Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mě bolí bříško. Kdy s dítětem běžet k lékaři a kdy stačí domácí léčba

  • 11
Bolesti břicha jsou jedna z nejčastějších stížností u dětí a dospívajících, s níž chodí do ordinace dětského lékaře. Většinou nedokážou přesně popsat charakter, trvání a velmi často ani umístění. Proto je důležité pokusit se bolest rozklíčovat, abyste ji mohli efektivně řešit.

„Dcera si opakovaně stěžovala na bolesti břicha, vždy ráno před odchodem do školy. Po chvíli se k tomu přidal úporný průjem, takže nakonec do školy nešla a museli jsme ji omluvit. Takhle to trvalo asi měsíc. Po několika vyšetřeních dětská lékařka vyloučila infekci či jakékoli jiné onemocnění. Doporučila nám návštěvu školní psycholožky. Tam jsem se s hrůzou dozvěděla, že dcera má strach z jedné učitelky, která ji začala šikanovat,“ vypráví čtyřicetiletá Jana z Prahy.

Dcera začala docházet na terapii, maminka byla u ředitele, kde probrali všechna pro a proti, a nakonec se rozhodla - vzhledem k tomu, že byl květen, že od září dceru přeloží na jinou školu. Od té doby bolesti břicha zmizely, stejně tak průjmy. Ano, bolesti břicha mohou skutečně signalizovat psychické problémy - neutěšené rodinné poměry, šikanu, strach, ale i neurotizující vlivy okolí.

Jak poznat poznat, proč dítě bolí břicho a jak ho léčit?

Akutní bolest břicha

Je-li bolest intenzivní a doprovázená například teplotou či zvracením, raději na nic nečekejte a jděte k lékaři. Nelze totiž vyloučit zánět slepého střeva, uskřinutou kýlu a podobně. Raději jít k lékaři zbytečně, než pozdě.

Dietní chyby a infekce

Dítě může začít bolet břicho, pokud snědlo něco nevhodného, tučného či naopak slaného, případně špatně upravenou stravu. Obvykle se kromě bolesti břicha vyskytuje také akutní průjem. V tomto případě většinou postačí nasadit dietu. U malých dětí byste měli podávat netučnou stravu, například suchary, rohlíky (ne čerstvé), z ovoce jen banány. Poté podávejte vařené netučné jídlo, přidávejte rýži, mrkev, maso a pátý den jsou možné jogurty. Z tekutin je vhodný černý čaj.

V případě, že jsou průjmy velmi silné, je na místě doplňovat minerální látky z tzv. rehydratačních roztoků. Totéž platí v případě infekčních onemocnění, například virových apod. I v těchto případech se může objevit průjem s bolestmi břicha.

Potravinová alergie a nesnášenlivost některých potravin

Bolesti břicha se mohou objevit i v případě, že je dítě alergické na nějakou potravinu (například bílkovinu kravského mléka) nebo trpí nesnášenlivostí některé součásti stravy (například lepku u celiakie). Je vhodné, abyste si všímali výskytu průjmu a bolesti břicha v souvislosti nejen s kvalitou, ale i s množstvím jídla, které dítě sní, a to včetně žvýkaček a nápojů.

Věci, které škodí zdraví

Sedm věcí, které byste v zájmu svého zdraví měli vyhodit

Ilustrační snímek

Můžete-li, zaveďte si deníček, do kterého budete zapisovat vše, co dítě snědlo a jak mu bylo, kdy se objevily obtíže a podobně. Po měsíci byste měli poměrně snadno odhalit, která potravina dítěti pravděpodobně vadí. Pak nezbývá nic jiného než navštívit lékaře a nechat dítě podrobně vyšetřit.

Zácpa

Přestože 90 procent zácpy v dětském věku mívá funkční původ, i tyhle poruchy vznikají vlivem různých psychických příčin, které potlačují přirozený defekační reflex. Příčinou může být cokoli, emoční napětí, stravovací návyky, režim dne i málo fyzické aktivity. I u zácpy se objevují bolesti břicha, které mohou být ještě znásobené bolestivým vyprazdňováním.

Podle lékařky Alexandry Vidnerové správná léčba spočívá v tom, že se rozpoznají příčiny. U funkční a reflexní zácpy upravte jídelníček.

„Zvyšte obsah balastních látek, jako jsou lněná semínka, ovesné vločky, u starších dětí nahraďte mléko kyselým mlékem, jogurty, kefírem, zvyšte příjem syrové zeleniny, ovoce a celozrnného pečiva. Důležité je také dostatečně pít,“ radí dětská lékařka.

Neméně důležitý je také přiměřený pohyb. V případě, že důsledně provádíte všechna režimová opatření a zácpa s bolestmi břicha přetrvává, můžete v omezené míře použít léky, ovšem až po dohodě s lékařem. Užívat lze: Lactulosa, Duphalac, výjimečně glycerinové čípky.

Úrazy a cizí tělesa

Bolest břicha může mít i jiné důvody, než jsou výše uvedené. Pokud se k němu přidá i krvácení z trávicí trubice, pak je nutné vyhledat lékaře. Dítě mohlo spolknout nějaké cizí, zejména ostré těleso, které mu mohlo poranit sliznici. Pokud existuje tato možnost, dítěti nedávejte nic pít ani jíst a hned jeďte do nemocnice.

Když dítě trápí plynatost

- Nabídněte dítěti fenyklové, kmínové, mátové nebo zázvorové čaje.

- Dávejte do jídla vhodné koření, jako je kopr, bazalka, kmín, anýz, libeček. Problémy s plyny dokážou zredukovat.

- Zkuste léčivé přípravky na zmírnění plynatosti, například espumisan, který lze používat dlouhodobě a hodí se pro děti od šesti let i těhotné ženy. Espumisan Easy je granulát v sáčcích, které jsou hned po ruce. Obsah vysypete rovnou do úst a nemusíte ničím zapíjet. Bolesti bříška nepodceňujte, může jít nejen o běžnou virózu či dietní chybu, ale třeba o zánět slepého střeva.

Krvácení se může objevit jako následek náhlé příhody břišní (zánět slepého střeva) nebo u organických střevních onemocnění. Rozhodně nic neordinujte sami! Při bolesti břicha, která vznikne náhle a je prudká až krutá, můžete pomýšlet na úraz břicha. Bolest ale nemusí přijít bezprostředně po úrazu, objevit se může třeba za pár hodin nebo i dnů.

Většinou jde o kopnutí do břicha, náraz na řídítka kola nebo pád z výšky. Vždy je nutné, aby dítě vyšetřil lékař, aby se vyloučilo krvácení do břišní dutiny.

Pokud je bolest břicha provázena zvracením, může jít o zauzlení střev (může vzniknout následkem úrazu, onemocnění nebo nesprávně rozkousané potravy).

Článek vyšel v zářijovém vydání časopisu Zdraví.