekční jehly). U 85% nakažených jde o chronickou infekci. Necelá třetina z nich pak dostává i cirhózu jater, u čtyř až osmi procent lidí z této skupiny vzniká nádor.

Tolik fakta. Léčba "céčka" bývá dlouhá a náročná. Je třeba si uvědomit, že jde o smrtelně nebezpečnou nemoc! Mezinárodně uznávaným standardem v léčbě je kombinovaná léčba pomocí tzv. interferonů a ribavirinu. 

Interferony jsou malé bílkoviny přirozeně produkované buňkami imunitního systému. Pomáhají tělu bránit se před "cizími nájezdníky", brání například množení virů v buňkách.

Existují tři typy interferonů - alfa (používaný v léčbě hepatitidy C), beta a gama. Při podávání v dávkách mnohem vyšších než v jakých jej tvoří samotný organismus dokáže interferon hubit viry a zastavit jejich množení.

Interferony se obvykle podávají ve formě podkožních injekcí. Léčba trvá 11 až 12 měsíců (48 týdnů).  Vysoké dávky interferonu však mají i nežádoucí účinky. Objevuje se řada komplikací, například:

Flu-like syndrom - s příznaky jako při chřipce (zvýšená teplota, bolesti v kloubech a svalech, bolest hlavy, únava, snížená chuť k jídlu, nevolnost...)

Krevní poruchy - snížení počtu krevních destiček a bílých krvinek, což způsobí větší sklon ke krvácení

Psychické poruchy - deprese, sebevražedné sklony

Potíže se štítnou žlázou - snížení nebo naopak zvýšení její funkce

Kožní vyrážky a dočasná ztráta vlasů

Výskyt těchto vedlejších reakcí je u každého jiný. Obtíže často vznikají po zahájení léčby a postupem času mizí. Jde s tím něco dělat? Existují postupy jak tyto nepříjemnosti zvládat. V některých případech však mohou tvořit nepřekonatelnou překážku další léčby.

 Podrobné informace o hepatitidě typu C včetně popisu virů, léčby i  prevence 
 najdete na 
Céčko.cz.

Autor:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...Najdete na iDNES.cz