Bolesti zad jsou civilizační chorobou

Bolesti zad se považují v naší populaci již za civilizační chorobu," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES MUDr. Jiří Kozák, primář Centra pro léčbu a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice v Praze-Motole. Odpovědi ZDE.

Střední až silnou chronickou bolestí trpí v České republice asi 500 tisíc lidí. Nejčastěji je trápí bolest zad a bolesti revmatického a onkologického původu. "Až 70% z nich není léčeno správně," uvádí Kozák.

Tito lidé pak nemohou vykonávat běžné denní aktivity, často dokonce nemohou spát, a tak se mnohdy ocitají ve stavu úplného psychického vyčerpání. Přitom až 95% případů je velmi dobře zvládnutelných dostupnou farmakologickou léčbou.

"Příčinou tohoto stavu je mimo jiné nízké povědomí pacientů a jejich rodinných příslušníků o možnostech léčby bolesti, jejich smíření se se současným stavem a také nedostatky ve vzájemné komunikaci lékaře a pacienta," říká MUDr. Kozák.

Chronická bolest může být podle Koáka způsobena tělesnými příčinami. Vzácně může být pouze psychického původu. Vzniká po několika měsících, většinou se uvádí po 3-6 měsících a projevy bývají smíšené. "To znamená, podílí se na ní jak tělesný faktor, tak i změna psychiky," vysvětlil Kozák čtenářům.

Pacientům trpícím chronickou bolestí (a také jejim rodinám a přátelům) je určena osvětová kampaň "Veršem (a humorem) proti bolesti", které svou tvář a vynikající umění propůjčil zakladatel Semaforu Jiří Suchý. Poselství je jednoznačné: Chronická bolest je léčitelná a její správná léčba umožňuje návrat do normálního života!

LINKA PROTI BOLESTI

Pacienti se mohou o chronické bolesti více dovědět na Lince proti bolesti, která funguje v Centru pro léčbu a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice v Praze-Motole: 224 435 587.

Za tři roky existence už linku využily více než tři tisícovky lidí. Podívejte se na internetové stránky.

Projekt linky proti bolesti podporuje Společnost pro studium a léčbu bolesti České lékařské společnostiČeské lékařské společnosti J. E. Purkyně, občanské sdružení Projekt ALGOS s finanční posporou společnosti Janssen-Cilag.