Brusinky

Brusinky | foto: www.faiyo.cz

Brusinky - důležitá součást domácí lékárničky

  • 4
Zajímavé vlastnosti plodů z brusinek neunikly pozornosti původním obyvatelům regionu dnešní severní Ameriky a Kanady. Brusinky byly používány nejen ke konzumaci a konzervaci potravin, ale i k dezinfekci ran nebo k léčbě různých infekčních onemocnění. Možnosti užívání zahrnovaly rozmanité formy, od sušených plodů až po formy džemů nebo výluhů.

Samotná brusinka je křovinatá rostlina 2 metry vysoká s oválnými lístky, která pro svůj růst potřebuje mokřinové prostředí (vřesoviště) a dostatek vody. Hlavní sběrná sezóna probíhá v období září až listopad formou „zatopení“ brusinkových polí vodou a následným sčesáním a plavením brusinkových plodů a jejich sběrem. Čerstvé plody se pak dále zpracovávají na různé formy, od čerstvých plodů až po formy tekutých koncentrátů nebo extraktů.

Pro své léčivé vlastnosti se po právu brusinky v posledním desetiletí staly objektem lékařského zájmu a standardního lékařského výzkumu. Tento výzkum potvrdil to, co znali staří severoameričtí indiáni. Užívání brusinek příznivě ovlivňuje zdravotní stav a předchází některým onemocněním nebo je přímo léčí.

Hlavním nositelem těchto zázračných vlastností jsou antioxidanty, označované také jako polyfenoly. Jedná se o chemicky velmi rozmanitou skupinu látek, které však významně působí na náš organismus. Tyto látky působí na několika různých úrovních, od vlastní ochrany buněk organismu až po působení proti bakteriím. Poslední výzkumy naznačují, jak moc jsou tyto látky pro náš organismus důležité a prospěšné.  

Opakované záněty močových cest a možnosti užívání brusinek

Každá žena to velmi dobře zná - pálení při močení, opakované uniky moči nebo bolesti v podbřišku. Záněty močového ústrojí nebo zánět močového měchýře (cystitida) patří k nejčastějším diagnózám v ordinaci lékaře. Problém však nastává při opakované infekci, kdy používání různých antibiotik může vést ke ztrátě jejich účinnosti nebo dokonce ke zhoršení zdravotního stavu a k různým chronickým komplikacím.

Nespočet klinických studií z poslední doby prokázalo, že užívání odpovídající lékové formy brusinek, nejčastěji ve formě koncentrovaného extraktu, významně urychluje vlastní léčbu a snižuje riziko opakovaných infekcí. Časté námitky lékařů, kteří připisovali dobrý účinek hlavně předepisování antibiotik, byly vyvráceny studiemi, které samostatně porovnávaly vliv a účinek brusinek a antibiotik na infekce močových cest. Samostatné užívání brusinek vedlo ke stejnému „léčebnému“ účinku u nekomplikovaných infekcí, jako tomu bylo u srovnávaného antibiotika!

Předpokládá se, že hlavním mechanismem příznivého účinku brusinek je vyplavení bakterií, které se nemohou přichytit na buněčnou výstelku močových cest. Díky tomu jsou brusinky velmi vhodnou alternativou jako doplňková léčba infekcí společně s antibiotiky nebo zcela samostatně. Význam brusinek pak stoupá v situacích, kdy je užívání antibiotik rizikové, např. v těhotenství nebo u dětí.

Součástí komplexního působení brusinek je kromě odstranění bakterií také přímé působení na probíhající zánět a jeho fáze. Antioxidanty obsažené v brusinkách mohou příznivě ovlivnit délku a závažnost probíhajícího zánětu a významně přispět k jeho omezení nebo likvidaci.

Množství probíhajícího lékařského výzkumu potvrzuje účinnost brusinek u vředové choroby, kde častým původcem a co-faktorem je tu bakterie označovaná jako Helicobacter pyroli, kterou však brusinky dokážou velmi dobře odstranit a společně s antibiotiky by se tak měly stát součástí i této léčby. Nebo působení brusinek u rozvoje aterosklerózy, která je v pojetí chápání dnešní medicíny spíše považována jako zánět, opět vede užívání brusinek k příznivému ovlivnění i této zdravotní komplikace.

Polyfenoly, tedy antioxidanty obsažené v brusinkách, hrají také významnou úlohu ve vnitřní komunikaci buněk. Odtud je už krůček k tomu, abychom se blíže podívali na působení brusinek u nejnebezpečnější zdravotní metly lidstva 21. století, a sice u rakoviny. I tady poslední výzkumy s brusinkami naznačují, když nic jiného tak velmi příznivé působení u rakoviny tlustého střeva nebo prostaty.

Závěrem se dá předpokládat, že brusinky a nejenom brusinky (velmi slibné výsledky se objevují ve spojení s borůvkami, granátovým jablkem nebo extraktem z vinných hroznů) přinesou pro nás nejedno dobré překvapení. A proto by se měly stát pravidelnou součástí našeho jídelníčku. Protože nejsme historicky součástí regionu, kde jsou brusinky běžnou součástí potravního řetězce, je konzumace specializovaných forem brusinek více než vhodná.

Nejvhodnější u zdravotních komplikací je užívání specializovaných extraktů v dávce od 500 mg a ž po jeden gram/den zakoupených v lékárně. Vhodně jsou i tekuté extrakty nebo koncentráty. Pro běžné každodenní užívání lze doporučit sušené brusinky v množství od 30 do 50 gramu nebo brusinkové džusy (0,5l). Žvýkací tablety i extrakt si můžete také zakoupit za výhodné ceny na stránkách www.faiyo.cz v rubrice Faiyo tips e-shop.