Mnoho lidí se snaží zablokovaná záda rozmasírovat. Lepší je však zůstat v klidu. Ilustrační foto

Mnoho lidí se snaží zablokovaná záda rozmasírovat. Lepší je však zůstat v klidu. Ilustrační foto | foto: IKEA

Bolest zad může mít mnoho příčin. Od skřípnutého nervu po ischias

  • 12
Bolí mě záda. Tuto větu vysloví až třetina pacientů v ordinacích praktických lékařů. Páteř trpí, ať už pracujete u počítače nebo celý den zvedáte těžké věci.

Není možné všechny problémy zad léčit stejně - někdy pomůžou léky nebo cvičení, jindy je zapotřebí zákrok odborníka. 

Záda mají čtyři kritická místa a problémy se obvykle koncentrují do jednoho z nich.

Krční páteř: masáž nepomůže, zůstaňte v klidu
Dlouhé vysedávání u počítače ve špatné poloze nebo jednosměrné přetěžování krční páteře může vést k jejímu zablokování. Ozve se také při nesprávném způsobu plavání stylu prsa. Neprospívá jí ani průvan či silná klimatizace. Zablokovanou krční páteř poznáte tak, že vám ztuhne šíje a směrem od krku vás rozbolí hlava. Bolest v takových případech postupuje přes týl a cítit ji můžete až za očima.

Při problémech s krční páteří se nepokoušejte ztuhlá místa sami rozmasírovat, mohli byste si spíš ublížit. Lepší řešení je zůstat v klidu, případně dát okolo krku zdravotní límec a svaly tak zafixovat. A když už budete chtít krk rozhýbat, svěřte se raději do rukou maséra nebo chiropraktika. Pomáhají také slabší volně dostupné léky proti bolesti a zánětu, například ibuprofen, ibalgin, paralen.

Uskřípnutý nerv poznáte podle mravenčení ruky provázeného bolestí šíje. Ruka může až ochrnout. Na vině jsou nervy, které utlačují obratle.

Na bolest opět lze užít výše zmíněné léky. Opravdu však pomůže jen lékař. Ten obvykle zpevní a zajistí klid postiženého místa krčním límcem. Potíže si někdy vyžádají i operaci.

Bolest krční páteře

Kříž: houser často chytá náhle při zvedání břemen
Zablokování této části páteře se lidově říká hexenšus nebo také houser. Vzniká zpravidla při jednostranné zátěži při sportu, pokud ho nekompenzujete jiným pohybem. Houser často chytá náhle při zvedání těžkých věcí nebo jiném nevhodném pohybu. Bolest je velmi silná, ale nevystřeluje do končetiny. Tiší ji prášky proti bolesti, ale také masti. Sami si záda nejspíš nenapravíte, dokáže to fyzioterapeut nebo chiropraktik.

Vážnější je vyhřezlá ploténka. Bolestem, které způsobuje, se nejčastěji říká ischias. Bolest má epicentrum v kříži a vystřeluje do nohy. Člověk stižený vyhřeznutím ploténky se často nemůže narovnat z předklonu, noha může ochrnout. V takovém případě je nezbytné vyhledat neurologa a upustit od laického napravování zad, které může být nebezpečné.

Postranní spojení páteře a pánve
Pokud vám bolest vystřeluje od páteře do křížokyčelního kloubu, případně až dále do kyčle, může vám pomoci zkušený fyzioterapeut. Bolest bývá píchavá, ale i tupá. Tyto blokády vznikají zejména při prudkém rotačním pohybu pánve proti páteři, při prudkém nekoordinovaném doskoku. Mohou být také chronického rázu - například při nestejné délce končetin nebo tehdy, pokud je člověk nucen více zatěžovat jednu dolní končetinu.

Problém může vyřešit zkušený fyzioterapeut "napravením". Pomohou i lokální masti, které působí protizánětlivě a tlumí bolest (například Flector EP Tissugel, voltaren, olfen, dolmina, fastum a další) a bederní pás, který předepisuje lékař.

Bolest kyčlí

Přechod krční páteře v hrudní páteř
Soustředí-li se potíže se zády do této oblasti, lidé obvykle panikaří, protože mají strach, že jde o infarkt. Blokáda se projevuje bolestí, někdy i pálením ve střední části zad, podobně jako při infarktu se těžko dýchá. Dokonce může píchat u srdce. Takové příznaky nepodceňujte a raději vyhledejte lékaře. Na něm je, aby vyloučil srdeční příhodu, a to pomocí EKG.

Hrudní páteř se může zablokovat špatným pohybem, jednostrannou zátěží při sportu nebo namáhavé práci, ale i dlouhým sezením ve špatné poloze. Záda v takovém případě nesrovnáte protažením nebo procházkou. Jde-li tedy opravdu o blokádu, pomůže odborná masáž, rehabilitace nebo napravení. Na zmírnění bolesti použijte opět lokální masti proti bolesti a zánětu nebo stejně účinkující léky.

Celá páteř často bolí z prochladnutí
Pokud vás záda bolí jako celek a své potíže můžete popsat coby ostrou bolest spojenou s křečí v zádech, měli byste být především v teple a klidu, případně bolavá záda zpevnit. Příčinou bývá prochladnutí nebo namožení z těžké práce či sportu.

Při velkých bolestech užijte slabší lék na zánět a bolest, například ibuprofen, případně mast se stejným účinkem, například voltaren, olfen, fastum nebo náplasti se suchým gelem.