Ona
Bradavice se objevují hlavně na rukou a nohou.

Bradavice se objevují hlavně na rukou a nohou. | foto: Profimedia.cz

Bradavice zmizí sama do dvou let, zbavte se jí ale rychleji

  • 49
Bradavice jsou nepříjemné a neestetické výrůstky, které ovšem nejsou výraznější hrozbou pro naše zdraví. Mnohem větší riziko představují zhoubné výrůstky, které s bradavicemi můžeme zaměnit.

Bradavice patří k nejčastějším kožním problémům, alespoň jedenkrát v životě se s nimi potýkal každý desátý pacient.

Virus papilloma se přenáší z člověka na člověka přímým kontaktem. Větší šance nákazy je u lidí se sníženou imunitou. Klasické bradavice se nejčastěji vyskytují na nohou a rukou.

Nejrizikovější skupinou jsou děti

Nejvíce se s bradavicemi potýkají děti, které jsou vinou výkyvů imunitního systému k nákaze náchylnější. Pokud se výrůstek nachází na plosce nohy, je žádoucí ho v těchto případech přelepit náplastí, aby se dále nešířil. Rodiče by dítěti také měli vysvětlit, že je nezbytné, aby si bradavici ani její okolí neškrábalo. Tímto způsobem by totiž mohlo dojít k rozšíření viru na další místa.

Ačkoliv bradavice nepředstavují výraznější riziko pro dětský organismus, mohou znepříjemňovat chůzi i sociální kontakty, pokud se výrůstky nacházejí na nevhodných místech. Pozitivem je to, že zpravidla do několika měsíců bradavice ustupují.

"Organismus si vytvoří obranu proti viru bradavic po dvou letech, kdy také výrůstky obvykle samy mizí. Ale protože se snadno přenášejí a bývají bolestivé, je dobré je léčit," říká Maria Stoppardová ve své knize Zdravé dítě.

Echinacea, aloe vera i tea tree

Nákaza bradavicemi souvisí se sníženou imunitou. Prevencí i léčbou je tedy stabilizování obranného systému organismu. K tomu vám dopomůže nejen úprava jídelníčku, do něhož zařadíte více ovoce a zeleniny, ale také užívání echinacey, například formou kapek. Samotnou léčbu můžete zahájit sami prostřednictvím přírodních látek.

Někteří pacienti zaznamenávají při boji s bradavicemi vysokou úspěšnost v případě, že na postižené místo přikládají tlakový obvaz společně s tea tree olejem či výtažky z aloe vera.

Bez předpisu můžete získat v lékárně několik léčiv, která působí lokálně a po několikadenním či týdenním užívání bradavice sama odpadne.

Bradavice, nebo příznak rakoviny?

Pokud přírodní léčiva či prostředky z lékárny nezabírají, je na místě obrátit se na lékaře. Ten vám může nabídnout několik léčebných alternativ. Chirurgický zákrok, tekutý dusík i roztoky s kyselinou salicylovou přicházejí v úvahu. Stoprocentní účinnost ale není zaručena ani u jednoho postupu.

Pacient by měl v případu výskytu bradavic kontaktovat svého lékaře nejen kvůli konzultaci, jaký léčebný postup zvolit, ale především kvůli samotné diagnóze. Snadno se totiž může stát, že si laik zamění výrůstek na svém těle s bradavicí, ačkoliv mohlo jít o závažnější onemocnění.

Tmavé výstupky mohou totiž být i projevem vředu kožní rakoviny. Pacientům starším 30 let, u kterých je riziko vyšší, se proto doporučuje před zahájením domácí léčby bradavic navštívení svého lékaře.

Užití některých prostředků proti viru papilloma by totiž v případě rakoviny nejen nepřineslo kýžený efekt, ale čekání na výsledky by zbytečně oddálilo zahájení léčby skutečného onemocnění.