Ona
Čaj ze šalvěje.

Čaj ze šalvěje. | foto: Profimedia.cz

Bylinné čaje, první pomoc v boji s chřipkou

  • 0
Voní, hřejí a neublíží. V chřipkovém období se vyplatí vypít pár čajů za den, i když vám zrovna nic není. Hodně bylinek funguje i preventivně.

Znáte babské ucho? Ne? Ale ano. Bylinka známá z filmu Saxana, kde měla proměnit čarodějnici na běžného smrtelníka, se ve skutečnosti jmenuje šalvěj a je jedním z největších pomocníků v boji proti zimním nachlazením. Dezinfikuje, pomáhá při pocení a ulevuje při bolestech v krku.

Užitečný je také tymián (což je poddruh mateřídoušky obecné), který mírní kašel. A takových kouzelníků je mezi bylinkami spousta. Nic proti práškům, ale občas potřebuje medicína trochu pomoct starými osvědčenými metodami.

Varování pro těhotné: Vám by některé z uvedených čajů mohly uškodit (třeba maliník, který ke konci těhotenství ulehčuje porod, ale na počátku může způsobit potrat). Proto se raději poraďte s lékařem.

Mateřídouška

* Lidově se jí říká chodec, zadovník, žadovník, douška mateří, mateřinka a láska svatého Jana.

* Čaj z mateřídoušky se doporučuje při všech druzích infekce včetně nachlazení, chřipky, bronchitidy, při zánětech uší a vedlejších nosních dutin. Někomu může i ulevit od bolesti.

* Co obsahuje: éterické oleje, cymol a thymol, žlutou silici, kyselinu ursolovou, flavony, karvanol, třísloviny a hořčiny.

Recept na čaj: Čajovou lžičku sušené mateřídoušky spaříme v 0,25 l vody, krátce vyluhujeme a přidáme citron.

Heřmánek

* Má hojivý a regenerační účinek. Působí protizánětlivě a dezinfekčně, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení.

* Od rmenu, se kterým se dá splést, se pozná tak, že lůžko jeho květu je duté.

* Jako čaj pomáhá při celé řadě nemocí, zejména při nadýmání, střevních poruchách a kolikách, žaludečních poruchách a kolikách, nachlazení, bronchiálním kataru, kašli a nespavosti.

* Ženám uleví i při bolestivé menstruaci.

Recept na čaj: Lžičku sušených květů spaříme přes cedník nebo v hrnečku 0,25 l vody a necháme vyluhovat. Heřmánkový čaj chutná nejlépe oslazený medem. Na žaludeční čaj smícháme heřmánek s kmínem, mátou a pelyňkem.

Rozdrcené šípky

* Šípkový čaj je bohatý na vitamin C a funguje jako skvělá prevence proti nachlazení a infekci.

* Kvůli ostrým chloupkům v šípcích vaří někdo čaj z celých šípkových plodů. V tom případě je nutné je namočit na 24 hodin předem do vody.

Recept na čaj: Sušené šípky roztlučeme v hmoždíři a necháme odstát půl hodiny ve studené vodě. Pak uvedeme na dvě minuty do varu.

Meduňka lékařská

* Čaj z meduňky je nejlepší z čerstvých listů, ale i ty sušené mají příjemnou vůni a účinek.

* Meduňka snižuje napětí, zlepšuje trávení, ulevuje při horečnatých stavech, například při chřipce.

Recept na víno: Smícháme bílé víno s jednou hrstí meduňkového listu. Necháme ho na teplém a tmavém místě 24 hodin vyluhovat. Nápoj pak přefiltrujeme a pijeme skleničku denně.

Malinové listí

* Maliník má stahující a vysušující vlastnosti, takže se užívá k vyplachování úst a kloktání při krčních infekcích.

* Protože samotné malinové listí je nahořklé a trpké, míchá se sušený maliník většinou do čajových směsí, kde funguje jako pomocná droga.

* Obsahuje třísloviny, vitamin C, minerální soli a pektiny.

* Pomáhá také proto střevním katarům a dobrému trávení.

Recept na kloktadlo: Vrchovatou lžíci sušené drogy zalijeme 300 ml studené vody, přivedeme do varu a krátce povaříme, necháme 5–10 minut vyluhovat, pak přecedíme a používáme jako kloktadlo.

Květ černého bezu

* Připravíte z něj zklidňující čaj při chřipce, nachlazení a bolesti vedlejších nosních dutin. Je i protizánětlivý a podporuje pocení. Vhodný i při kašli a pro zmenšení potíží při senné rýmě.

* Černý bez je univerzální léčitel, využít se z něj dá úplně všechno. Květy, o kterých mluvíme, můžete kromě na čaj použít i do polévky nebo je osmažit jako lívance – samozřejmě ne sušené.

Recept na čaj: Dvě polévkové lžíce plně rozkvetlých usušených květů přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Přecedíme a podáváme oslazený medem.

Lipový květ

* Čaj z lipového květu snižuje teploty vyvolané nachlazením a chřipkou. Je uklidňující, pomáhá při usínání a zmírňuje stresové bolesti hlavy.

* Dobrý je i na kašel, uvolňuje zahlenění a tiší kašlem rozbouřený žaludek.

Recept na čaj a likér: Sušený lipový květ krátce povaříme ve vodě, scedíme a pijeme teplý. Na likér se sbírá čerstvý květ, který se naloží do 80% lihu, nechá vyluhovat 2 týdny, osladí se medem, nechá ještě déle uležet a pije se proti kašli.