Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bylinky mohou hodně pomoci, ale léky nenahradí

  1:00aktualizováno  1:00
Užívání bylin je mezi lidmi stále populárnější. Někdy se však zapomíná, že je třeba s nimi zacházet stejně opatrně jako s léky. Ale lze se na to podívat i jinak - mohou někdy pomoci stejně dobře jako léky, byť nahradit je úplně nemohou.
Čaj, bylinky - ilustrační foto

Čaj, bylinky - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Užívání bylinek na různé zdravotní potíže je na vzestupu. A lékaři většinou nejsou proti, ačkoli názory na efekt rostlinných přípravků se mezi nimi liší.

"Bylinky většinu nemohou nahradit léky, ale hodí se jako doplněk běžné léčby, nejlépe při počátečních příznacích, nebo naopak na doléčení," soudí praktická lékařka Hana Krejčová, která sama svým pacientům s výběrem bylin radí.

Věřím jen rostlinám
Někteří lidé se snaží bylinami nahradit veškeré léky. "Snažím se vyhýbat chemii, a proto si sama pěstuji bylinky a dávám je celé své rodině. Daří se mi s jejich pomocí vyléčit většinu běžných chorob, jako je rýma, kašel," tvrdí Marta Kohoutová, matka tří dětí.

"Používám je také na ošetřování problémů s kůží či drobné úrazy a třeba i zažívací potíže." Na ty má platit zejména máta a majoránka.

V podobných případech je velmi důležité rozlišit, o jaké problémy jde. "Zažívací potíže mohou být vyvolány mnoha různými podněty. Od dietní chyby až po infekční průjem a některé z nich je potřeba léčit léky," upozorňuje pražský dětský lékař Milan Kudyn.

Většina lidí však používá bylinky právě jako doplněk běžné léčby nebo na akutní, ale jen krátkodobé potíže. Typickým příkladem takové rychlé pomoci je třeba mátový čaj na trávicí potíže, lipový na kašel nebo známé přiložení listu jitrocele na drobné poranění.

To, že se lidé o bylinky zajímají stále více, zaznamenávají i lékárníci. "Lidé si bylinné čaje a různé výrobky bylinného původu kupují hodně často," potvrdil olomoucký lékárník Aleš Krebs. Většinou jde o lidi, kteří se aktivně zajímají o své zdraví.

Kde hledat radu
Právě lékárníci by lidem měli umět nejlépe poradit s výběrem, protože na rozdíl od lékařů účinky rostlinných přípravků studují přímo na fakultě. Někteří praktici i odborní lékaři však na bylinky příliš nesázejí, a jejich pacienti se od nich proto rady nedočkají.

To je přitom někdy hodně důležité, protože některé rostliny se s léky nesnesou a navíc jejich účinek snižují, nebo naopak nebezpečně zvyšují. Příkladem může být třeba třezalka, která v některých případech zvyšuje riziko krvácení.

"Byliny jsou také léky a podle toho je třeba s nimi zacházet," shrnuje profesor Luděk Jahodář z farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Podle něj nemá smysl účinek bylin přeceňovat, avšak bylo by chybou je šmahem zavrhovat, protože někdy mohou skutečně výrazně pomoci. A to i u vážných chorob.

Rostlinné čaje se výborně osvědčily také třeba u lidí s psychosomatickými obtížemi, kdy zdravotní potíže souvisí s psychikou a běžné léky příliš nezabírají.

Mnoho lidí si bylinky samo pěstuje, případně kupuje od jiných pěstitelů, ať už čerstvé nebo sušené. Velmi ovšem záleží na tom, jak byla rostlina pěstována, sklízena a případně sušena a skladována.

Kupujte osvědčené
Nejmenším rizikem by v tomto směru měly být hotové bylinné čaje s hygienickým atestem a přesným složením na obalu. Používané byliny se většinou pěstují na polích vybraných tak, aby nebyla ohrožena toxickými látkami.


Léčba: Rostliny, nebo raději pilulky?
Představte si dva zdánlivě podobné případy - v jednom je použití bylinného čaje úplně namístě, v druhém však může ublížit.

"Lidé někdy věří bylinkám přespříliš. Například se setkávám s tím, že se snaží třeba třezalkou léčit deprese, případně na ně pijí uklidňující čaje. Hrozí jim však, že se jejich potíže dostanou do chronického stadia," říká lékařka Věra Niederlová, která se věnuje i psychosomatické medicíně.

Naproti tomu je podle ní úplně namístě, pokud lidé pijí bylinky na lehké neurotické potíže stresového charakteru nebo na nespavost.

"Doporučuji lidem, aby bylinky užívali, ale zrovna tak jim vysvětluji, že někdy je daleko lepší, když sáhnou po klasických lécích," doplňuje lékařka.

Sama doporučuje byliny například v případě mírných depresí, u bolesti hlavy psychosomatického původu, u potíží vyvolaných akutním stresem a podobně.

Čaje versus bylinky
Lékařka zároveň upozorňuje na to, že velmi záleží na formě podávání bylin. Zatímco čaje jsou většinou slabší, v případě léků připravených z bylin, takzvaných fytofarmak, už je třeba počítat s hodně silným účinkem.

Ostatně některá fytofarmaka mohou lékaři předepisovat a pojišťovny je přímo hradí nebo na ně přispívají jako na léky. Řeč je třeba o přípravcích na spaní z kozlíku, meduňky, mučenky a podobně.

Fytofarmaka mívají většinou podobu tablet, plněných kapslí, kapek nebo tinktury s vyšším obsahem alkoholu. Výhodou pilulek je někdy snazší podávání než v případě přírodního produktu - řeč je třeba o česneku snižujícím krevní tlak.

Lidé věří bylinám
Lékárníci mají zkušenost, že lidé automaticky považují fytofarmaka za bezpečnější než běžné léky, to však vůbec nemusí být pravda.

Podle lékárníka Petra Rejska se někdy na jedné straně přeceňuje účinnost některých léků, aby se na druhé straně demagogicky tvrdilo, že všechny umělé látky jako léky jsou jedovaté.

Ostatně mnoho rostlin se při výrobě klasických léků používá dodnes, byť si to lidé často neuvědomují.

Léky se dělají z máku, rulíku, barvínku, chinovníku, kávovníku i čajovníku, případně tisu nebo náprstníku i z mnoha daleko exotičtějších bylin a dřevin. Koneckonců, jeden z nejznámějších a nejpoužívanějších léků - aspirin - se původně vyráběl z vrby.

Na druhou stranu se stává, že rostlinné rostlinné přípravky nejsou tak úplně přírodní, protože do nich výrobce tajně nebo i otevřeně přidal další látky včetně běžných léků. Měl by to nicméně přiznat na obale nebo v příbalovém letáku.

Bylinky s příměsí
Větší nejistota panuje v případě mastí nebo čajů, které lidé kupují hotově třeba od léčitelů. Před časem takto šokoval případ lékaře, který prodával údajně přírodní mast na ekzém - ta účinkovala, ale jen proto, že v ní byly kortikoidy, které při dlouhodobém užívání zatěžují tělo a poškozují pokožku.

Bylinné čaje neznámého původu zase podle výsledků různých kontrol obsahují až v deseti procentech případů těžké kovy, jako je olovo, arzen a rtuť.

Přípravky prodávané v lékárnách by měly mít atest Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který je posuzuje většinou jako potravinové doplňky. Navíc je jisté, že takový výrobek musel projít schvalovacím řízením.

Pozor, získaný atest vypovídá o tom, že výrobek je zdravotně v pořádku a že má složení uvedené na obalu. Nikoli, že v léčbě splní všechno, co případně výrobce slibuje. Pokud se přípravky prodávají jako léky, měly by mít za sebou navíc klinické zkoušky.

Naučte se zacházet s rostlinami

I bylinky jsou léky
Lidé často podceňují účinky bylin a neuvědomují si, že jsou to de facto také léky a někdy hodně silné. Pozor proto zejména na nebezpečné kombinace s jinými rostlinami nebo přímo léky.

Nechte si poradit
Neužívejte bylinky nazdařbůh, zejména dlouhodobé užívání si dobře rozmyslete a případně ho proberte se svým lékařem, který zná váš zdravotní stav a ví, jaké léky berete.

Raději čerstvé byliny
Obecně platí, že z čerstvých rostlin získáte účinné látky více a snáze, můžete si navíc byliny nasbírat sami - pozor však, aby to bylo místo bez exhalací, rozhodně je nesbírejte třeba blízko silnice.

Sušené? Buďte opatrní
Sušené bylinky neznámého původu v sobě vždycky skrývají riziko, že v nich budou plísně a další nežádoucí příměsi. Není také zřejmé, jak dlouho už jsou skladovány a zda vůbec ještě účinkují. Kupujte raději výrobky s osvědčením hygienika - nezaručuje sice účinnost, ale neměly by vám ublížit.

Tabletky mohou také pomoci
Mnohobylinné preparáty mají podobu hotových kapek nebo tablet, mohou být stejně účinné jako nálevy z čerstvých rostlin. A v některých případech, jako je třeba česnek, představují přijatelnější alternativu. Nechte si při výběru poradit v lékárně.

Potřebujete radu? Zeptejte se dědka kořenáře
v
poradně iDNES.

Autoři:


Nejčtenější

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

Letošní podzim přeje barevným botám, stejně jako zdobení a různým texturám...
Obujte se do podzimu. Neokoukané kousky, které by vám neměly chybět

Poslední sluneční paprsky si můžete užít v pohodlných oxfordkách, elegantních kotníčkových střevíčkách nebo sexy upnutých kozačkách nad kolena. O slovo se...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...
Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě snadno odhalit. Co ale dělat, pokud si...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Další z rubriky

Břichomluvkyně Darci Lynne Farmerová v show Amerika má talent (Los Angeles, 20....
Břichomluvci nemluví břichem. Tajemství úspěchu je v mozku diváků

Dvanáctiletá vítězka soutěže Amerika má talent znova nadchla svět pro břichomluvectví – prastarou techniku, která ve skutečnosti s břichem nemá nic moc...  celý článek

Ilustrační fotografie
Hubnutí i výkonnější mozek. Proč se vám vyplatí posilovat

Chcete zhubnout a být ve formě? Potom zařaďte do svého programu posilování. Udělá pro vaší postavu i zdraví mnohem více, než si vůbec myslíte.  celý článek

(Ilustrační snímek)
Máslo nám moc neprospívá, tělo se bez něj obejde, ale chutná nám

„Máslo naše tělo v jídelníčku vůbec nepotřebuje,“ uznává výživová odbornice společnosti STOB Hana Málková a dodává, že ho jíme, protože nám chutná. A tak je to...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky
Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky

Nanést na pleť make-up tak, aby dokonale seděl? Pořádná alchymie. Beauty blogerky i obyčejné smrtelnice proto sahají k m... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.