Správný výběr obuvi je pro vaše nohy velmi důležitý

Správný výběr obuvi je pro vaše nohy velmi důležitý | foto: Profimedia.cz

Bolesti zad, hlavy, zdeformované klouby. To všechno mohou způsobit ploché nohy

  • 20
Traduje se, že se kdysi dávno s "platfusem" ani nemuselo na vojnu. Dnes patří ploché nohy mezi velmi rozšířenou vadu, kterou značná část veřejnosti ani nepovažuje za chorobu. Přesto může špatná klenba nohy způsobit vážné zdravotní komplikace a skončit až operací.

Noha obsahuje 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů. Aby mohly dobře plnit svou funkci, musí být správně propojeny a nastaveny. Platí to i o chodidle a jeho klenbě. Není-li správně vyklenutá, vzniká plochá noha, nejčastější získaná vada v ortopedii.

"V zásadě lze rozdělovat plochonoží z několika hledisek. Podle příčiny, tedy vrozeně plochá noha nebo získaná plochá noha, a podle věku klienta, tedy dětská a dospělá," řekl iDNES.cz doktor Otto Horák z lékařské podiatrické poradny v Pardubicích.

Nohy mohou být ploché příčně, podélně či kombinovaně.

Právě "neléčená" plochá noha v dětství může znamenat významné komplikace v dospělosti.

Zdeformovat chodidlo si můžete i v dospělosti

"Nedokonalou péčí o nohy v době růstu a špatnou péčí o správné obouvání se mohou malé odchylky od správného postavení nohy zafixovat, vazy a svaly nohy jsou přetěžovány vadným postavením, ale i rychlým růstem či závodním sportem," uvedl doktor Dalibor Ostrý z ortopedické ambulance v Kopřivnici.

Ovšem i v dospělosti si lidé mohou chodidlo zdeformovat, například přílišným namáháním v zaměstnání nebo při sportu. Rizikem ovšem bývá i naše lenost.

Ploché nohy

"Současný styl života ve stále větší míře omezuje naši pohybovou aktivitu. Výsledkem je neustále zvyšující se výskyt různých nedostatečností až onemocnění pohybového aparátu. A to nejen u dospělých, ale i v mladším věku. V dětství pozorujeme nárůst pacientů s bolestmi zad, změnami postavení páteře a stavů spojených s dětským plochonožím," vysvětluje doktor Horák.

Vývoj chodidla je postupný a lze konstatovat, že od narození do zhruba 10 let se dětská noha vyvíjí.

Tudíž to, co ve třech letech věku vypadá jako plochá noha, bývá zcela normální, ovšem není to již správné ve věku sedmi let.
Vnitřní – tedy podélná klenba nožní - začíná být zřetelnější zhruba v druhém roce života, ale stále zde trvá vbočení paty, které se většinou postupně srovná kolem šestého až sedmého roku dítěte.

"Prevenci a léčbě těchto stavů nevěnují pozornost děti ani rodiče. Nesprávné postavení nohy dítěte může mít vliv nejen na onemocnění nohy, ale i kloubů, zad a na vznik špatných pohybových stereotypů," dodává Horák.

Klinicky je možné plochou nohu rozdělit na tři stupně, přičemž ve třetím, nejhorším stádiu se zkrátil sval nebo svraštilo kloubní pouzdro. Pacienta obvykle trápí bolesti a mnohdy se nevyhne operativnímu zákroku.

Vyhnout se mu dá včasnou diagnózou a nápravou. "Nejlepší prevencí je včasné screeningové vyšetření v podiatrické poradně a zmonitorování stavu nožní klenby s následným včasným řešením stávajícího stavu nohy," doporučuje Otto Horák.

Na začátku pomohou ortopedické vložky

K lékaři by měl jít každý, kdo pozoruje první příznaky. "Patří mezi ně únavnost nohou hlavně po zátěži delší chůzí a stáním, otoky a pocit těžkých nohou, někdy pálení až trnutí nohou, nebo naopak pocit chladu," vysvětluje na svých internetových stránkách doktor Ostrý.

V počátcích lze ploché nohy léčit vhodnou obuví, ortopedickými vložkami, cvičením a lepší péčí o nohy včetně "odhození" přebytečných kil.

"Při léčbě je třeba ke každé noze přistupovat individuálně. Základem je důkladné podiatrické vyšetření, stélky do bot zhotovené na míru nohy a individuálně, kvalitní a zdravotně nezávadná obuv," doporučuje doktor Otto Horák z lékařské pediatrické poradny v Pardubicích.

Ploché nohy

Rozhodně se nedoporučují boty na podpatku a také špičaté boty, ty mohou způsobovat deformaci chodidla.

Pokud se ploché nohy neléčí, může to mít dalekosáhlé dopady. "Zdravotní důsledky plochých nohou zasahují celý pohybový aparát, od deformace prstů nohou až po bolesti zad či hlavy, nedostatečnost žil dolních končetin s důsledkem na cévní a lymfatický systém," dodává Horák.

Tip na cvičení podle MUDr. Otto Horáka

Z hlediska cvičení je neúčinnější protahování lýtkového svalstva – dítě stojí mírně rozkročmo s nevelkým vtočením špiček dovnitř, opírá se rukama ve výši obličeje o stěnu.

Staví se na špičky, pak došlapuje na celé chodidlo a protlačuje kolena do mírného ohnutí. V této poloze vydrží, než napočítá do 10.

Cvik je dobré opakovat alespoň 2 krát denně vždy 20-25 krát.