Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čechy zabíjí bůček, slunce a cigarety

  9:29aktualizováno  9:29
Rakovina ledvin, kterou ročně onemocní čím dál víc Čechů a Češek, o sobě zpočátku nijak nedává vědět. Mnozí tak o ní dlouho nevědí a je spíše náhoda, že ji lékaři objeví.
Lékaři přesně nevědí, proč přibývá pacientů s rakovinou kůže a ledvin.

Lékaři přesně nevědí, proč přibývá pacientů s rakovinou kůže a ledvin. | foto: MF DNES

Vlasta Polejová šla takto před osmi lety kvůli píchání pod pravým žebrem na ultrazvuk břicha. Měla strach, že se vracejí někdejší bolesti žlučníku.

"Paní doktorka byla pečlivá, zkontrolovala nejen pravý bok, ale i levý. A vlastně náhodou objevila zhoubný nádor levé ledviny. Dodneška si pamatuju přesné datum toho dne: 24. května 1993. O šest dní později jsem už byla po operaci. Sice bez ledviny, ale nádor se zachytil včas, takže mě zachránili," vypráví žena, sama zdravotnice z Thomayerovy fakultní nemocnice v Praze.

"Já vím, že musím pít. Jenže ráno si dám kafe, pak je moře práce a v poledne další kafe, tak to bylo celý život. Teď si před sebe postavím ten litr a půl vody s tím, že ho musím za den vypít, ale nedokážu to. Často zjistím, že je poledne a já se vody ani nedotkla," říká.

Podobné příběhy prožívá čím dál víc lidí v Česku. Nová statistika říká, že jen v roce 2003 onemocnělo rakovinou přes 66 tisíc lidí. To je víc, než kolik jich žije například v Přerově. A je to o pět tisíc lidí víc než o rok dřív – tedy v roce 2002.

Ledviny ničí nezdravý životní styl
Lékaři zatím přesně nevědí, proč rok od roku přibývá pacientů, kteří onemocní rakovinou kůže a ledvin.

V případě rakoviny ledvin jde sice "jen" o pár desítek nových nemocných ročně, jenže přibývají takovým tempem, že se lékaři polekali. A hlavně: je jich víc, než je evropský průměr. Alespoň to vyplývá z čerstvé statistiky Národního onkologického registru.

"Kdo jednou zjistí, proč nádory vznikají, získá Nobelovu cenu," krčí rameny onkoložka z České onkologické společnosti Jitka Abrahámová. Přesto lékaři aspoň tuší, jaké mohou být důvody, že právě v Česku přibývá nádorů ledvin.

"Ledvinám škodí všechno, co se vylučuje do moči, tedy všechny zplodiny z nezdravého jídla a pití, které sníme a vypijeme. Jednoduše řečeno – náš nezdravý životní styl. Ale kromě toho mají velký vliv pilulky, léky na bolest, které často bezhlavě polykáme," říká Petra Tesařová, onkoložka z Všeobecné fakultní nemocnice.

Zkrátka: Češi často i na banální bolístku polykají silné léky typu ibalgin, který zatěžuje organismus a oslabuje imunitu.

Za rakovinu kůže může hlavně slunce
V případě rakoviny kůže, která je novodobou českou hrozbou, však jde o tisíce nových nemocných ročně. Tento druh nádoru je dokonce u mužů i u žen nejčastější.

"Hlavní viník je v tomto případě jasný – slunce," říká onkoložka Petra Tesařová. Někdy přitom k vyvolání nemoci může stačit i jediná dovolená.

"Samozřejmě se rakovina nevytvoří ze dne na den, ale k tomu, aby se vytvořili předchůdci nádoru, tedy aby se začala rozrůstat mateřská znamínka, k tomu opravdu stačí jedno léto," říká Jitka Abrahámová.

"Kdo má hodně znamínek, bledou kůži, od přírody zrzavé vlasy, ten by se neměl opalovat vůbec. Nikdy," dodává důrazně lékařka.

Velký problém je, že u řady lidí lékaři nádory zjistí jen náhodou nebo až v pokročilém stadiu. Například u rakoviny plic, za kterou mohou hlavně cigarety, lékaři nádor objeví až u 85 procent lidí pozdě.

U rakoviny žaludku objeví nádor v pokročilém stavu až u 70 procent lidí a rakovinu kůže zjistí pozdě až u celé čtvrtiny lidí. Jediná dobrá zpráva tak je, že nepřibývá lidí, kteří by na nádory umírali.

Kolik Čechů má rakovinu

V roce 2003 bylo 66 637 nových případů rakoviny a 29 195 lidí na rakovinu zemřelo.

Z toho nově nemocných (muži / ženy):
Nádory kůže (+ zhoubný melanom kůže) - 24,6 % / 24,1 %
Prsu - 17,5 % žen
Průdušky a plíce - 13,7 % mužů
Tlustého střeva a konečníku - 13,6 % / 10 %
Ledvin a močového ústrojí - 10,1 % / 4,7 %

V roce 2001 bylo 61 460 nových onemocnění a 30 011 lidí na rakovinu zemřelo.

Zdroj: Národní onkologický registr, nejčerstvější údaje za rok 2003Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

Rostlinná rádoby mléka obsahují éčka i cukr, říká profesorka Dostálová

Profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy...

Nad mraženou pizzou či polévkou z pytlíku můžeme ohrnovat nos, přesto si tato jídla občas na dovolené dá každý. „Žádný...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

BMW Řada 1 116 i 2011 · Navi
BMW Řada 1 116 i 2011 · Navi

r.v. 2011, naj. 108 745 km, benzín
290 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz