Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Často nemocným dětem může pomoci ozdravovna

  1:00aktualizováno  1:00
Je vaše dítě často nemocné? Trápí ho celou zimu rýma a kašel? Případně trpí astmatem? Pak by mu možná pomohl pobyt v ozdravovně. Ten částečně připomíná školu v přírodě - děti se tu učí nebo chodí do školky. Nemalý díl času však zaberou také léčebné terapie.
Obvyklý pobyt v ozdravovně trvá tři týdny, ale podle lékařů by měl být dvojnásobný. Ilustrační foto.

Obvyklý pobyt v ozdravovně trvá tři týdny, ale podle lékařů by měl být dvojnásobný. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Malí pacienti potřebují v nemocnici rodiče
Děti mají stejné potíže jako dospělí, varují lékaři
České děti jedí nezdravě, mohou na to doplatit 

"Je tu ale jeden velký rozdíl, školy v přírodě jsou příliš krátké na to, aby dětem mohly pomoci," říká pražský dětský praktik Milan Kudyn.

Zlepšovat zdravotní stav má už samo čisté ovzduší a pobyt venku s přiměřeným množstvím pohybu, ne náhodou je většina zdejších ozdravoven na horách. Mezi používané léčebné metody dále patří inhalace, rehabilitace, koupele, plavání a další dle typu potíží malých klientů.

Komu svědčí pobyt v přírodě
"Kromě dýchacích potíží a častých infekcí bývají důvodem k podobným pobytům také problémy s výživou, a to jak obezita, tak třeba potíže s anorexií a dále také ortopedické problémy, například špatné držení zad a noční pomočování," vysvětluje Lenka Řezníková, lékařka z ozdravovny v Javorníku.

V případě, že léčebný pobyt potomka staršího tří let doporučí jeho ošetřující praktický lékař a zdravotní pojišťovna ho schválí, má léčbu i pobyt zadarmo. V případě, že ho budou doprovázet rodiče - to je v zásadě možné u nejmenších dětí - ti si platí pobyt ve větší či menší míře sami celý.

Nad úhradami pobytů dětí se navíc v poslední době objevil otazník: ministerstvo zdravotnictví totiž po pojišťovnách chce, aby platily jen věci přímo související s léčbou. Ozdravné pobyty tyto nároky podle úředníků ne vždy splňují.

Pobyt bývá obvykle třítýdenní, byť lékaři tvrdí, že aby měl skutečný smysl, měl by trvat dvakrát tak dlouho a že by navíc bylo vhodné ho v případě potřeby opakovat.

Kromě dětských ozdravoven existují také léčebny a lázeňské léčebny, liší se jak způsobem úhrady, tak i indikacemi k pobytu.

Zjednodušeně řečeno, do lázní, které využívají k léčbě i minerální prameny, koupele a bahna jezdí dětí s nejvážnějšími potížemi, třeba s těžkým astmatem. Děti s chronickými potížemi míří zase do léčeben.

Když je dítě stále nemocné...
Dítě, které je více doma než ve škole, případně ve školce. Tak vypadá typický adept na pobyt v dětské ozdravovně či léčebně.

"Pediatři považují pobyty v ozdravovnách za přínos pro zdraví dětí. Jde zejména o klimatickou léčbu, která má smysl pro děti z městských aglomerací," říká Milan Kudyn. Ideální dobou pro pobyt není rodiči preferované léto, ale spíše chladnější část roku.

Ozdravoven je v zemi zhruba desítka: ve Dvoře Králové, v Harrachově, Javorníku, Jetřichovicích, Křetíně, Kychové, Mladči, Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a Vrchlabí.

Péče bývá podobná: "Základem je samozřejmě léčba, která kromě využívání výhod okolního klimatu a sportovních aktivit v případě respiračních potíží dále spočívá v inhalacích, koupelích, u dětí s pohybovými potížemi také v rehabilitacích a nově i v enzymoterapii," popsala lékařka Lenka Řezníková z Javorníku.

Není se třeba obávat, že by potomci výrazně zanedbali školu, protože v ozdravovnách bývá školka a škola včetně zájmových kroužků.

Kdo se dostane do ozdravovny?

Myslíte si, že by vašemu potomkovi mohl prospět pobyt v ozdravovně? Lékařka Lenka Řezníková z dětské ozdravovny v jihočeském Javorníku vysvětluje, co pro to rodiče musí udělat.

Na koho by se měli rodiče dětí s častými infekcemi obrátit především?
Pobyt v ozdravovně musí dítěti doporučit jeho praktický lékař, který nejlépe zná jeho dlouhodobý zdravotní stav a posoudí, zda třeba opakované infekce jsou důvodem pro pobyt v ozdravovně. Lékařské doporučení pak posuzují zdravotní pojišťovny, které je ve většině případů akceptují.

Co všechno má doporučení obsahovat?
Hodně záleží na tom, nakolik je podrobné. Je proto dobré, aby doktor rozepsal třeba to, jak často dítě trpí opakovanými infekcemi a jak často a jaká užívalo antibiotika či jiné léky. Pomoci může také zpráva od alergologa, pokud dítě trpí i těmito problémy, ale základem je vždy doporučení od praktika.

Je nějaké období, které se pro pobyt v ozdravovně hodí více než jiné?
Rodiče často mívají představu, že ideálním časem pro pobyt v ozdravovně je léto, ale není tomu tak - lepší pro zdraví dětí je pobyt v chladnější části roku, kdy jsou častější i infekce, které je sužují. Záleží i na délce pobytu, pojišťovny často posílají děti do ozdravovny na tři týdny, ale podle lékařů je lepší pobyt šestitýdenní, už kvůli aklimatizaci. Avšak revizní lékaři pojišťoven tyto pobyty povolují jen zřídka.
Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...Najdete na iDNES.cz