Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bolesti v podbřišku: pozor na myomy i mimoděložní těhotenství

  • 1
Bolesti v podbřišku bývají nejčastějším důvodem návštěvy gynekologa. Na vině mohou být menstruační potíže, myomy, ale také akutní břišní příhody. Jak poznáme, co bolesti v podbřišku způsobuje?

Ženské pohlavní orgány, které se stejně jako část tlustého střeva a orgány močového ústrojí nacházejí v oblasti podbřišku, mohou bolestí signalizovat řadu zdravotních problémů. Ty nejvíce obvyklé souvisí s menstruačním cyklem.

Bolavá menstruace

V plodném věku ženy se děložní sliznice vlivem působení hormonů každý měsíc připravuje k přijetí oplodněného vajíčka. Když vajíčko oplodněno není, musí se zbytky narostlé sliznice z těla vyloučit.

„Kvůli tomu se děloha stahuje, což podporují prostaglandiny - látky podobné hormonům. A někdy bohužel tyto stahy provází bolest,“ vysvětluje gynekolog Roman Kříž.

S menstruačním cyklem souvisí i další bolesti v podbřišku, jež mohou propuknout v období ovulace nebo jako součást takzvaného premenstruačního syndromu několik dní před menstruací.

I když se jedná o fyziologickou záležitost, někdy jsou menstruační bolesti tak silné, že je třeba je léčit. Odpůrkyně polykání tabletek mohou zkusit různé babské recepty, například pití čaje s brusinkou, jahodou nebo podbělem. Pomoci mohou teplé obklady na podbřišek. 

Pokud to nepomáhá, nastupuje medicína. Některé ženy užívají analgetika, tedy léky na bolest. Jindy celkem rychle a účinně pomůže hormonální antikoncepce či užívání hormonů gestagenů.

Příznak myomů

Bolesti v podbřišku bývají také jedním z příznaků děložních myomů, nezhoubných nádorů vyrůstajících ze svaloviny stěny dělohy. Jejich růst podporuje ženský pohlavní hormon estrogen vylučovaný vaječníky, proto myomy činí problémy jen ženám v plodném období života.

„Myomy někdy nemusí pacientku vůbec obtěžovat, většinou se ale projeví silnou menstruací, prodlouženým krvácením, krutými bolestmi v podbřišku i dalšími příznaky, jako jsou výtok z rodidel, tlak v pánvi a v bedrech nebo časté močení,“ vypočítává doktor Kříž.

Kromě předpisu hormonální antikoncepce, která může ulevit od nepříjemných příznaků, využívají gynekologové k léčbě myomů různé hormonální léky. Ty však mívají řadu nepříjemných vedlejších účinků. 

Výjimkou je jeden z nejnovějších léků, přípravek s účinnou látkou ulipristal acetát. Působí na myomy mnohem cíleněji než předchozí léky, jeho užívání neprovází nepříjemné vedlejší účinky a mnohé pacientky se díky jeho užívání vyhnou operaci. 

Pokud k operaci lékaři přeci jen musí sáhnout, odstraňují buď pouze samotné myomy, nebo celou dělohu – tomuto zákroku se říká hysterektomie.

Náhlé a chronické břišní příhody

V podbřišku může nastat ještě spousta dalších nepříjemných událostí, které se ohlásí leckdy i krutými bolestmi. Lékaři jim říkají „náhlá břišní příhoda“ a k těm, které spadají do péče gynekologa, patří krvácení do dutiny břišní při mimoděložním těhotenství nebo třeba torze, čili obtočení a uskřinutí vaječníkové cysty, nebo endometroidní cysty při endometrióze (onemocnění, kdy se sliznice děložní vyskytuje i mimo dělohu).

Chronické, tedy dlouhodobé bolesti se mohou objevovat po operacích a zánětech a jsou nejčastěji způsobeny srůsty mezi pobřišnicí a orgány pánve. 

Akutní břišní příhody se operují vždy a operace bývá řešením i u bolestí vznikajících kvůli srůstům. Když se srůsty rozruší, příčina bolestí vymizí.