Braga-centrum velikonočního dění

Portugalsko je typickým příkladem země, ve které se starodávné tradice udržují až dodnes s přirozenou úctou. Díky katolické církvi, která má v zemi stále velkou podporu, mají lidé možnost během řady náboženských svátků uniknout na chvíli od každodenní reality a zapomenout na své problémy. Jeden z nejslavenějších svátků představují právě Velikonoce a zvyky s nimi spojené jsou pečlivě dodržovány. Nejvřelejší vztah k víře mají lidé na severu země, kde se také nalézá hrdé biskupské město Braga, považované za významné náboženské centrum v zemi. Snad díky tomu je mezi Portugalci neoficiálně nazýváno portugalským Římem.

Asi 5 km od Bragy, v jejíž katedrále jsou pohřbeni Jindřich Burgundský s manželkou  Terezou, rodiče zakladatele portugalského království, bychom našli slavný skvost Bom Jesús do Monte, jeden z nejnavštěvovanějších poutních stánků v zemi. Kostel dokončený v roce 1811 se tyčí na kopci ve výšce 564 m a k jeho vrcholu vede dlouhé schodiště, které někteří poutníci zdolávají dokonce po kolenou. A právě toto místo je o Velikonocích vyhledávaným cílem věřících, ožívá řadou  slavností, poutí a procesí.  

Hlavní oslavy se uskutečňují během Semany Santy, takzvaného Svatého týdne, který začíná Květnou nedělí, oslavující Ježíšův vjezd do Jeruzaléma. Samotnou Kristovu pouť připomíná procesí, které se dopoledne vydává do ulic nazdobené Bragy. Průvod, v jehož čele kráčejí hudebníci, církevní hodnostáři či farníci nesoucí nosítka s postavou Krista, je obíhán spoustou dětí, které drží svíce a tabulky s citáty z Bible. Procesí obchází  jednotlivé oltáře v kostelech, což není vzhledem k počtu budov ve městě nic lehkého. Nad Bragou se totiž tyčí věže více než třiceti pěti kostelů. 

Nejokázalejší je ale jistě bohoslužba připadající na Zelený čtvrtek. Je zajímavé , že po této slávě se najednou celá Braga odmlčí a všichni v napětí očekávají desátou hodinu večerní, kdy z  katedrály  vyjde průvod milosrdenství tvořený kněžími, držícími rozzářené svíce. Hlavními postavami jsou tentokrát  farricocus- muži odění do fialových tunik převázaných v pase a na hlavách jim nechybí  kukly s otvory pro oči. Procesí se ubírá po 14 zastaveních křížové cesty a lidé se po celou dobu kají ze svých hříchů.

O Velikonoční neděli obchází kněží po mši dům od domu, mají s sebou potřebné zvonce, kříže a nádoby se svěcenou vodou. Věřící líbají Kristovy nohy na kříži a dávají kněžím dárky tzv. folary, pod kterými se mohou skrývat jak kuřata, tak vajíčka či bochníky chleba. Zapomínat se nesmí ani na větvičky olivovníku-palmitos, které jsou ještě navíc ozdobeny barevnými stužkami. Tyto větvičky se na Květnou neděli v kostelech posvětí  a potom zůstávají po celý rok doma, jako ochrana proti všemu zlému.

Dalším dodržovaným zvykem o Velikonoční neděli je  dávání kytice květů, které darují kmotřenci svým kmotrům. Na oplátku od nich dostávají o den později, tedy na Velikonoční pondělí malý dárek například v podobě mandlí. Stejné výměny potom probíhají i mezi mladými lidmi.  Je nutné zdůraznit, že Velikonoce jsou v Portugalsku především rodinným svátkem. Lidé se scházejí a navštěvují své známé. Rodiny jedí u slavnostně prostřeného stolu, na kterém nechybí pečené kůzle a spousta sladkých zákusků. Velikonočním pondělím v neposlední řadě začíná i očekávaná sezona  býčích zápasů.

 

Bom Jesús do Monte s nádherným poutním schodištěm.

Bom Jesús do Monte je po Fatimě druhým nejoblíbenějším poutním místem v Portugalsku.